oto hararet müşürü

Başlatan ByTEK, 11 Ocak 2013, 19:11:53

ByTEK

Merhaba arkadaşlar. Bir devre yaparak motor suyu ısını ölçmek istiyorum. bunun için ds18b20 gibi sensör kullanabilirim fakat aklımda arabanın hararet sıcaklığını gösteren saatinin sensörü geldi. bu sensörü PIC ile okumak ve sıcaklığı bulmak daha uygun olacak. fakat bu sensörlerin çıkış şeklini bilmiyorum. lineer mi yoksa değilmi fikrim yok. Tüm arabalarda standart değerlermi üretiyorlar vs bulamadım.

Fikriniz varsa açıklayabilirmisiniz.

tayyar

Obd2 sokerinden veriyi direk alabilirsiniz ama protokolü bilmiyorum. Elm327 cizazina bir bakın pic ile çalışıyor bluetooth ile çalışanı var. Hatta androidli cihazları direk bluetooth ile bağlayıp torque programi ile cepten tum verileri görebiliyorsunuz. Tabi tüm bunlar için aracın bu sensorlere sahip olması gerekir.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

F.T

bu sensörler gövdesi şase ve canlı ucu olan ,direnç değişimine göre değişen ,direnç değişimi liner olmayan sensörlerdir.bir adet alıp ısı direnç değişimi tespit edilip lookup tablosu ile kullanılabilir.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ByTEK

teşekkürler arkadaşlar. arabada ECU olmadığı için OBD2 soketini kullanamıyorum maalesef. Peki lineer değilse hararet saati nasıl ölçüm yapabiliyor. sanırım oda bir adet voltmetre türevi bir cihaz.

F.T

onun yapısıda sensöre göre dizayn edilmiş.benim gördüklerim markalar VDO ve ISISAN.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ByTEK

o zaman en iyisi bir tane örnek alıp gözlemlemek. daha önce kullanan olmadı sanırım.

F.T