Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

CCS PIC C PCWH 3.212

Başlatan ahmetu, 04 Kasım 2004, 00:07:17

_MasteR_

yazılan adrese bir türlü ulaşamıyorum. bir kopukluk mu var?

DumrulBey

Merhaba,

Öncelikle aramıza yeni katılan arkadaşımıza ufak bir mesaj:
Hoş geldin "_MasteR_"  ;)

Adrese şimdi baktım da değişmiş. Ama bir FTP programı ile ulaşınca yeni dizinler açıldığı görülüyor. Mesela CCS3.14 gibi program ile ilgili 3 tane dizin var. Kayda değer sürüm 3.211 var ve dosya boyutu 7,798,784 bayt. Geçen sene Eylül ayında çektiğim aynı sürüm dosyanın boyutu 7,828,040 bayt. Belki bu sorunsuz olandır.

Aslında sürüm 3.212'de çalışmıyor! Yani kuruluyor ama yamayınca (patching) derleme yapmıyor. Çünkü yukarıda PIC ailesi seçmeye yarayan aşağı açılan menü boş. Sizde de böylemi oluyor? Galiba en iyisi bu yeni sürümleri satın almak.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

_MasteR_

ahmetu

Alıntı yapılan: "DumrulBey"Aslında sürüm 3.212'de çalışmıyor! Yani kuruluyor ama yamayınca (patching) derleme yapmıyor. Çünkü yukarıda PIC ailesi seçmeye yarayan aşağı açılan menü boş. Sizde de böylemi oluyor? Galiba en iyisi bu yeni sürümleri satın almak.

3.212 + patch bende sorunsuz çalışıyor.

DumrulBey

Merhaba,

Bu sefer dikkatli ve çarçabuk değil adım adım tekrar denedim. Bu sefer ne hikmetse çalıştı ama nasıl!

Önce normal kurulum yaptım ve CRG dosyalarını göstermemi istedi. Tam bu sırada şu hatayı verdi:

Alıntı YapYour registration files (*.CRG) are too old for this version of software. You sholud have newer files from CCS that should be used. Contact CCS if you can not locate the newer files.
Sonra yama işlemine geçmeden önce programı deneyim dedim. Programın 'About' kısmı normaldi ama derleme sırasında şu hatayı verdi:

Alıntı YapFile version mis-match - Reinstall compiler files.
Yama işleminde ise iki dosya vardı. Her ikisini denemeden sadece editör ile ilgili olanı (Pcw3212.exE) çalıştırdım ve derledi.

İşin garip yanı daha önce her ikisini doğru bir şekilde çalıştırdığım halde çalışmamasıydı. Yani yukarıda bahsettiğim sorun oluyordu ve paylaşım ihlali gibi bir hata veriyordu.

Başka bir garip yan daha var! Önceki kuruluşda masaüstü üzerinde bir dosya (setupTCPIP.exe) bulmuştum. Çalıştırdığımda CCS üzerine TCP/IP protokolü ile ilgili sürücü ve örnekler yükledi!

Şimdi bu garip yan benden kaynaklanabilir. Yani bir ara bir yerden çekmiş olabilirim. Ama hatırlamadığımı da belirteyim! Üstelik önceki yüklemenin hemen ardında bu dosya belirmişti. Bir kanıtı da programın simgesinin altında oluşu!

Acaba başkaları da bu dosya ile müşerref oldular mı? Açıkcası bur 'crack' ve 'patch' işlemleri midemi bulandırıyor. Şu ana kadar olmadı ama bir gün bilgisayardaki tüm veriler uçacak. Bakalım ne zaman...:)

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

Ersin

selam,
isteki 3.212 ve problemsiz calisiyo yuklemeye gelince ozel bisey
yaptigimi hatirlamiyorum isin kotu tarafi hangi dosya oldugunu da bilmiyom cunku bir suru indirmistim netten evdeki 3.207 simdi dogrusunu bulup evde de yuklemem lazim 3.212.Bu arada bir yerde okudum 3.215 cikmis diye.

DumrulBey

Alıntı yapılan: "swordman".Bu arada bir yerde okudum 3.215 cikmis diye.
Yaaa, ben de gördüm (-bkz. http://www.ccsinfo.com/versions.shtml ) ama daha dün 3.214 idi. Hatta şimdi adresi vermek için tekrar baktım ve şok oldum. Bir kaç saat içinde yeni sürüm (3.216) çıkmış! Elemanlar sıkı çalışıyor, helal...:)

Alıntı Yap3.210  A bug in the printf %f is fixed
3.210  A PIC18 problem with arrays exactly 256 bytes is fixed
3.210  Updates for the newest chips
3.210  The \ line continuation character is now accepted for all preprocessor directives
3.211  A problem causing the compiler to hang rather than reporting some errors is fixed
3.211  SPI_WRITE now uses the BF flag to signal complete, not the interrupt flag
3.211  A problem with interrupt handling when an ISR uses a PIC18 ROM table is fixed
3.212  A %u and %d bug is fixed
3.213  Updates for the newest chips
3.213  An internal error with some shift operations involving int32's is fixed
3.214  An underserved syntax error in #IF is fixed
3.214  A bug in set_tris_x() in PIC18 in fast_io mode is fixed
3.214  Some problem with the header files for new chips are fixed
3.214  A PIC18 optimization bug is fixed
3.215  A problem with %u during printf redirection is fixed
3.215  The SSP pins are corrected for non-standard chips
3.215  PCW not recognises MPLAB 7.0
3.215  Flash programming algorithms updated for the newest chips, see readme.txt
3.215  New function WRITE_CONFIGURATION_MEMORY has been added
3.215  Some baud rate issues with parts that have a EUART are fixed
3.215  #USE I2C now allows the speed to be set in BPS using FAST=xxxxxxx
3.216  An optimization bug involving complex multiplies is fixed
3.216  A problem with 32 bit constants in a printf with %lx is fixed
3.216  a malloc() problem in PIC18 is now fixed
Sözümü tekrar ediyorum, en iyisi bu yazılımı lisanslı almak. Ben şu an yazılımdan para kazanmadım. Ama kazandığım zaman lisanslı almayı düşünüyorum. Gerçi az buz bir şey değil! Neredeyse bir bilgisayar fiyatı. Ama dikkat, bu 'crack' işlemleri bir gün makinenize mal olabilir. Zira teknoloji o kadar ilerledi ki artık ekranlarda bile EEPROM'lar var ve bilgisayardan erişiliyor. Her ne kadar ana kartlardaki BIOS'lar güvenlik nedeniyle çiftlense de bir gün her ikisine de erişen programcıklar yapılmayacağını kim garanti edebilir ki!

Başarılar...

Ersin

selam,
konu biraz degisecek ama sunu sormak istiyorum hi-tec in avantaji ne CCS e nazaran.Her ikisini de kullanan var mi tamam CCS in sayfasinda karsilastirma tablosu var ama kisisel tecrubelerden cikan gozlemleriniz nedir?

ahmetu

@DumrulBey

setupTCPIP.exe' yi ben göndermiştim ama CCS'nin kurulumuna bir faydası yok kanaatimce.

@swordman

geçenlerde bir topic'de yazmıştım ama kimbilir nerede benim gördüğüm en önemli farklar CCS'nin constant (sabit) yapıdaki verileri point edememesi yani program hafızasında duran değişmeyen veriler, pointer'ı point edememesi (char** value gibi ama ben bunun için bir yöntem geliştirdim (char*)*value) birde linker kullanmaması ama donanımla ilgili tüm fonksiyonları (i2c, spi, interruptlar vs..) rahatça kullanabilmek için bir sürü komut yazmışlar.

DumrulBey

Merhaba,

Hayret bu dosyayı çektiğimi nasıl hatırlayamadım! Şüphelenmiyor değildim ama ne bileyim öyle sandım. Peki buradaki örnekleri kullanabilmek için ilgili kiti çözebilir miyiz? PICdem diye bir geliştirme kartı  kullanılıyor galiba. Sanırım üzerinde birden fazla yonga var ve bunların ROM'ları yüklenmesi gerekiyor. Bu kodları kullanabilirsek şahane uygulamalar yaparız yaw... 8O

Başarılar...

DumrulBey

Hmm...

Öğrendiğim kadarıyla 250$ değerinde bir kart, bence değmez! MOXA'nın modülleri çok daha ucuz ve esnek. Şimdi bunu alıyorsun, PIC'i takacağın yer falan koymuşlar, parça parça modül şeklinde yapsaydılar ya. Mesela MOXA'nın NE4100-T diye bir modülü var. Aynı bunun gibi 'developer board' üzerine takabildiğin gibi kendi hazırladığın devrende de kullanabiliyorsun. Böylesi daha esnek oluyor. Bu türlü denemelerden sonra kaldır at bir köşeye. Adı üstünde gösteri amaçlı yapılmış.

(-bkz. http://www.moxa.com/product/NE-4100-CMD.htm)

Haaa, bir de aynı ürün ailesinden USB olanları varmış. Şu konuştuğumuz PIC 18F4550 ile birlikte kullanılabiliyor. Ama bence o kart hepten gereksiz. PIC'i kullandığın devreye bir tane USB soketi takamayacak kadar tembelmiyiz...:)

(-bkz. http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en021940)

Sevgiler saygılar...

XNHCX

Dostum,
ftp://ls-labs:ls-labs@ftp.ls-labs.com/upload/ adresini FlashFXP ile az önce denedim.Linkde problem yok.

Yukardaki Linki kopyalayın.FlashFXP de iken "F8"  fonksiyon tuşuna basın.Karşınıza "Quick Connect" penceresi gelecek.Oradaki "server or url" kısmına az önceki kopyaladıpınız linki yapıştırın.Ve "connect"butonuna basın.....

Ama PcWHUpd3.212.exe ve pach dosyaları silinmiş durumda...