Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

pic ile şerit led sürme

Başlatan snansrin, 15 Ocak 2013, 19:35:43

Firzen

Öncelikle şöyle diyeyim dahili osilator kullanma özellikle trafik devresi kuruyorsan çünkü datasheeti okudusan dahaili osilatörde %5 kadar hata payı oalcağı yazar harici osilator bağla 4Mhz ve 22pF işini görür.
Bunun yanı sıra kesinlikle ama kesinlikle MCLR bacağına bir direnç bağla ISIS sana bu bozuldu demez çokta güzel çalıştırır fakat uygulamada yeni aldığın  entegreyi an itibari ile kaybedersin.
Kararsız...

snansrin

aynen öyle oldu hocam devre çalışmasına rağmen içerisindeki koda müdahale edemiyorum entegre yandı hocam ben kristal yerine dahili osilatörü kullanmak istiyorum trafik projesi benim yaptığım 1 sene önce yaptığım projeydi hocam ama onda osilatör yoktu mclr bacağına da + girmiyodu devrede çok güzel çalışıyodu bunun nedeni nedir hocam ?
kristali kullanmak için ne yapmamız gerekiyo

Firzen

Burada tanımalama yeri hatası vermiş bunu main in dışında mı tanımladın?
eğer öyleyse içinde tanımlaman lazım diğer türlü çalışmaz
yok içinde tanımladyısan hatanın nedeni sürüm farkında olabilir mesajda da dediğim gibi ben dahili kristal yerine harciden yanayım.
Kararsız...

snansrin

anladım harici kristal elimde bulunuyor ama elimde kondansatör bulunmuyor 22,25 27 pf yeterli olur mu hocam ? kristal değerine göre değişiyor diye biliyorum ?  harici kristal ile de ' mclr ' bacağını kullanmaya gerek var mı ?

Firzen

4 mHZ için 22pF yeterlidir.

MCLR içinde 1K yeterli oalcaktır.
Kararsız...

snansrin

Tamam hocam cok sagolun pazartesi entegre alip deniycem tekrar sagolun

snansrin

ben 2 metrelik şerit ledi bu devre ile kontrol ettim 6 saat çalıştı hiçbir sorun olmadı

F.T

opto akımı kaç amper.direk opto ilemi sürdün.şerit ledi 5 volt ilemi sürdün?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

snansrin

cny17 -2 optokuplörü kullandım direk 5 le değil kollektöre 12 volt bağladım kollektör çıkışını şerit ledin + ucuna - ucuda graund a verdim hocam şerit led bulamadım diye burda direk 5 volta bağladım başka arkadaşlarda faydalansın diye

F.T

anladım bende resime bakınca 5 voltta sorun olur diye yazdım en azından uygulamayı yapacaklar 12 volt ile yapacaklarını bilirler.optodanda yaklaşık 70 ma civarındna akım çekilebilir.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

snansrin

haklısınız hocam onu belirtmeniz iyi oldu  evet 60 ila 70 ma akımı karşılayabiliyor