Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

ACS709

Başlatan muhittin_kaplan, 16 Ocak 2013, 21:25:13

Okan AKÇA

peki ac ölcerken nasıl bir yol izlediniz

muhittin_kaplan

Hocam Soru Banaysa ben AC ölçmedim.

F.T

akım trafosu.genliği adc ile ölçtüm.diyod ile doğrultmadan kayıp oluşmasın diye.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Okan AKÇA

ben dc gerilime cevirerek ölçtüm tabi dedigim gibi yarım kaldı.

F.T

hocam dc ye dönüşümde diyodlardan dolayı kayıp oluyor.düşük akımlarda pek randıman olmuyor.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Okan AKÇA

opamla hassas dogrultma yaptım kayıplar  en aza indi

davul42

Muhittin hocam bende bu entegreyi kullanıcamda ama AC220V için hiç denedinizmi?? Birde Datashettine baktım bunun "IP+"  ve  "IP-" uçlarına akımı ölçeceğim hattı paralel mi seri mi bağlıyorum?

muhittin_kaplan

AC ölçmedim.
IP+ ve IP- ölçülecek hatta Akım olduğu için seri bağlanmalı.

davul42

Ben şimdi 220 V AC deniyorum:)..Şu anda çalıştı ama yanmadım :)..Ama Analog çıkışta sabit bi değer alıyorum "2,30 v" ..Akım çekiyor ama Analog değeri değişmiyor??VZCR pini görevi nedir?

tantalis

şu 220 VAC akımını ölçmek hakikaten sorun.hall effect sensörler çok pahalı.akım trafosuyla nasıl yapabilirim diye araştırdım hiç örnek yok.en ucuz ve basit şekilde nasıl ölçtürmeliyiz bu akımı acaba

davul42

220 V AC Ölçen bir hall efect sensör yokki.. En azından Türkiyede satın alabileceğimiz bir yer yok.

muhittin_kaplan

ACS seriside Hall effect değil mi ?

davul42

HALL EFECT AMA 220 V AC TE AKIM ÖLÇÜMÜ YAPMIYOR..

ete

AC voltaj altında akım ölçmek için önce sıfır noktası yakalanmalı sonra yaklaşık 5 ms beklenip voltajın tepe değerine ulaşması beklenmeli ve bu aşamadan sonra akımın ölçülmesi gerekmezmi?.
Bunu yapmadığınız taktirde ölçtüğünüz akım değerinin sürekli inip çıktığını görmeniz gerekir. Bu olay size değdiğim yöntemi kullanmanız gerektiğini hatırlatır.
Bu mantıkla ACS712 kullanarak 220VAC altında akım ölçümü yaptım ben. Biraz zahmetli bir iş ama başkada yolu yok diye biliyorum. Varsa bende bilmek isterim tabiiki DC ye çevirme yöntemlerini yöntem olarak kabul etmiyorum. Çünki kullandığım sistemin AC olarak kalması gerekiyor.

ACS 712 boşta 2,5V luk bir gerilim veriyor. Akımı hangi yönde çekerseniz voltaj o yöne doğru artıyor yada azalıyor.
AC voltaj altında, voltaj  pozitif alternansta iken sensör çıkışı 2,5V üzerine çıkıyor. Voltaj negatif alternansda iken sensör çıkışı 2,5V değerinin altına düşüyor.  Sensör çıkışını bir Pic ADC girişine bağladığınız varsayarsak, 220V AC voltaj altında diyelimki belli oradan akım çekiyorsun.  Okuduğun ADC değeri 511+40=551 oluyor, hemen ardından 511-40=471 oluyor.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

davul42

Evet Ete hocam tespitin doğru. Analog çıkış testlerim birbirlerine yakın iki noktada hemen hemen aaynı rakamlar arasında ölçüm yapıyor.(Örnek 1.seferde 2,26 V- 2,31V , 2.seferde 2,25 V -2,30 V  )

ACS709 kullandım fakat çözünürlüğü elimdeki akım çekecek yüklere göre kötü olması sebebiyle testi sağlıklı olmadı.Zaten ACS709 aldım ben ve hata yaptım çünkü benim uygulamamda yüküm en fazla 10 A çekiyor.Ben 0-75 A çözünürlükteki kart satın aldım. Fakat ACS 711-712 veya 714 alacağım 709 da artık elimde kaldı(Satın almak isteyen varsa düşük fiyata satarım veya istediğim sensörlerle takas yapabilirim :)..)
Sonuç olarak AC akımı sağlıklı ölçmedim ama AC akımı bu sensör ile ölçeceğimden eminim artık.