ACS709

Başlatan muhittin_kaplan, 16 Ocak 2013, 21:25:13

muhittin_kaplan

Merhaba, Akım ölçümüyle alakalı olarak birkaç denemeden sonra,  ACS709 ile yapmaya karar verdim. robotus.net sitesinden bir adet aldıktan (Fırat Bey e teşekkür ederim) sonra sistemi yavaş yavaş oluşturmaya başladım.

Sensorden bahsedecek olursak allegro firmasının üretimi olan bu sensor ile 35A lik bir modeli ve 70A lik başka bir modeli bulunmakta. Sensör 3.3 ve 5V seviyesinde besleme gerilimi ile çalışıyor. Akım değerine göre lineer (ACO ya selamlar) çıkış gerilimi veriyor. bunların hepsini yapmak için sensör "hall effect sensor" ve opamplardan oluşturulmuş.

projede stm32f103rb kullandığımdan bahsetmiştim, basit bir analog ölçüm rutini ile halledebileceğimiz den fazlaca kod vermeden hesaplamanın nasıl olacağı üzerinde duracağım.

Sensörün VCC,GND pinlerinden besleme gerilimi verip ve VIout pininden okuma yapacağız. Sensorun 1. pinine yakın yerden ölçeceğimiz akımın + bağlantısını yapacağız. sensör her 1A akımda 3,3v için 0,0185v 5 volta ise 0,028v çıkış veriyor

VIOUT ölçülerek Akımın hesaplama formulü datasında biraz tersten verilmiş.

Hesaplaması ise şöyle,

3.3v çalışma gerilimi için

Akım=[3,3*(VIout-1,65)]/(3,3*0,0185)

5v çalışma gerilimi için

Akım=[5*(VIout-2,5)]/(2,5*0,028)

hepinize çalışmalarında başarılar dilerim.

F.T

Muhittin hocam selamlar.
fiyatı ne civarda bu ürünün.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Okan AKÇA

acs709 biraz pahalı olması lazım

muhittin_kaplan

25tl civarı modül alıyorsunuz

F.T

sade entegre satılmıyormu.25 fazla.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Okan AKÇA

çok pahalı hocam benim yeni yaptıgım projede dc akım olcüyorum  fiyatı nerdeyse devrenin  yüzde 40 tekavül ediyor ben olsam farklı bir yontem uygulardım

muhittin_kaplan

3-4 usd ama TR de bulamadım.

mesaj birleştirme:: 16 Ocak 2013, 22:11:33

hocam şöt yaptım, ama kayıp oluşmaması gerekiyordu. Hall kullandım ondada opamp vs den dolayı (gürültü felan) olmadı. Sıkıldım onu dene bunu dene.

Okan AKÇA

kesinlikle kaliteli bende kullanmayı düşündüm ancak fiyatından dolayı kullanmadım ben 0.1 r direnc üzerinde düşen gerilim rc filitreden gecirdikten sonra okuyarak hallettim ancak fazla akım gecen bir yerde şönt ile üzerinde düşen gerilimi opamla yükselterek yapılmıştı. teorik olarak benimde aklıma cok yattı ancak bende kullanmadım eger yurt dısından adetli olarak alibaba dan alabilirsiniz kargo hariç 60 euro gecmemeye bakın max 70 olsun

F.T

ben 150 amperi 60 mv luk şöntle ölçtüm .hocam opamptan pice kitap gibi oldu.

Okan AKÇA

dc  mi ac mi ?

muhittin_kaplan

hocam bugün 20A den 500ma e kadar gayet başarılı bir ölçüm yaptım.

Okan AKÇA

kücük akımlarda devrenin kayıpları  fazladır onun icin kücük akımlara gecilince donanım degiştirilmeli düşük akım icin uygun elemanlar secilmelidir. ölcüm yapılan aralık gercekten güzel hocam

F.T

Hocam ben dc ölçmüştüm.tabi ma olarak hassas ölçüm gereken bir durum yoktu.ama işimi rahat gördü.

Okan AKÇA

ac akım trafosunla daha once ölcüm yapmıştım  ancak ac bizim işimiz degil :D düşük akımlarda randıman  vermiyordu onun icin otomatik konum degiştirerek   olcüm yapıyordum zaten  sonra proje rafa kalktı

F.T

hocam ac yi çok severim  ;D.ne kadarda dalgalansada istediğin şekle giriyor.dc gibi değil. :D