SPI dan 16 Bitlik veriyi nasıl okuyabilirim...bir türlü yapamadım

Başlatan artapon, 17 Ocak 2013, 19:59:21

skara1214

birde slave selecti(ss ) yi aktif edip denermisiniz?(ve slave select pinini doğru yere takın) ben kendi yaptığım örneklerde bu hatayı alıyordum.Eğer proteusta düzgün çalışıp gerçekte çalışmıyorsa clock ve datain bacaklarına pull up takın 1k ile birde öyle deneyin
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

artapon

Alıntı yapılan: skara1214 - 18 Ocak 2013, 01:56:08
birde slave selecti(ss ) yi aktif edip denermisiniz?(ve slave select pinini doğru yere takın) ben kendi yaptığım örneklerde bu hatayı alıyordum.Eğer proteusta düzgün çalışıp gerçekte çalışmıyorsa clock ve datain bacaklarına pull up takın 1k ile birde öyle deneyin

hocam bu devrede slave select pin kullanmıyorum. çünkü modülümde öyle bir pin yok.

hocam seri iletişim yapılan pinlere I2C de pull-up direnci takılıyor. SPI da da bu geçerli midir acaba... şimdi deneyeceğim...

mesaj birleştirme:: 18 Ocak 2013, 02:11:26

hocam dediğiniz gibi pull-up direwnçte taktım yine olmadı. hatta display hiç kıpırdamadı bile. displayde hep 00 bilgisi vardı.
Aldanma İnsanların Samimiyetine, Menfaatleri İçin Gelirler Vecde, Vaad Etmeseydi Allah cenneti, O'na Bile Etmezlerdi Secde!   (NFK)

Murat Mert

S.A.
Üründe doğruluk kodu gibi birşey varmı. Belki fazla bilgi var ve siz buradan lazım olanı almanız gerekebilir. Bence lcd takıp gelen bilgilere bir bakın ve veri akışı bittikten sonra bufferi boşaltıp yeniden almaya hazır edin.
mert07

artapon

Alıntı yapılan: mert07 - 18 Ocak 2013, 08:43:51
S.A.
Üründe doğruluk kodu gibi birşey varmı. Belki fazla bilgi var ve siz buradan lazım olanı almanız gerekebilir. Bence lcd takıp gelen bilgilere bir bakın ve veri akışı bittikten sonra bufferi boşaltıp yeniden almaya hazır edin.

hocam ürüne iki tane 74hc164 bağladığımda sadece ilkinde(modülden direkt sinyali alan) 74hc164 te display aktif oluyor. ama diğer 74hc164 te ise hiçbir kıpırdama olmuyor..

dediğinizi bir denemeye çalaışacağım. lcd yi bağlama olyını. ama onu ancak bord üzerine bağlayabişlirim...
Aldanma İnsanların Samimiyetine, Menfaatleri İçin Gelirler Vecde, Vaad Etmeseydi Allah cenneti, O'na Bile Etmezlerdi Secde!   (NFK)