röle kullanımı hakkında

Başlatan emrah, 19 Ocak 2013, 13:39:23

F.T

röle kontaklarına snubber kullanmalısın.reset olayını gör daha sonra kontağa snubber ekle bi daha dene.farkı göreceksin.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

OG

Alıntı yapılan: muhendisbey - 19 Ocak 2013, 14:13:39
Bence 100nF tarlasına dönmesine gerek yok. Tek bir büyük kapasiteli kapasitör de iş görür.
Ben de anlayamamıştım sebebini, demek ki adamlar büyük kapasiteli tek kondansator bulamıyorlarmış,

upload pics

image upload

image hosting

online photo storage

pic upload

online photo storage

image hosting sites

Yolların bir bobin gibi davrandığını da yanlızca ben uyduruyorum sanırım, neyse bir daha bakarım muhendisbey.

Emrah,
Snubber iyi olur, opto ile uzaklaşması iyi olur, en çok da sıkıntı 595 lerin data girişlerinden çıkacağını sanıyorum, çünkü o uçlara el ile bile dokunsan saçmalayacak hassasiyette, blendejlanması (3 yol)  şart gibi.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emrah

analyzer ve og hocam ,

595 data bacaklarının ekranlanması terimi ile

en çok da sıkıntı 595 lerin data girişlerinden çıkacağını sanıyorum, çünkü o uçlara el ile bile dokunsan saçmalayacak hassasiyette, blendejlanması (3 yol)  şart gibi.

terimleri aynı seyden bahsediyorsunuz.  tam anlayamadım yani 595 in 8 çıkışının yanlarından yol gidecek ve bunlar gnd mi olacak ?   bundanmı bahsediyorsunz ?

muhendisbey

Alıntı yapılan: OG - 19 Ocak 2013, 20:37:30
Ben de anlayamamıştım sebebini, demek ki adamlar büyük kapasiteli tek kondansator bulamıyorlarmış.

Yolların bir bobin gibi davrandığını da yanlızca ben uyduruyorum sanırım, neyse bir daha bakarım muhendisbey.

?
Birşey soracağım ama darılma, davranışlarınız çok değişmiş durumda.
Ben yollar endüktif davranmaz dedim mi? Yazımda lütfen gösterin. Uyduruyorsunuz falan da demedim, isterseniz ağzımızı açmayalım? Fikrimizi söylemeyelim, nasıl olsa tek doğru var o da size ait.
Besleme üzerine konulacak büyük kapasitörün sistemi kompanze edebileceğini düşünmüştüm. Nihayetinde bu bir ilettim hattı değil. En fazla uzunluğun 15-20CM olan bakır yol.Üstelik bırakın khz'i birkaç hz'lik sinyal işleyebilecek bir sistem. Nasıl biliyorsanız öyle yapın.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

OG

"Birşey soracağım ama darılma, davranışlarınız çok değişmiş durumda. "

Yok be braderim,
dikkat çekmek için mübalağa ile söylediğim şu söze
"Ortalık 100nF tarlası gibi olmalı. "

itiraz etmişsin ve,

"Tek kondansator" çözümü getirmişsin. Keşke olabilse.

Bol digitalli bir kartı eline aldığında ilk dikkatini çekecek şey çok sağlam bir GND yapıdır.
Sonra da uzanan + voltajların her gittiği yerde bir kapasite ile bypass yapıldığıdır.

"Besleme üzerine konulacak büyük kapasitörün sistemi kompanze edebileceğini düşünmüştüm." Yanlızca besleme çıkışını tüm karta yetecek seviyede yeterince sağlam tutar.

İlave edilmiş kondansatorler şunu yapar, yollar ana beslemeden ayrılıp uzandığında araya yol empedansları ve enduktansları girdiği için,  vardığı noktada daha küçük çapta aynı işi yapar.

http://tetra.osmocom.org/trac/raw-attachment/wiki/Dimetra_EBTS/Site_Controller/tetra_site_controller_clock_pcb_bottom.jpg

http://tetra.osmocom.org/trac/raw-attachment/wiki/Dimetra_EBTS/Site_Controller/tetra_site_controller_clock_pcb_top.jpg

-------
Alıntı Yaptam anlayamadım yani 595 in 8 çıkışının yanlarından yol gidecek ve bunlar gnd mi olacak
Her 595 in çıkışına etki eden uçları olarak 2 clock 1 data girişi var (OE ve reseti sabit bağlı sayarsak). Bu hatlar PCB üzerinde 220V dan uzak olmalı, ayrıca dışarıdan gelen bu hatlar tel ile geliyorsa o teller 220 den veya vesair etkilerin girişimine karşı blendaj türü bir kablo ile korunmalı.

Analyzer

Selam,

100 nF neden kullanırız ve nasıl kullanmalıyız sorusuna cevap şu anlatım olabilir :

http://www.embedded.com/design/embedded/4370445/A-standards-based-approach-to-capacitive-sensor-EMC-problems-

Xenix in açıklaması :

https://www.picproje.org/index.php?topic=25974.0

Grafik çıkmamış ancak empedans grafiğine göre en düşük empedans 100 nF görünür.

Örneğin elinizde bir sinyal var ve en güçlü şekilde karşıya iletmeniz gerekiyor. Bir elinizde 1k direnç bir elinizde de 10 ohm direnç var (dirençler istenilen güçte). Birini kullanarak aktarmanız gerekiyor. Elbette ki 10 ohm'u kullanırsınız. Endüktif etkiyi de o frekanstaki en az empedansa sahip elemanla aktarırsınız. muhendisbey şöyle düşünmüş olabilirsiniz. Yüksek bir kapasite koyayım, empedansı nispeten küçük olduğu için istenmeyen sinyali dekuplaj edeyim. Teoride doğru ancak xenix'in de dediği gibi yüksek kapasite pratikte yüksek empedans getiriyor. Bu sebeple uzayıp giden yolların bitimlerine yakın şekilde 100 nF koyuyoruz.

@emrahgs : Bertos plc yi incelediyseniz bir miktar değişiklik yapmakta fayda var. Akım basabilen bir 595 kullandığınızı varsayıyorum. Akım basabiliyorsa sıra transistör içeren bir entegre (ULN 2x03) kullanmaya gerek olmayabilir. Ancak 220V yok iken rölelerde sorun yok dediğinize göre; kontrolde, akım basmada, röle sürmede sıkıntı olmadığını düşünüyorum. O halde diğer mesajda dediğim gibi snubber kullanmanızı, 595 çıkışlarının etrafında endüktif yol geçirmemenizi, 220V taşıyan yolları olabildiğince kısaltmanızı (10-20mm geçmeyecek şekilde) ve gerekli yerlerde mutlaka 100 nF ile dekuplaj yapmanızı (entegreye bitişik, mümkünse smd ve kondansatör<->besleme pini arası maks. 5-10 mm) tavsiye ediyorum.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

muhendisbey

Eğer devre röle devresi değil de o noktada farklı bir mikrodenetleyici, yada genelleyelim "clock" kullanan bir yapısı olsa doğru kullanılmalı, hatta tek başına kapasitör de yetmez, farklı filtreler spark gap, polyfuse kullanılabilir. Bu devre için, 595 ve pic bir şekilde korunsa yeterli, röle'nin EMC'den etkilenmesi bana olası görünmüyor, sonuçta mekanik bir donanım. Orada kullanılan diyotların yeterince röleleri idealize edeceği kanaatindeyim. Endüstriyel ortamda 2000 tane röle kullanılırken ben arasına kapasitör bağlandığını görmedim.
Bir diğeri eğer kartın boş alanı gnd ile kaplanırsa zaten kapasitör görevi yüklenecektir. Yanlış mıyım? Yok yanlışsam hatamı düzelteyim?
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

OG

Alıntı YapBir diğeri eğer kartın boş alanı gnd ile kaplanırsa zaten kapasitör görevi yüklenecektir.
Hocam yanlızca alanı GND ile doldurmak yeterli değil aslında, GND döşenmiş alanların mümkün olduğunca her noktası GND nin çıkış noktası ile aynı poyansiyelde olması gerek ki doğru çalışsın. Kartın ücra köşesindeki herhangi bir eleman ile diğer köşesindeki elemanın GND leri arasında fark olmaması istenir. Bu sebeple gerekirse GND çıkış noktasından diğer yerlere kablo ile YILDIZ dağıtım bile yapmak gerekebilir.

Bu sağlanmazsa deprem oluyor gibi düşünebilirsiniz. O noktanın zemini sürekli sallanıyordur. Bu sallanma belli bir seviyeye gelmişse çalışmayı bozar.

Yani ayağını sağlam yere basmak gibi.

z

Gnd nin geniş yüzey olması her zaman faydalıdır. Bu empedansın düşmesi demektir.

Fakat bu yüzeyin içinde girdap akımlar varsa ve yeni bir elemanı Gnd'ye bağlayacaksanız bunu yüzeyin neresine bağlayacağınız önemli olur.

Lambalı amfilerde hatta transistörlü amfilerde metal şase kullanılırdı. PCB kullanılmayan dönemlerde malzemeler terminallere bağlanırdı.
Gnd'ye yani metal şaseye giden bazı bağlantıları bir tele bağlar bu teli de metal yüzey üzerinde gezdirirdik. Öyle noktalar yakalınırdı ki vınn sesi  yok olurdu.

Halbuki şase aynı şase ve komple metal.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Bahsettiğim terminallerle yapılmış radyo yada amfilerin fotolarını aradım ama bulamadım.

Olsaydı nostalji adına iyi olurdu.

emrah

röle kontaklarında kullanılmasını önerdiginiz sunubber devresini bir hareket sönsörunde gördum röleli hareket sensörunde. ve 220V ta çalısan led projektör bagladıgım zaman projektör kamera flaşörü gbib çakmaya başladı. yani röle kontakları acık ve sunubber dediginiz devre üzerinden ufak akımlar geçiyor sanırım. sensörde sunubber dedigimz direnç ve kondasatörü söktüm ve çalışma nıormal hayata geçti

sunubberde neden böyle sorun yaşanıyor ne yapmalıyım ?

röle ile tpic leri ayrı kartlara çizaecegim burada üstadlarımn fiklirleri ile devam edecegim busefer.

muhendisbey

Alıntı yapılan: emrahGS - 21 Ocak 2013, 09:40:17
röle kontaklarında kullanılmasını önerdiginiz sunubber devresini bir hareket sönsörunde gördum röleli hareket sensörunde. ve 220V ta çalısan led projektör bagladıgım zaman projektör kamera flaşörü gbib çakmaya başladı. yani röle kontakları acık ve sunubber dediginiz devre üzerinden ufak akımlar geçiyor sanırım. sensörde sunubber dedigimz direnç ve kondasatörü söktüm ve çalışma nıormal hayata geçti

röle ile tpic leri ayrı kartlara çizaecegim burada üstadlarımn fiklirleri ile devam edecegim busefer.

Snubber'ın ne olduğunu burada gördüm kullanım yeri röleden çok DC motorlar gibi görünüyor, devre yapısı olarak şunu söyleyebilirim bu bir tank devresi. Bobine paralel bir kapasitör ve seri direnç, sönümlü osilasyon üretir. Nedeni akım verdiğinizde bobin şarj olur. Sonrasında akımı kestiğinizde bobin kapasitörü şarj eder. Şarj olan kapasitör de bobini tekrar tetikler. Bu şekilde osilasyon oluşur. Bu osilasyon sonucunda kontaklar bir müddet kapanıp açılır.

emrah

sunubber devreisini röle bobinine degil çıkış kontak uçlarına önerildi dogru anladım ? 220V yükü acma kapa esnasında oluşan osilasyonları yok etmek için ?

opto kublor olarak pc 817 yeterli olurmu röle kontrolü için?  12V ta optonun ledine 1K direnç uygunmudur ?

z

Roleye paralel bağlı diyod normalde yeterli. Role bobininin uçlarına bağlanan snubber, mikroişlemcinin yada lojik devrelerin sapıtmasını engellemek için değil de muhtemelen radyo ve TV lerin etkilenmemesi içindir. Keza bu tip cihazlar mikrovolt seviyelerinde sinyallere duyarlıdır. Çok sayıda rolenin ardışıl konum değiştirdiği uygulamalarda RF yayınım rahatsız edici boyutlarda olabilir.

Alıntı yapılan: emrahGS - 21 Ocak 2013, 09:40:17

Sensörün empedansı yüksek olduğu için snubberdan sızan akım, sensörün besleme devresindeki doğrultucu çıkışındaki voltajı uzun vadede yükseltiyor nihayetinde devrenin çalışma voltajına ulaştığında sensör çalışıyor ama besleme derhal göçüyor ve  bu olay kendini tekrarlıyor. Bu esnada ledler pır pır ediyor .....

Bu sensörün uçlarına paralel bir yük bağlarsan sorun ortadan kalkar. (Paralel 470n bile kurtarabilir deneyip görebilirsin.)

Yada bu tip yükler fazla akım çekmediği için yaptığın gibi snubber iptali de mümkün.

@Mühendisbey

Bahsettiğin olayın olabilmesi için inanılmaz büyük snubber değerlerine (L ve C) ve çok çok küçük omajlı role sargı bobinine ihtiyaç var. Kısacası pek olası durum değil.

emrah

TLP521-4 transistör çıkışına dogrudan röle baglayabilirmiyim ? transistörmü kullanmam gerekir arada ?