Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

J-link Ayarları

Başlatan Mucit23, 23 Ocak 2013, 14:22:37

Mucit23

Arkadaşlar Merhaba

Geçen aylarda yurtdışında j link almıştım bugün geldi.

İnternetten bilgisayar yazılımı için son sürümünü indirip kurdum. Jlink driver i yüklenmiş oldu.

Keilde programlayıcı kısmında j-link'i seçiyorum.  Programı yüklemeye çalıştığımda aşağıdaki gibi bir hata alıyorum

photo sharing websites

keil build output kısmından aşağıdaki diyaloglar geçiyor
Build target 'SST'
linking...
Program Size: Code=20998 RO-data=12346 RW-data=172 ZI-data=2164  
FromELF: creating hex file...
".\output\sst.axf" - 0 Error(s), 0 Warning(s).
Load "C:\\Users\\My_PC\\Desktop\\SST(local)_1\\main_project - Copy\\output\\sst.AXF" 
Set JLink Project File to "C:\Users\My_PC\Desktop\SST(local)_1\main_project - Copy\JLinkSettings.ini"
* JLink Info: Device "STM32F107VC" selected (256 KB flash, 20 KB RAM).

JLink info:
------------
DLL: V4.60a, compiled Jan 16 2013 17:15:30
Firmware: J-Link ARM V8 compiled Nov 14 2012 22:34:52
Hardware: V8.00
S/N : 20100213 
Feature(s) : RDI,FlashDL,FlashBP,JFlash,GDBFULL 

* JLink Info: TotalIRLen = 9, IRPrint = 0x0011
* JLink Info: TotalIRLen = 9, IRPrint = 0x0011
* JLink Info: Found Cortex-M3 r1p1, Little endian.
* JLink Info: TPIU fitted.
* JLink Info: ETM fitted.
* JLink Info: FPUnit: 6 code (BP) slots and 2 literal slots
ROMTableAddr = 0xE00FF003
* JLink Info: Found Cortex-M3 r1p1, Little endian.
* JLink Info: TPIU fitted.
* JLink Info: ETM fitted.
* JLink Info: FPUnit: 6 code (BP) slots and 2 literal slots

Target info:
------------
Device: STM32F107VC
VTarget = 3.313V
State of Pins: 
TCK: 1, TDI: 0, TDO: 1, TMS: 0, TRES: 1, TRST: 1
Hardware-Breakpoints: 6
Software-Breakpoints: 8192
Watchpoints:          4
JTAG speed: 2000 kHz

No Algorithm found for: 08000000H - 080082EBH
Erase skipped!

Programı yüklemeye çalıştığımda dediğim gibi yukarıdaki hatayı alıyorum. Bu sırada işlemcide birkere resetleniyor.

Bu sorunu nasıl düzeltirim?

computerboy

Bi ara uğraşmıştım hocam. Geçersiz flash hafızası seçilmiş gibi. "Flash Download Setup" menüsünden doğru flashı tanımlarsan düzelir diye tahmin ediyorum.

Mucit23

Alıntı yapılan: gerbay - 23 Ocak 2013, 14:47:06
hocam proje ayarlarına gir, "Utilities" tab ına gel, üstten programlayıcıyı seçtikten sonra "Settings" butonuna tıkla, açılan diyalogdan "Flash Download" tab ini aç, orada aşağıda "Add" butonu var, oradan MCU nuzu seçip "Ok", "Ok" .. onaylayıp deneyin..

Gerbay Hocam Teşekkür ederim

Sayenizde çözdüm meseleyi.

Yalnız biraz yavaş programlıyor. Clock Hızı 2Mhz olarak ayarlanmış durumda. Bunu en fazla nekadar attırabilirim.

X-Fi

Alıntı yapılan: Mucit23 - 23 Ocak 2013, 16:11:05

Yalnız biraz yavaş programlıyor. Clock Hızı 2Mhz olarak ayarlanmış durumda. Bunu en fazla nekadar attırabilirim.

Auto Clok yaptığınızda jlink de swd ve jtag 10mhz clock olarak belirliyor. Ancak keil üzerinden download dediğinizde build output ekranı 4mhz i geçmiyor bunun nedenini bende anlamadım şimdilik J-Flash yazılımı üzerinden programlamak daha hızlı.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

zamzam23

ben de aldım bir tane ama henüz gelmedi. geleceğe de benzemiyor 1 ay oldu. Ben şunu merak ediyorum: j-link ile işlemci bağlantısı nasıl olacak? gördüğüm kadarıyla 8-10 pinli bir kablosu var.
Bunun için devre şeması bulamadım internette.

Mucit23

Hocam jtag bağlantısı nasılsa aynı şekilde.

Sanırım jtag standart

Ben kendi çizdiğim bir kartta bu bağlantıyı kullandım.

photo sharing

Jlink inden kötü bir tarafı var.

Önceden hep u-link ile çalışıyordum. Sırf coocox ile çalışmıyor diye j-link aldım. (Daha coocoxla denemedim gerçi)

J linkte kendisi beslemiyor cihazı. Önceden ulink ile jtag kablosunu taktığım zaman ulink üzerinden besleme alıp kart çalışıyordu.
Şimdi jlink  jtag konnektörünün yapısına baktığım zaman 1 numaralı pini vref olarak görünüyor. Keil üzerindede programı yüklerken besleme gelirimini de gösteriyor. Ayrıca kartta besleme yokken programlama yapmıyor.

Belki çözümü vardır. Diğer türlü J link ile programlama yaparken harici bir kaynak şart görünüyor. Ulink de böyle bir durum yoktu.

muhittin_kaplan

Önceden hep u-link ile çalışıyordum. Sırf coocox ile çalışmıyor diye j-link aldım. (Daha coocoxla denemedim gerçi)

Bekliyorum  8)

Mucit23

Tamam hocam en kısa zamanda deneyeceğim :)

fryrmnd

Arkadaşlar ben de yaklaşık 1 sene kadar önce klon jlink almıştım. Herzaman ki gibi yatışa almıştım kendisini. Şimdi lpc1343 ile kullanabilirmiyim. Lpc1343 ün jtag bağlantısı yok swd bağlantısı var. Acaba elimdeki jlink swd uyumlu mudur? Yani sanırım jlink in önceleri swd desteği yokmuş. Acaba elimdeki eskimidir diye merak ediyorum. Lpc1343 de elime ulaşmadı henüz. Merak sardı. Şimdi debug etmek için felan Lpcexpresso felan mı almam lazım?

X-Fi

Hocam jtag gereksiz bir yapı üniversal ama gereksiz çizdiğiniz kartlarda swd kullanın 5 pinlik bir soket çıkartırsınız biter ayrıca jtag deki tüm yetkilere sahip.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

fryrmnd

Sağolun XFi hocam. Dediğiniz gibi zaten swd yi kullanmaya çalışacağım. Merak ettiğim elimdeki(bu 20$ lık klon) jlink swd de destekler mi? Yani olaya da yabancıyım aslında? Yani tüm jtaglardan swd desteği alabilirmiyiz? Yoksa lpc1343 gelene kadar debug için başka donanım arayışına mı başlamalıyım?

Mucit23

http://www.aliexpress.com/snapshot/210860907.html

Ben bu ürünü aldım. Yanında birde adaptör benzeri bir aparat göndermiş.

O aparatta çeşitli soketler var. Bildiğm kadarıyla j link SWD de destekliyor.

fryrmnd

http://f1301.hizliresim.com/15/r/j8v0b.jpg 
Bende ki de bu hocam. Sanırım aynı. En iyisi bir gelsin lpc1343 deneyip görmek galiba. Peki bu jlinklerde driver update gibi bir mevzu var mı acaba? Yani sağlıklı çalışması için yada update edince desteklediiği kontrolör çeşidi artar mı? Yoksa klon olduğundan güncel driver yüklenemez mi ve de içindenki donanımın elverdiği ölçüde mi kontrolör destekler?

Mucit23

Bendekiyle aynı işte.

Normalde ben internetten seggerin sitesinden driverini indirdim. Yükleme bittikten sonra yeni bir versiyonum çıkmış diyip benim müsademle kendini güncelledi. Demekki güncellenebiliyor.

zamzam23

Alıntı yapılan: X-Fi - 23 Ocak 2013, 20:39:43
Hocam jtag gereksiz bir yapı üniversal ama gereksiz çizdiğiniz kartlarda swd kullanın 5 pinlik bir soket çıkartırsınız biter ayrıca jtag deki tüm yetkilere sahip.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 23 Ocak 2013, 21:59:51
http://www.aliexpress.com/snapshot/210860907.html

Ben bu ürünü aldım. Yanında birde adaptör benzeri bir aparat göndermiş.

O aparatta çeşitli soketler var. Bildiğm kadarıyla j link SWD de destekliyor.

ben de hep bu j-link ile gelen boy boy aparatlar ne işe yarıyor diye merak ediyordum. bu 5 pin swd hakkında biraz bilgi rica ediyorum.