Alman Sanatı

Başlatan bocek, 24 Ocak 2013, 09:55:29

Logan

Pes, çok güzel makine. Gözüm korktu valla. Böyle bir proje için çok emek ve zaman harcamak lazım.
İmza.

muhendisbey

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 24 Ocak 2013, 12:22:03
Demircilikle ünlü millet biziz, bunu yapan Alman.

Demir çelik konusunda dünyaya nam salanlar İtalyan'lardır. Bunu National Geographic'in Ferrari belgeselinde elin Amerikalısı söylüyordu :)
Ör: Lamborghini, Ferrari, Alfa Romeo...

Bizde bir tek Karabük demir çelik var başka?

mesaj birleştirme:: 25 Ocak 2013, 10:34:28

Bir videoda benden bu da mazak 5 eksen
işin kötüsü video ta 2008 yılına ait.
CNC Machining of a Motor Block
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

camby

hasqn54

Öncelikle merhabalar
Bence adamlar yapmış tamam ama ortada o kadarda aşırı bişe yok, adamların tek yaptığı lokal çalışma bizde bu yok.
Azıcık parayı bulan zenginlerimiz yeni arayışlar içine girmiyo mevcut sistemlerle uğraşıyolar ben aşırı gezmiş görmüş bir insan değilim ama
Siz kaç tane 50 tane elektrik elektronik müh., 50 tane makine müh., 50 tane yazılım mühendisini 1 arge binasında gördünüzki Türkiye'de!
bence içinde bulunanlar seçilmiş olduktan sonra böle bi ekiple sadece hayal kurmak kalır geriye,Adamlarda bu var bizimkiler dünyanın parası gider diye havaya yatırım yapamıyo bu yatırımlar olmayıncada havadan bişeler üretip onların bize dedirttiği gibi aaaaaa! adamlar yapmış dedirtemiyoruz bence yanlış tavır takınıyosunuz Takındınız tavırı 1 tek şu türlü olsa desteklerdim o makinaları 3-5 kişi ypmış olsa mümkün olurduki sanmıyorum yanlışmıyım !? 

frat

hasqn54 arkadaşıma katılmamak elde değil.. Ki aslında bizim de bir çoook mühendis dolu firmamız da var ama ne yapıyoruz?

- Satış mühendisliği
- Yurtdışı firmaların imalat taşeronluğu
- Sadece dış piyasaya yönelik satışlar
- Ülke içindeki yabancı firmalarda (Ford, Mercedes.. alayı..) çalışarak beyin göçü.

İstemek lazım. İstedikten sonra bu tür cnc makineleri de üretilir. Yangın uçaklarını da ülkemizde üretiriz bomba imha robotlarını da.. Tabi bu bir anda olmaz ama maalesef çok çabuk pes ediyoruz. Umarım ileride birşeyleri değiştirebiliriz.
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

hasqn54

hocam benim kızdım nokta türkiyede yapamıyoruz gibisinden deyim ler imalar vs. abi yapmakta bişe yok yaptırmıyolar yaptıran adam yok bu işler sağlam bi ekiple iş bölümü yaptıktan sonra yapılmıcak işler değil, adamlarda maharet olan tek nokta ekip, lokal olabilmeleri, o makineyi yapmaları değil
anlatmak istediğim bundan gayrı başka bişe değil

mesaj birleştirme:: 25 Ocak 2013, 17:39:42

Türkler Hakkında İlginç Tespitler - Erdal DEMİRKIRAN
bu adamı eleştirmeden dinlemek lazım anlacaksınız beni  ;D

bocek

Konu gene "Biz neden yapamıyoruz?" a geldiğine göre şuradaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.
(Özet geçmek isteyenler için 6:48'den itibaren 8-10 dakika)
Konuşan kişi meşhur pabbuc.com'un kurucusu (ve kapatıcısı) Serdar Yaman.
"Yapamıyoruz" mu "Yaptırmıyorlar" mı sorusunun cevabını bu herif veriyor.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

muhendisbey

5 Eksen CNC yapmak aman aman marifetli birşey değil. Bugün istenildiğinde ortaya konacak birşey. Bireysel manada yapılamayabilir ama şirket bazında yapılmasını zor bulmuyorum. Kaldı ki stajımı endüstriyel lazer makinaları üreten bir firmada yaptım. Sıkıntı üretmekte değil pazarlamakta. Herkes yerli malı diyor ama hepsi safsata!

Bugün kaç kişi Türkiye'de yaşayıp kendi yerli marka ayakkabılarını tercih ediyor? Kimse. Ufacık veletler Adidas olacak Nike olacak bunun peşinde. Ufak velete sözünü geçiremiyorsun, şirketlerde nasıl yerli malı kullanacaksın? Adam ya kaliteli deyip Japon yada Alman malına, ucuz deyip çin malına sarılıyor. Sonuç elinde mal var satacağın kimse yok. Yerli malını alan adam sanki ömür boyu garantiliymiş gibi 5 sene sonra makina bozuldu nasıl iş, tamir ücreti ödemem, gibi nedenlerle karşına dikiliyor. Kaldı ki adamlar aldıkları makinanın bakımını bile yapmıyorlar, yaptırmıyorlar.

Ha şundan da artık vazgeçelim "yaptırmıyorlar",  yapıyoruz ama ya alay konusu oluyoruz ya da kendi kendimize engel oluyoruz.
Hatırlatayım ANKA düştüğünde vay efendim o kadar para o kadar zaman niye düşmüşmüş. Sanki Boeing firmasının hiç düşen uçağı yok. Adamlar rayına oturtana kadar kaç kişiyi telef etmişler. Kaldı ki bizden fazla emek, zaman, bütçe ayırdıkları da kesin.

İlk üretilen arabamızı söylemiyorum bile...
Ha şu da ayrı bir mesele, eğer ülkende beyinleri koruyamıyorsan gelişmeyi hak etmiyorsun demektir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ercanaslan

Arkadaşlar bence her şey imkan ,imkan olduktan sonra yapılamayacak bir şey yok bunun basit bir örneği mekaniğide Türk Yazılımı da bu ilk yapılandı en son üç tane daha yapılacaktı onları görmek nasip olmadı http://youtu.be/HrhurAebGW0

Murat Mert

Cok guzel bir gorseldi tesekkurler arkadaslar. Makinalar sanki dans ediyordu.
mert07