BeagleBone'um yandı mı acaba?

Başlatan yamak, 25 Ocak 2013, 09:09:30

yamak

Beaglebone'un üstüne takılacak bi devre tasarladım. Sonra beaglebone'u bu devreye taktım. Sonra beaglebone'un ışıkları yanmaz oldu.Usb ile beslediğimde güç ışı yanıp sönerken adaptör ile besledğimde sürekli yanıyom. Adaptörle besleyip boot etmeye çalışırken de
Texsas Instruments ile alakalı bir kaç yazı geldikten sonra.
Read_eeprom() failure diye bi hata alıyorum.
Sonra tasarladığım devrede beaglebone giren pinleri bi kontrol edeyim dedim.Beaglebone un 3 analog girişini kullanıyodum üçüne de 3.8 volt gittiğini gördüm.Normalde 1.8 v yi geçmemesi gerekiyodu.Şimdi bu şartlarda beaglebone'um yanmış mıdır? Hani seri port üzerinden hiçbişey okuyamasam yandı diyecem ama seriport üzerinden veri gönderebildiğine göre işlemciye bişey olmamıştır heralde diye düşünüyom.

muhendisbey

En kötü ihtimalle kısmi olarak bozulmuş gibi görünüyor.

Işıklar hiç mi yanmıyor yoksa usb'den bağladığınızda yanıyor mu?
Bu sorunun nedeni şu: Raspberry pi ile uğraşırken düzensiz bir kaynak kullandığımda yada usb'nin gücü yetmediğinde kendine sürekli reset atıyor doğal olarak ethernet vs gibi lambalar yanmıyordu.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yamak

Hocam Usb'den beslenince güç ışığı yanıp sönüyo hemen.Ama adaptör ile beslenince normal yanıyo. Fakat boot etmiyo çünkü boot ederken üzerindeki ledler yanıp sönüyodu onlarda hiç tepki yok.

mesaj birleştirme:: 25 Ocak 2013, 10:35:31

Hocam boot etmeye çalışırken seri porttan okuduğum veri aynen şu:
Alıntı YapU-Boot SPL 2011.09-00000-gf63b270-dirty (Apr 24 2012 - 09:51:01)
Texas Instruments Revision detection unimplemented
Incorrect magic number in EEPROM
read_eeprom() failure
Üzerinde bi tane 24c256 eeprom var acaba o mu bozuldu.Bi de anlamadığım boot etmek için eeprom'dan veri mi okuyo?

muhendisbey

Dediğiniz gibi normalde microSD karttan boot oluyor. Eeprom sistemin önyüklemesini mi yapıyor acaba?

Bir de beaglebone da şöyle bir sistem var. USB'den besleyince 500mhz güç kaynağından beslenirse 700mhz'de çalışıyor. Yani, beslemesi bile fark oluşturuyor.

Seri olarak okuyorsanız USB seri dönüştürücüsü ve muhtemelen de işlemci kısmı sağlamdır.
Eepromun datasheetine baktığımda yanması için 5.5V'u geçmesi gerekiyor. EEprom yanmış yada içerisinde tuttuğu veriyi kaybetmiş olabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Firzen

Bence bu beaglebonelara bir soğutucu devre tasarlamak lazım çok fazla ısınıyorlar.
Bendeki Alev alev oluyor hatta.
Kararsız...

muhendisbey

Alıntı yapılan: Firzen - 25 Ocak 2013, 19:01:49
Bence bu beaglebonelara bir soğutucu devre tasarlamak lazım çok fazla ısınıyorlar.
Bendeki Alev alev oluyor hatta.

Size ucuz yollusunu söyleyeyim. Ebay üzerinde 2 dolara 8 adet vga soğutucusu var, kendisinden yapışkanlı. Ben kullanıyorum en azından eskisine göre kat kat daha iyi diyebilirim.

Firzen

Alıntı yapılan: muhendisbey - 25 Ocak 2013, 20:26:54
Size ucuz yollusunu söyleyeyim. Ebay üzerinde 2 dolara 8 adet vga soğutucusu var, kendisinden yapışkanlı. Ben kullanıyorum en azından eskisine göre kat kat daha iyi diyebilirim.

Link atabilir misiniz acaba?
Kararsız...

muhendisbey

Hocam su an mobil cihazdan giriyorum Ebay.com da "8pcs aluminium heatsink" yazinca cikiyor. En yakin zamanda link veririm.