Gerilim izleyici hakkında

Başlatan yamak, 25 Ocak 2013, 12:14:08

yamak

Az öncede konusunu açmıştım.Yaptığım bu hatadan ötürü beaglebone yaktım. Tasarladığım devrede beaglebone un 3 tane analog pinine gerilim izleyicinin çıkışları bağlı.Opamp olarak da lm3ı24 kullandım. Devredeki tüm lehimleme işlerini bitirmeden beaglebone u devreye taktım ve o an hayatım karardı  :(.Beaglebone un ışıkları yanmıyodu. Sonra bi ölçüm yapayım dedim buna ne neden oldu.Bi baktım ki analog binlerde 3.7 v gerilim var.Normalde olmaması gerekiyodu çünkü gerilim izleyicilerin girişleri boştu yani girişlerindeki gerilim bölücü dirençleri lehimlememiştim. Sonra opamp mı bozuk diyerek yeni opamp taktım ama yine sonuç aynı.Sonra acaba gerilim izleyicilerin girişleri bo olduğu için mi böyle bişey oldu diyerek bi tane gerilim izleyicinin girişindeki gerilim bölücü dirençleri lehimledim.Ve devre düzgün çalışmaya başladı.Hem de lm324 ün bi tane opapmı için bunu yapmama rağmen bütün gerilim izleyicilerin çıkışları 0 v a düştü.Şimdi sorum şu gerilim izleyicileri girişleri boşta olunca çıkış neden maksimum oluyo?

ferit06

LM324 data sheetsinde SCHEMATIC DIAGRAM incelerseniz boşta bırakılan girişte Vcc-2*Vbe gerilim ölçebileceğiniz görülür.  gerilim izleyicide boşta bırakılan uçtaki gerilimi çıkışta görmeniz normal olacaktır.

z

Devre analizinden hatırla.

Bir uç boşta ise voltajı sıfır değil tanımsızdır.

Herhangi bir noktanın voltajının sıfır olmasını istiyorsan o noktayı Gnd'ye bağlaman gerekir. Opampın girişi boşta diye o girişi 0 potansiyelde düşünemezsin.

Herhangi bir çipin girişi boşta iken çıkışın ne olduğunu kestiremezsin. Katalogda varsa çipin içindeki devreleri incelemek gerekir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com