Panasonic ALDP124 röle ısınma sorunu

Başlatan gtekdemir, 28 Ocak 2013, 23:00:44

gtekdemir

Merhaba, yakın zamanda Özdisan' dan aldığım Panasonic marka ALDP124 rölelerde ısınma söz konusu. 24Vluk olan rölelerden pcb üzerinde yan yana 8 tane var ve aralarında 1mm boşluk var. Oda sıcaklığında iken ve devre kutu dışına çıkarıldığında 8 röleden ortadakilerin sıcaklığını 60'C olarak ölçtüm, en baştakiler ise 52'C civarında. Datasheette 24V DC gerilimde bobin akımı 8,3mA demiş fakat benim ölçümlerimde 12mA civarında akım aktığını ölçtüm. Bu kadar ısınma normal mi bilmiyorum ama röleler bir haftadır sürekli enerjili ve hala çalışıyorlar, ama uzun vadede sorunsuz çalışacağından emin olamadım. 

Okan AKÇA

bence sen 24 volttan fazla veriyorsun  gecen hafta aynı roleden bende aldım aynen ısınma benimde dikkatimi cekti ancak ben 27v verdigim icin ısındıgı farkettim.

gtekdemir

24v smps kullanıyorum hocam, voltajı ölçüm zaten sorun yok.

sadogan

Hocam roleler sürekli enerji altındaysa bahsetiginiz sıcaklık normal.
Uzun vadede başınızın ağrıyacagı kesin.
Kutuya havalandırma kanalı açıp havalandırmak mümkünmü ?

Analyzer

Selam,

Farklı marka röle kullandınız mı? Ya da daha basiti, rölelerden bir kaçını çıkarıp deneyin. Mesela bir dolu bir boş olarak takıp sıcaklığı ölçebilirsiniz. O sıcaklıkta çalışması pek normal değil gibi.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

gtekdemir

@sadogan; kullandığım kutu Altınkaya RT209 ve havalandırma kanalları var.

@Analyzer; Farklı röle kullanmadım çünkü pcb üzerinde röleler için ayırabileceğim alan kısıtlı ve slim röle kullanmam gerekiyor. Tedarik kolaylığından ve fiyatından dolayı bu röleyi kullanmaya karar verdim ve pcb tasarımını yaptım. Besleme voltajını 24v yerine 20-22v gibi yapıp deneyeceğim, eğer röleler fazla ısınmadan sağlıklı çalışırlarsa sorunu bu şekilde çözmeyi planlıyorum.

Analyzer

Selam,

Ölçmüşsünüzdür gerçi ama yükte iken bobin voltajını tekrar ölçmenizi tavsiye ederim. Yük akımınız ve duty cycle'ınız nedir bu arada?
Gerçi 85C ye kadar çalışabilir görünüyor ancak 65C de sıkıntı olabilir. En azından 3-4 milyon cycle'ı göremeyebilir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

gtekdemir

Hocam şu anda kontaklara yük bağlı değil, yalnızca bobinden kaynaklanan bir ısınma var. Zaten kontaklara bağlayacak olduğum yükün çekeceği akım en fazla 100mA olacak, yani ekstradan ısınmaya sebep olmaz.

Murat Mert

S.A.
Sırf bu yüzden bu rölelerin 12 voltluğunu kullanıyorum. devremde fazladan bunlar için lm2575-12 kullanıyorum sorun yok.
mert07

pisayisi

Smps ten yüksek frekanslı bileşenler röleye kuple oluyor çektiği akımı 8.5ma ler mertebesinde tutacak şekilde besleme gerilimini düşürmek gerekli. 2.25 kat daha fazla güç harcamaya zorluyorsunuz röleyi (akımların karesini oranlayın) bu da olağan ısıyı artırıyor...
Murat