stm32f103RC & USBHID

Başlatan SpeedyX, 29 Ocak 2013, 20:36:27

SpeedyX

Merhabalar,

stm32f103RCT6 işlemcim ile USB HID denemeleri yapmaya niyetliyim fakat ortalıkta fazla örnek olmasından mıdır bilemiyorum, libraryler, projeler birbirine girmiş durumda. CMSIS mi FWLIB mi, hangi versiyonu, KEIL ile uyumlu mu... İyice kafam karıştı.

Araştırınca http://blog.elektrotasarim.com/?p=82 adresinde bir örnek buldum, orada da klasik lib hataları alıyorum, sanırım FWLIB i bir yerlere kopyalayıp gösterdikten sonra sorun çözülecek.

En doğru başlangıcı yapmak için önerilerinizi bekliyorum, doğru USB HID proje örneğini seçmem gerekiyor.

(Amacım ADC DAC HID ile sinyal işleme platformu oluşturmak, daha sonra matematiksel işlemler yaptıracağım ama önce stm32 ye aşina olmalıyım)

Kolay gelsin.

z

En doğru başlangıç HID-USB protokolünü yalayıp yutmaktır. Diğer yolların hepsi ezbere çözüm. Copy paste yaptım oldu demekten öteye gitmez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

HID-USB protokolünü yutmaya gerek yok.  copy paste yeterli.

SpeedyX

Burada önemli olan USB HID de değil, bundan önce 10 dan fazla HID projem oldu, az çok mekanizmasını da bilirim fakat HID i araç olarak kullanacağım, önemsediğim kısımlar içerisinde değil kendisi.
Konunun asıl sorduğu, hangi kütüphaneleri, hangi çalışma şeklini seçerek başlamalıyım? Belli ki bir standart oturtulmaya çalışılmış ve firma bunun peşinde koşacak, destek verecek. Yoksa yıllardır ARM ile çalışıyorum, temeli öğrenmek gibi bir gayem yok, bodoslama dalarak çalışan örnekler oluşturdum bile ama yine de bir şeye başlarken doğru yerden giriş yapma konusunu önemsiyorum.

z

USB-HID protokolü biliyorsan STM32 nin registerlerine uyarla gitsin işte. Kütüphaneyle falan kafanı karıştırma.

t2

Peki bu HID örnek diye verdikleri proje,  çalışmıyor mu  eksik mi

SpeedyX

HID projesini denemedim, çalışıyordur heralde...

Uyarlama gibi bir niyetim yok, datasheet açıp günlerce register takip etmek size sadece işlemcinin registerlarını öğretir, temeli biliyorsanız bence biraz daha ilerileri görme zamanıdır. stm nin usb registerlarını okumakla zaman kaybedemem, bazı bölgelerde nokta atışı düzeltmeler yapar geçerim, en azından benim düşüncem bu yönde.

Konu başka yöne kaydı yine, sorduğum sorulara cevap almayı geçtim, konular hiç olup gidiyor.

STM32F10x_StdPeriph_Lib_V3.5.0 seçip devam ediyorum, değerli cevaplarınız için teşekkürler.

Kolay gelsin.

t2

Bilen yok demek ki, o yüzden laf salatası yapıyoruz

z

@t2

Sen ARM ile bile ilgilenmezken ne işin var bu başlıkta? Bak yukarıda STM32 yazıyor.

muhittin_kaplan

SpeedyX

stm32 de usb hid yapmak ne kadar zormuş böyle, bir de coocox kullanınca daha da zor oluyor sanırım... Yok mu bunun kolayı? 32/64 byte rx tx 1ep hid...

LukeSkywalker

MikroC pro for ARM'ı öneririm. Daha dün deneme yaptım, çatır çatır gönderip alıyor istediğim uzunluktaki bilgileri  STM32F4 DISCOVERY'nin mikro usb portundan..

Analyzer

Selam,

Sadece library soruyorsanız, STM32F10x_StdPeriph_Lib_V3.5.0 de sıkıntı yok, örnekler de çalışıyor, denendi. Template olarak örneği alıp direkt işlem yapabilirsiniz. Derleyiciniz Geliştirme ortamınız nedir? Coocox'da çalışmadım bilgim yok.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

SpeedyX

Merhaba,

STM32F10x_StdPeriph_Lib_V3.5.0 de sıkıntı yok, bir çok denemeyi ben de yaptım herşey güzel. Yalnız STM32F10x_StdPeriph_Lib_V3.5.0 kendi içinde usb ile ilgili lib içermiyor. USB FS lib buldum ama daha çok OTG ye hitaben yazılmış gibi geldi bana, stm32 ye de yeni alıştığımdan herşeye aşina değilim.

MicroC free mi?