Ses ile lamba kırma.

Başlatan Andromeda, 04 Şubat 2013, 21:02:05

Andromeda

Tv de belgeselde izlemiştim, ses ile lamba kırılmasını..
yüksek güçlü hoparlör ile birde yanlış hatırlamıyorsam insan sesi ile..
peki lambaya zarar vermeden içindeki teli kırabilirmiyiz..
çünkü tel salınıma daha müsait..odaklama ile olabilir diye düşünüyorum..biraz zor sanırım..
videoları bulamadım youtube da..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

hasqn54

Bu teorinin sahibisi sevgili emektar rahmetli tesla hocamız,Teori derki her maddenin bir kırılma frekansı var ve bu frekansı yakaladığında madde hezeyana uğruyo
biz bu frekans dediğimizi elektrik enerjisi ile haporlöre veriyoruz yani ses'e dönüştürüyoruz,Teslanın belgeselinde adam bunu yapıyo bardağı elindeki 1 aletle kırıyo  ve kırma esnasında osilaskop'a bağlı olan mikrofon ile camın kırılma frekansını buluyo sonra aynı frekansta gerilimi veriyo haporlöre ve cam kırılıyo,
Şimdi sen teli kopartıp o kopma anındaki ses sinyalini ölçersen tahminin kırılma frekansını yakalaya bilirsin Bu frekansta sesi haporlöre daha yüksek gerilim vererek uyguladığın taktirde tahminimce olma ihtimali yüksek ben bunu denemek için osiaskop almayı düşünüyodum sonra dedim oğlum git işine başka işinmi yok başka bişeler yap o parayla, vel hasır almadım osilaskop'u parada ziyan oldu gitti Alsam yapamasam bile osilaskop um olacaktı pişman olucaktım belki ama osilaskop'um olmuş olacaktı şimde elimde hiç bişe yok alın benden kişisel hayat dersi

z

Lambanın içinde hava olmadığı için flamanı titreştirmek için gövdeyi titreştirmen lazım. Gövde titreşecek, gövde filamanı tutan telleri titreştirecek o da flamanı titretecek çok dolaylı bir işlem.

Otomobiller onca sarsıntıya karşın lambalar sapasağlam kalabiliyorsa işin zor. (Gerçi oto ampulleri özel tasarımdır)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

Evet, hava olmayınca ses olmaz..ama içerde gaz var..
sesi tam tele odaklasak olmaz mı.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Klein

olmaz.  Çünkü sesi nereye odaklarsan odakla, titreşen hava önce cama çarpacak. Sonra o cam içerideki gazı titreştirecek. 

Andromeda

Camın yapısı sert..tel ise oldukça esnek bir yapı..
dolayısı ile rezonansa gelen frekansı olsa bile esneklikten dolayı olmaz gibime geliyor..
dedim ama sallana sallana (köprü gibi) yerinden çıkabilir..
bir ara sessizlik yaratma peşine düşüp faz çeviren devre yapmıştım ,o iş yarım kaldı.
bu da öyle olur.. :)

z

Alıntı yapılan: elek - 04 Şubat 2013, 21:58:12
Evet, hava olmayınca ses olmaz..ama içerde gaz var..
sesi tam tele odaklasak olmaz mı.

Hangi lambadan bahsediyorsun? Flamanlı lambalarda cam kabın içii istisnaları saymazsak vakumdan ibarettir.

Andromeda

Evlerdeki bildiğimiz akkor lamba..içinde argon gazı var.
en azından ben öyle biliyorum..

z

Aydınlatma amaçlı flamanlı lambalarda vakum var. Argon gazının konmasının ne amacı olabilirki? Floransan lambalarda vakum + civa var.

Diğerlerinde vakuma ilave sodyum ya da civa.

Gene de genel kültürüm yanıltabilir. Belki de dediğiniz gibi gaz da vardır.

Andromeda

İlk başlarda vakum varmış, sonra argon koymuşlar.
aydınlatma kitabına baktım,tungsten tel parçaçıklarının sıcaklığın etkisiyle uzaklaşmasını engellemek için...

hasqn54

Hocam amacın ses ile teli koparmak değilde nasıl olursa olsun kopsun  dersen aşırı akım geçir  sigorta mantığı ile kopar gibi geliyo

Andromeda

Hayır değil...yoksa bir fiske ile de kopabilir dandik lambalar, yada tam temas etmezse kontağı..

ipek

mytbuster şehir efsanelerinde hoperlor ile ampulu kırmişlardı.

aslında hoperlor tungsten flamanı değilde cam kabını kırıyor ampul'un.

bir belgeselde görmüş idim çalar ssati kuruyorlar üstüne fanus kapanıyor bilmem kaç bar vakum ile fanusun havası emiliyor,kurulmuş saat eski model zilli birşey çalıyor gözle görülebiliyor fakat sesten eser yok dumura uğramıştım..

bymrz

Alıntı yapılan: z - 04 Şubat 2013, 23:01:50
Aydınlatma amaçlı flamanlı lambalarda vakum var. Argon gazının konmasının ne amacı olabilirki? Floransan lambalarda vakum + civa var.

Diğerlerinde vakuma ilave sodyum ya da civa.

Gene de genel kültürüm yanıltabilir. Belki de dediğiniz gibi gaz da vardır.

Hocam içinde bir miktar medde olmasa, o incecik cam atmosfer basıncından dolayı kırılmaz mı normalde...
Bilmiyorum, soruyorum sadece...

Edit: Azot - Argon karışımı kullanılıyormuş...
Alıntı Yap
Flaman üzeriden geçen akım sonucunda oluşan ışıkla birlikte yüksek sıcaklık değerleri ortaya çıkar. Flaman telinin bükümlü yapıda olması sebebiyle yan yana olan sarımların birbirlerini etkilemesi sonucu bu sıcaklık değerleri hızlı bir artış gösterir. Bu artışın belirli sınırlar içerisinde tutulması gerekir. Oluşan ısının flaman üzerinden uzaklaştırılamaması durumunda lamba ömründe kısalma oluşur ve lamba kısa sürede hasar görür. Bu nedenle flaman üzerindeki ısıyı uzaklaştırmak ve flaman sarımları arasında oluşabilecek kılcal arkları engellemek amacıyla cam kavanozun içerisine azot-argon karşımı doldurulur. Azot, çok iyi ısı iletim özelliğine sahiptir. Argon gazı ise 18 elektronlu bir asal gazdır ve bu nedenle diğer elementler ile tepkimeye girmez. Argon gazının bu özelliğinden dolayı kılcal ark oluşumu engellenir.