2 pin RGB led gören bilen

Başlatan ayhani, 05 Şubat 2013, 00:39:39

ayhani

Bugün yeni birşey öğrendim.
Bir oyuncağın içindeki RBB devresini incelerken 2 pin RGB led gördüm çok şaşırdım. Biraz araştırdım PWM ile gerilim arttırılarak ledin rengi ayarlanıyormuş. Bu ledi T.C sınırlarında gören bilen nerede satıldığını bilen varmı?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

t2

Tam RGB olduğu  kesin mi? Belki sadece 2 rengin karışımıyla 3. bir renk ortaya çıkıyor ama  aslında tüm renkler mevcut değildir. Mesela kırmızı + yeşil olsa   bunlar  karışsa sarı ortaya çıkar(3.renk)

mbalkan

Bende Çin malı bir oyuncak oltada gördüm. Aynı tek renk şeffaf kılıflı ledlere benziyor ama 2 pin rgb..

polleme

Evet bu tür LED'ler var. Elektrik verdiğiniz andan itibaren B R G BR RG GB şeklinde renk değiştirerek bir renk döngüsünü sürekli çeviriyor. PWM veya başka bir şeye gerek yok. Elektrik vermeniz yeterli. Sanırım içinde bir tür bir çip var ve siz elektrik verince önceden programlı şekilde bu renkleri aynı sırada sonsuza dek çeviriyor. Parlaklık veya renk düzenine müdahele edemiyorsunuz.

Murat Mert

Evet ;
enerjisini verince rengini sürekli olarak kendisi değiştiriyor ve 2 pin.
mert07

polleme

Burak B

Benim 7 port USB HUB ın tam ortasına koymuşlar çinliler bunu. Ne gereksiz adamlar. Oyuncak olsa anlarımda. USB HUB ne alaka demeden edemiyor insan. Burdaki 2 elektronik malzeme satıcısındada var bu ledden. Çok gereksiz bir led. Eğer eğlence sektörüne yönelik çalışmıyorsanız tabi.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

polleme

Alıp test ettim. Çok hızlı bir şekilde renk değiştiriyor, renklerin ne olduğunu takip etmek zor oluyor. Çok daha yavaş renk değiştiren bir LED olsaydı dekorasyon amaçlı kullanım düşünülebilirdi.

RaMu

http://www.led-dealer.de/08155-LED-5mm-2-pin-RGB-automatic-strawhath-slow-clear Yavaş veya hızlı renk değiştiren modelleri var. Linkte datasheet leride mevcut
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html