74hc244?

Başlatan yldzelektronik, 06 Şubat 2013, 09:59:37

yldzelektronik

Selamlar.74hc244 kullanılan bir devreyi inceliyorum.Ancak kullanım amacını çok da anlamış değilim.Bir nevi voltaj seviye dönüştürücü müdür?Paralel port girişlerine bağlanmış.Çıkış pinleri ise mcuya girmiş.Nedir?
Bu soruyu data sheeti inceledikten sonra sordum.8 bit buffer/line driver with 3 states outputs diyor ancak çözemedim.İlk kez karşılaşıyorum.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

z

İki bus'ı gerektiğinde birbirine bağlamak ardından birbirinden izole etmek için kullanılır.

mesaj birleştirme:: 06 Şubat 2013, 12:01:18

Mesela 8 butonun ve 4 bit portun var.

Matris işleriyle de uğraşmak istemiyorsun.

butonları 244'ün girişlerine bağlarsın. 244'ün 4 çıkışını diğer 4 çıkışla paralellersin. (Gelişgüzel 4 çıkış değil 4 lü grupları)

Böylece 2 tane 4 lü buton seçicin olur. 244'ün birinci gurubunu aktif edersin 4 buton 4 bit porta bağlanır. Yok diğer 4 butonu okumak istersen bu kez 1. grubu off yaparsın diğer gurubu aktif edersin.

Aynı mantıkla çiplerin çıkışlarını ortak basa bağlamada da kullanabilirsin.

Role gibi düşün bu çipi. Aktif ettiğinde girişteki sinyaller çıkışa aktarılıyor. Aktif etmezsen izole durumdalar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

74244-373-573 genelde yazıcı portlarının girişlerinde tampon amaçlı kullanılır.Ben gerektiği durumlarda 573 kullanıyorum.Sebebi ise diğerlerine göre bağlantısı ve devre çizimi karmaşık değil....

pisayisi

Ben genelde çoğu üreticinin yaptığı gibi indüktif yüklerle çalışıyorsam ve izolasyon yapıları kullanmıyorsam mikroişlemci çıkışlarını korumak ve  alabilceğim akımları 24ma ler seviyesine çıkarmak için kullanıyorum. HC244 kullanıldığında 3.3v luk lojik sistemlerle 5v lojik sistemleri birarada gerçekleyebilrisiniz
Murat