Devredeki sorunu bir türlü çözemiyorum.

Başlatan yamak, 07 Şubat 2013, 17:15:10

yamak

Hocam 2 tane beaglebone yaktım. Elemana sorduk böyle yapman gerekiyo dedi.Ama bana pek iç açıcı gelmedi.Sanki asıl sorun bu değilmiş gibi geliyo bana.Kartın üzerinde 3.3v luk regulatör var ve bu regulatörün çıkışı dışarıya verilmiş bu pinin adı da VDD_3.3vEXP pini.Adam diyoki bu pine 3.3v gelmeden önce hiç bir pine sinyal girişi olmamalı.Benim de aklıma diğer kullandığım tüm entegreleri bu 3.3v luk pinden beslemek geldi.

z

Eleman işte üstü kapalı olarak tipik Latch-Up olayına işaret ediyor.

Kartın 3.3v çıkışından bir komparatöre gir. Komparator bu girişin 3.2 v dan büyük olup olmadığına baksın. Eğer büyükse harici devrelerin beslemesini aktif hale getirsin.

En güzel çözüm bu. Böylece kart çalışmaya başladığında hiç bir pinde voltaj olmayacağı garanti edilmiş olur.

Yada kart üzerindeki CPU, bir I/O pin ile harici devrelerin beslemesini software ile harekete geçirsin. Bu daha da güzel bir çözüm.

En azından denediğinde sorunun bu olup olmadığını anlarsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yamak

2. çözümü uygulayayım ben o zaman hocam.Regulatorün çıkışından iki kol ayırayım biri kartı beslesin biri de pnp ve npn transistör çiftinin collector üne.Transistörleri de işlemcinin bir pini vasıtasıyla 3.3 v ile software olarak tetikleyeyim.pnp transistörün de emitörünü diğer devreye bağlayayım.Bu şekilde olur di mi hocam.

z

Devrelerini ve çektikleri akımları bilemiyorum. Transistorle güzel bir tasarım yapılabilir elbet fakat basit bir role ile bitir kurtul derim.

yamak

Hocam röle kullanırdım ama yer sıkıntısı var.

z

Yahu bir dene, baktın sorun çözüldü ha doğru yoldaymışız dersin ve transistörlü tasarım yaparsın. Sorun çözülmüyorsa boşu boşuna bu kısımla uğraşma.

mcan

LM2576 ilk enerjilendirildiğinde bobinin Isat değeri LM2576 nın maksimum limit akım değerinden fazla değilse ilke enerjilendirilme anında çıkış voltajı 5 den daha fazla olabilir.Ayrıca diyot , giriş ve çıkış bobinleri lm2576 ya olabildiğince yakın olmalı,mümkünse kapasitelerin en azından bir kısmı seramik olmalı, bazı durumlarda çınlama(ringing) oluşup çıkışda istenilmeyen rıpıllara neden olabiliyor.
Bu dediklerimin tamamı dökümanda yazanlar.

yamak

Alıntı yapılan: z - 08 Şubat 2013, 19:57:10
Yahu bir dene, baktın sorun çözüldü ha doğru yoldaymışız dersin ve transistörlü tasarım yaparsın. Sorun çözülmüyorsa boşu boşuna bu kısımla uğraşma.
Hocam tabiki deneme amaçlı olabilir.Ben devrede röle kullan diyosunuz diye anladım.
Alıntı yapılan: mcan - 08 Şubat 2013, 20:31:33
LM2576 ilk enerjilendirildiğinde bobinin Isat değeri LM2576 nın maksimum limit akım değerinden fazla değilse ilke enerjilendirilme anında çıkış voltajı 5 den daha fazla olabilir.Ayrıca diyot , giriş ve çıkış bobinleri lm2576 ya olabildiğince yakın olmalı,mümkünse kapasitelerin en azından bir kısmı seramik olmalı, bazı durumlarda çınlama(ringing) oluşup çıkışda istenilmeyen rıpıllara neden olabiliyor.
Bu dediklerimin tamamı dökümanda yazanlar.
Hocam asıl sorun bu olabilir işte.Hocam bobin olarak siz hangi bobinlerden kullanıyosunuz. Ben aşağıdakini kullandım.
http://www.direnc.net/100UH-1A-Smd-Bobin,PR-7261.html

mcan

Lm2576 3A ,yani maksimum akım değerine 3A e kadar akım sınırlaması yapmayacaktır.Sizin bobinin 1A  doyuma ulaşma limiti var...Ayrıca sıcaklıklada maximum akım değeri nasıl değişiyor onu bilemiyorum, mesela %20 20 santigrad derecede düşüyorsa oda sıcaklığında sizin bobinin değeri 0.8A oluyor... Eğer lm2576 ilk enerjilendirildiğinde çıkışdaki kapasiteler dolarken bobinin akımı 1A i geçerse bobin omik direç gibi davranır...O sebeple  soft start kullanmak , devrenin dengesini bozmadan bir yere direnç eklemek yada bobini değiştirmek uygun olabilir.Bu dediğim olayı 24 volt değilde hv serisi kullanıp 50 voltun üzerinde görmek daha da kolay.

En iyisi beagleboard u basit trafolu ayarlı adaptörü 6-9Volt gibi bir değere ayarlayıp regüleyi de lineer bir regülatör ile gerçekleştirip denemek.Genelde bu buck tarzı smps ler bana psikolojik olarak ters geliyor olası bir hatada ,yanmada patlamada giriş hemen çıkışda :)
FLyback gene daha güvenli duruyor psikolojik açıdan da.Yine psikolojik olarak da bu şekil step down smps in çıkışına biraz geniş aralıklı ldo koymak geçiyor hep aklımdan.

Ben bobinden smps den çok anlamam,ama dökümanlarda bunlar geçiyor.

z

Bir gün lazım olabilir.

EIA/JESD 78A IC latch-up standard.

Doküman için 120$ para istiyorlar belki bir yerlerden bedavaya buluruz.

superconductor

Hocam devreye dışarıdan taktığımız pull-up dirençleride, latch-up olayına neden olabilirmi? Dahili pull-up lar yazılım kontrolünde olduğundan  besleme oturduktan sonra devreye giriyor. Dışarıdan taktıklarımız beslemeyi verdiğimiz anda girişlere voltaj uyguluyor.Direnç yeterince düşük değerli ise olabilir gibi geliyor.

z

Yok harici pull-upları gene işlemcinin kendi beslemesine bağlıyoruz. Dolayısı ile sorun yok.

Ucuzundan bir çip alıp mesela CD4069  bunun girişlerine voltaj verip daha sonra besleme voltajını vererek latch-up olayıyla karşılaşmayı deneyebilirsiniz.

Fakat bayağı bir uğraşmanız gerekebilir. Programlanabilir pals jenaratörü yapmak ilk pals girişlere voltaj uygularken biraz sonra beslemeye gerilim uygulayacak pals üretmek ve palsler arası zamanı ayarlayabilmek gerekecektir.

yamak

Alıntı yapılan: z - 08 Şubat 2013, 15:37:13
Bunca yıllık elektronik hayatımında Latch-Up olayı ile 2 bilemedin 3 kez karşılaştım.

Olmaz olmaz bir gün olur. Eğer kritik bir uygulama ise besleme yerine oturmadan girişlere voltaj gelmesini engelle.

Diğer kartların beslemelerini Shut-Down tipi yapabiliyorsan işin kolaylaşır. Yada MCU meslemesini hızlı yükselen, diğerlerini yavaş yükselen tasarlayabilirsin.

Kritik uygulama değilse "Boş ver toprağım bir şey olmaz de geç git".
Hocam bu söylediğinizden yola çıkarak şöyle bi devre ekledim tasarıma.VCC_SW 2 adet lm324 ve 1 adet ds1307 i besleyecek. lm324'lerin hepsi gerilim izleyici olacak.Gerilim izleyicilerin 6 tanesinin girişinde 4-20 ma çıkış veren sensör 1 tanesinde de 0-10 v aralığında çıkış veren bi sensör olacak.Yani ds1307 1.5 ma akım çekiyo, Beaglebone'un adc girişlerinin herbiri de 2 uA akım çekiyo.Yani toplamda  en fazla 2-3ma akım falan çekilicek.

[IMG]http://img266.imageshack.us/img266/8223/ekranalntszl.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
Sizce işe yarar mı?

JKramer

Q2 kesimdeyken Q1'in bazı boşta kalmasın diye Vcc'ye bir direnç bağlasanız iyi olur.

yamak

Evet hocam haklısınız onu unutmuşum.Hatta geçende yolda giderken aklıma gelmişti acaba bağladım mı diye? :)
Yani devrenin yeni hali aşağıdaki gibi:
[IMG]http://img10.imageshack.us/img10/3231/ekranalntsls.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us