Devredeki sorunu bir türlü çözemiyorum.

Başlatan yamak, 07 Şubat 2013, 17:15:10

yamak

Beaglebone için bi tane devre tasarladım.Devreyi erkek headerlar aracalğıyla beaglebone a takıyorum.Beaglebone u da bu devre üzerinden besliyorum.Regülatör olarak lm2576 kullanyorum.24 v u 5 a düşürüyorum.Devreye taktığım beaglebone yandı.Hatta yandı mı emin değilim.Fakat  beaglebone çalışmıyo.Adaptör ile besleyince güç ışı yanıp sönüyo.Devrenin herbir tarafını ölçtüm ama anormal bi durum görmedim.BB üzerinde bi tane eeprom var ve bu eeprom un içinde bi id var.Beaglebone boot ederken bu id yi okumak zorunda.Acaba lm2576 ının bobininden çıkan manyetik alan eeprom içindeki veriyi mi bozuyo diye son çare olarak düşündüm.Fakat tesla metre ile ölçüm yaptım öyle aşırı bi manyetik alan yoktu.Sorun nedir?Acaba step down regulatör kullandığımdan mı oluyo.Lineer kullansam sorun düzelir mi? Biri bana bi yol göstersin.Yoksa bu devre yüzünden iflas edecem bu yaktığım 2. BeagleBone.Devreyi paylaşırdım fakat şirket projesi olduğundan paylaşamıyorum.

pisayisi

Sorun smps kaynaklı ise, lineer regülatör kullanmak daha doğru olacaktır, hatta işlemci üreticileri işlemcilerin analog besleme noktalarının da lineer regülatörler üzerinden ayrıca verilmesini önermekteler..
Murat

yamak

Yani sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını kestiremedim.Sadece tahmin de bulundum.

pisayisi

Genelde mikroişlemcili devreler smps tipi regülatörlerde sorun çıkarabilmekteler, sorunun temel kaynağı adc bloklarından kaynaklansa da beagle bone gibi pekçok farklı komponentten oluşmuş devrelerde beklenmeyen etkiler ortaya çıkarabilir, öncelikle lineer regülatör ile denemenizi öneririm...
Murat

zamzam23

24V-->5V bu dönüşümü lineer nasıl yapacak?

pisayisi

lm7805 kullanabilirsin, giriş çıkış kondansatörlerini bağlamayı ihmal etme...
Murat

zamzam23

yamak

Alıntı yapılan: zamzam23 - 07 Şubat 2013, 20:02:37
24V-->5V bu dönüşümü lineer nasıl yapacak?
İşte ben de bu yüzden Switching kullandım.Acaba bi lineer regulatör ile 12 v ye düşürsem diğeri ile de 5 mi düşürsem.Bi de sorunun bundan kaynaklandığına emin değilim.

frederic

7805 in girişine 100R lik watlı bir direnç bağlarsanız aşırı ısınmadan kurtulmuş olursunuz.

zamzam23

sorunun beslemeden kaynaklanıp kaynaklanmadığını, devreyi direkt lineer 5V ile sürerek belirleyebilirsin. sonuca göre dönüşüm olayını sonra düşünürsünüz.

yamak

Hocam normalde tasarladığım board u beaglebone takmadan kablolar aracılığıyla BB u besledim bi sorun olmadı.Yani switching regulator ile BB u besledim sorunsuz çalıştı.

yamak

Google Groups'ta anlattı durumu.TI'dan Gerald Coley isminde bi eleman cevap verdi.Onun dediğine göre beaglebone'un VDD_3.3vEXP pinine 3.3v gelmeden önce Beaglebone un hiçbir pinine sinyal girişi olmamaması gerekiyomuş.Yani beaglebone kapalıyken atıyorum adc pinlerinde hiçbir gerilim olmamalıymış.Fakat benim devrede 3 tane adc pininin herbirine gerilim izleyicilerin çıkışları bağlı fakat gerilim izleyicilerin girişleri 0 v. Bu durumda yine de bi sorun olur mu? Ya da elemanın dediği doğru mu?

z

Elemanın dediği doğrudur. Aslında bu tüm çipler için geçerlidir. Vdd olması gereken değerine gelmeden önce diğer pinlere voltaj uygulanmamalıdır. Aksi halde Latch-Up olayı gerçekleşebilir. Bu da çipi bozabilir.

Olabilir edebilir gibi yuvarlak cümleleri ben kurmuyorum üreticiler diyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yamak

Hocam beaglebone'a sinyal girişi olan yerler şunlar:
3 adet ADC pinine 3 farklı gerilim izleyicide sinyal giriyo ve gerilim izleyicilerin girişleri 0 v seviyesinde.
Rx ve Tx pinlerine zigbee modülden sinyal giriş çıkış oluyo ve devreye zigbee modülü bağlamamıştım.
SCL ve SDA pinlerine de ds1307 bağlı.DS1307 yi de 5v ile besliyorum.
Bir de iki tane GPIO pininede 220 ohm ile ledler bağlı.

Bu durumda kartın zarar görmesi mümkün mü?

z

Bunca yıllık elektronik hayatımında Latch-Up olayı ile 2 bilemedin 3 kez karşılaştım.

Olmaz olmaz bir gün olur. Eğer kritik bir uygulama ise besleme yerine oturmadan girişlere voltaj gelmesini engelle.

Diğer kartların beslemelerini Shut-Down tipi yapabiliyorsan işin kolaylaşır. Yada MCU meslemesini hızlı yükselen, diğerlerini yavaş yükselen tasarlayabilirsin.

Kritik uygulama değilse "Boş ver toprağım bir şey olmaz de geç git".
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com