Ynt: En büyük asal sayı keşfedildi

Başlatan sadogan, 09 Şubat 2013, 12:05:26

sadogan

http://dunya.milliyet.com.tr/en-buyuk-asal-sayi-kesfedildi/dunya/dunyadetay/07.02.2013/1666083/default.htm?ref=yahoo

mesaj birleştirme:: 09 Şubat 2013, 12:06:41

Alıntı Yap"Mersenne.org"da yapılan açıklamada, 17 milyon 425 bin 170 haneli  sayının Missouri Üniversitesi'nden matematikçi Curtis Cooper tarafından  keşfedildiği belirtildi.
         2008 yılında keşfedilen 12 milyon 978 bin 189 basamaklı sayı, en uzun  asal sayı kabul ediliyordu.
         Cooper, "2 üzeri 57.885.161 eksi 1" olarak tanımlanan sayıyı asal  sayıları bulmaya adanmış devasa bir gönüllü bilgisayarlar ağının yardımıyla  bulduğunu söyledi.
         Büyük İnternet Mersenne Asal Sayı Arama (GIMPS) ağı, saniyede 150 trilyon  hesaplama yapan 360 bin işlemci kullanıyor.
         "Mersenne Asalları" olarak da bilinen asal sayıların özel bir sınıfının  48. örneği olan sayı, Cooper'ın şimdiye kadar keşfettiği üçüncü asal sayı oldu.
         "Mp = 2n- 1" olarak formüle edilen Mersenne Asalları, 17. yüzyılda bu  sayıları keşfeden Fransız matematikçi Marsin Mersenne'in ismini taşıyor. Şimdiye  kadar bu sayılardan sadece 47 tane keşfedilmişti.
         Keşif, Cooper'a 3 bin dolarlık GIMPS ödülü kazandırdı.

Tagli

Asal sayılara olan bu ilginin sebebi nedir? Yanlış hatırlamıyorsam, asal sayıların kriptoloji veya iletişim gibi konularda önemli olduğunu duymuştum ama 17 milyon haneli bir asal sayı kimin ne işine yarar? Veya hesaplanabilmesi için verilen emeğe / zamana değer mi?
Gökçe Tağlıoğlu

Okan AKÇA

büyük bir keşif olabilir ancak  bizim bunlarla ugraşacak ne bilgimiz nede boş vaktimiz var

everygelem

Uyduları oturtulan yörüngede benzersiz yapmak (tespit edilmesini zorlaştırmak) içinde asal sayılar kullanılıyor diye biliyorum.

Tagli

"Çorbada tuzum olsun" diyorsan buraya bir bakabilirsin. Zaten haberde de "gönüllü bilgisayar ağı" denmiş. Bağlantısını verdiğim ağ başka bir ağ olabilir ama o da asal sayı arayan bir gönüllü ağ sonuçta.
Gökçe Tağlıoğlu

Elektroemre

Bilidiğim kadarıyla sürekli asal sayı üretebilen matematiksel bir fonksiyon yok,
yani f(x) = .... x = 1,2,3....
şeklinde yazdıkça asaları sırasıyla veren gerçek bir formul. Böyle bir formul bulalımda rahatlasınlar adamlar  :)

yamak

Alıntı yapılan: Elektroemre - 09 Şubat 2013, 12:55:39
Bilidiğim kadarıyla sürekli asal sayı üretebilen matematiksel bir fonksiyon yok,
yani f(x) = .... x = 1,2,3....
şeklinde yazdıkça asaları sırasıyla veren gerçek bir formul. Böyle bir formul bulalımda rahatlasınlar adamlar  :)
Hocam formül bulmanıza gerek yok. Riemann Hipotezi'ni kanıtlayın yeter.Hem de 1 milyon TL kazanmış olursunuz :)

mufitsozen

Alıntı yapılan: yamak - 09 Şubat 2013, 15:37:04
Hocam formül bulmanıza gerek yok. Riemann Hipotezi'ni kanıtlayın yeter.Hem de 1 milyon TL kazanmış olursunuz :)

Bence 1 milyon lira icin ugrasmaniza gerek yok. 256 bitlik butun asal sayilari (1.1579208923731619542357098500869e+77) bir tablo yapsaniz butun AES-256 bit kriptolari kirabilecek duruma geleceginizden zaten milyarder olursunuz. Tabii sizi bilahere CIAmi, SVRmi yoksa MOSSADmi oldurur belli olmaz!  :D
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

dijital74

Söz konusu sayı kümesi olduktan sonra her zaman daha büyüğü bulunabilir ...

speak48

neidü berlirsiz insanlar için büyük ama insanlık için küçük adımdır.
hatta yerinde otursa daha iyimiş.

timpati

başlık, uğraştığım konular açısından başta beni de irrite etti (daha uygun bir sözcük yoktu, bunu kullanmak zorunda kaldım), "kim ne söylemiş, şöyle bir bakayım" dediğimde ise benzer düşüncede olanların konuyu ele alış (ve abartış) biçimlerini yadırgamadan da edemedim.

bizler, az gelişmiş ülkenin taze soğanları olarak ne yazık ki hala empatiden yoksunuz. adamların, geçim derdi yok, dünyada olan bitene aldırdığı yok. elbette kendilerini bilime (?), bilimin bir dalına verecekler. ya ne yapacaklardı ki? yeni kimyasal ölümcül virüsler bulmayla, toplu imha silahları geliştirmeyle uğraşsalar daha mı iyiydi yani? kendi dalınızda değil diye neden hor görüyorsunuz?

neyin daha yararlı veya önemli olduğuna NEYLE veya NE HAKLA karar veriyorsunuz? lütfen bir açıklama...
why mr. anderson, why ?

Tagli

Alıntı yapılan: timpati - 09 Şubat 2013, 21:38:01neyin daha yararlı veya önemli olduğuna NEYLE veya NE HAKLA karar veriyorsunuz? lütfen bir açıklama...
Karar vermiyorum. Soruyorum sadece, "önemi nedir?" diye.
Gökçe Tağlıoğlu

mufitsozen

Arkadaslar yazilan bazi mesajlari hayret ve endise icinde izliyorum. Konu basligi matematik ama yazilan mesajlarda  "ne ise yarar bu asal sayi?" gibi cok saf ve bilgisizce yapiliyor.

Kullandiginiz butun modern bilgisayar guvenligi uygulamalarinda buyuk asal sayi bulmanin np-complete olmasi dolayisi ile hesaplamasinin cok zor(uzun sure almasi) prensibi vardir.

SSL, TLS, HPPTS vb bilgisayar protokolleri bu yuzden guvenilir kabul edilir! Ama sizde eger belli bir buyukluge kadar butun asal sayilari biliyorsaniz hesaplama yerine bunu bir tablodan denemek cok kisa sure alacagindan bu guvenlik asilabilir.

CIA, FBI vbnin internet uzerindeki, bankalar arasi uygulamalr gibi bilgilerin gizliligini asabilmesi bu sekilde olur.

Keske bu asal sayilari bizim 187 unşversitemizdeki matematik/bilgisayar bolumleri calisarak yapsalardi.

Ama bir arkadasin dedigi gibi bu insanlik icin kucuk bir adim, onumuzdeki 1000 senede bizde insallah....

Alıntı YapCurrent state of the art

The most difficult integers to factor in practice using existing algorithms are those that are products of two large primes of similar size, and for this reason these are the integers used in cryptographic applications. The largest such semiprime yet factored was RSA-768, a 768-bit number with 232 decimal digits, on December 12, 2009.[1] This factorization was a collaboration of several research institutions, spanning two years and taking the equivalent of almost 2000 years of computing on a single-core 2.2 GHz AMD Opteron. Like all recent factorization records, this factorization was completed with a highly optimized implementation of the general number field sieve run on hundreds of machines.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

speak48

asal ayıların rsa da kullanıldığını biliyorum
17 milyonluk basamaklı asal gerekiyorsa zaten dediğiniz fbicart curt bulmuş kullanmıştır.
alıp bi süper bi bilgisayarı asal arama programını çalıştırıp beklemenin bilimsel bi tarafını görmüyorum.

bu aynı yıl başı kutlamasına benziyor
insanın kendi uydurduğu bi takvime göre bi saaten bi saate geçince heyo heyo
onlar seviniyoda güneşle dünyanın bu umurunda oluyormu.

bizde sevinelim heyo heyo
17milyon basamaklı asal bulundu.

Murat Mert

Alıntı YapCooper, "2 üzeri 57.885.161 eksi 1" olarak tanımlanan sayıyı asal  sayıları bulmaya adanmış devasa bir gönüllü bilgisayarlar ağının yardımıyla  bulduğunu söyledi

belki şimdilik lazım değil bundan bilmem kaç sene sonra ışık hızında kullanırlar :D
mert07