Mplab derleyici seçimi hakkında

Başlatan ogy, 09 Şubat 2013, 16:14:29

ogy

Merhaba,

Bir süredir CCS C ile çalışıyorum.Mplab C öğrenmek üzere bilgisayarıma

mplabx-ide-v1.51
mplab xc8-v1.12
mplabc18-v3.45

programlarının ücretsiz versiyonlarını kurdum fakat kafamda birçok soru işareti var.

Ben bu derleyicilerle hitech c mi yazmış olacağım burda kullanılan dil nedir?
C18 ve XC8 arasında olumlu olumsuz farklılıklar nelerdir?Hangisini öğrenmeliyim yada hangisinden başlamalıyım?
İki derleyicide de aynı kodları mı yazıyoruz?
Kodların yazımıyla alakalı c18 için güzel bir manuel ve birtakım basit uygulamalar var fakat cx8 ile ilgili birşey bulamıyorum.

Bu konularla ilgili beni bilgilendirebilir misiniz?

Teşekkürler.

Osman Görkem

eflatun

Benimde aynı sorunlarım var ! Yardımcı olabilecek bir arakdaş var mı ?

kantirici

Mplab C den kastınız C ile program yazmak olsa gerek. madem xc8'i kurmuşsun oda hitechin yazım şeklini destekliyor.c18 ise sadece 18F serisini destekler, 16ve 12 serisi denetleyicileri programlayamazsın.Zaten şu an xc8, c18 ide kapsıyor. Sonuç olarak xc8 daha iyi bir seçim olur.Yazım olarak xc8 hitech ve C18 i kapsıyor.Aynı yazım şekli ile xc8 de kod yazabilirsiniz.

Ayrıca mplabX ede geçmenizi öneririm.

AsHeS

http://www.gooligum.com.au/tut_midrange.html
Başlangıç için yukarıda ki sitedeki dökümanlar güzeldir zaten XC8 için gerisi register düzeyinde yani datasheet okuyacağınızdan kolayca yaparsınız.

serhat1990

Merhabalar , Hi-tech C başka , XC başka , c18 başka . Birinde program yazınca diğerlerinde yazmış olmayacaksınız . XC8 öneririm microchip'in yeni derleyicisi ve bunun üzerine çalışmalar yapılacak diye düşünüyorum . Bir cep telefonu firması yeni telefon çıkarınca yavaş yavaş diğerine olan güncelleme vs gibi durumları kaldırıyor belli bir zaman sonra yedek malzeme üretimini durduruyor bu olayıda buna benzetebilirsiniz o yüzden önerim XC ' dir . XC hakkında türkçe döküman bulmanız zor daha taze , ben örnek bir döküman hazırlıyorum yalnız biraz zamanı var . Söylediklerinin hepsinin temelinde ANSI C yatıyor . O yüzden pek fark yok ama hazır kütüphaneler farklıdır , registerlara erişim biraz farklıdır gerisi bildiğiniz C :) ben hepsiyle yazıyorum hi-tech C çok iyi benim için ama önerim XC diyorum tekrardan.

İyi çalışmalar dilerim . 

Mr.Java

Peki MikroC gibi örnek kütüphaneler varmıdır hi-tech xc8 veya herneyse derleyici.ve var ise bunu mplab x 'e nasıl entegre edebiliriz çok önemli benim için...

eflatun

Benim problemim şu mplab librarylerini bulamıyorum. delay.h yada mTouch.h gibi onları nereden bulabilrim ?

sseedat

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 27 Mart 2013, 13:12:54
Peki MikroC gibi örnek kütüphaneler varmıdır hi-tech xc8 veya herneyse derleyici.ve var ise bunu mplab x 'e nasıl entegre edebiliriz çok önemli benim için...

MPLAB X IDE ye  kütüphane şölye ekleniyor; MPLABXProjects klasörüne hangi projeye kütüphane aklemek istiyorsan o klasörü acıp içine kütüphanelerini atıyorsun ardından IDE ye gecip source files sağ tıklayıp Add Existing Item i seçip daha önce proje klasörüne attığın dosyaları ekliyorsun .c ve .h uzantılı olanlar ben bu şekilde yapıyorum.
Görünmez bir mezarlıktır Zaman...