Pulse Oksimetre Probu

Başlatan kantirici, 11 Şubat 2013, 19:33:47

kantirici

Merhaba arkadaşlar.Elimde hasta monitörlerinde kullanılan pulse oksimetre probu var. Bunların datasheetleri oluyormu ? Alıcı ve verici kısımları hakkında bilgi alabilecegim bir yer varmı?

skara1214

verici led alıcı fotodiyot  ışık absorptionına(emilim) bakıyorsun.hemoglobinin oksihemoglobin olma oranı kadar absorptionda sonuç değişiyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

kantirici

Hocam vericide bir adet kırmızı ve bir adet IR led var. Amacım nabız ölçmek. IR veya kırmızı ledi 20mA ile sürdügümde , parmagım varken fotodiyotta 250mV gerilim oluyor. Bu bilgiyi nasıl bir analog devreden geçirip işleyebiliriz.

Firzen

Bunun için yükseltme ve filtre devresi kurman lazım hocam ben geçen sene bunun için uğraşman gereken öncelikle OP-AMP devrelerinin kurulumu hocam...
Saygılar...
Kararsız...

0xefe

Probda görünür kırmızı ve kızılötesi led var, alıcı tarafında da bir adet fotodiyot. Iki led sırayla (aynı anda değil) yakılarak kirli ve temiz kan ölçülüyor. iki değerin orantisi bir lookup tablosuna uygulanarak kandaki oksijen miktarı elde ediliyor. Nabız normalde arter (temiz kan)dan ölçülüyor. Sadece görünür ışıkla ölçüm yaparak da normale yakın nabız olcebilirsin. Kırmızı kedi yak, fotodiyottan aldığın sinyalde yüksek miktarda dc bilesen var, dc bileşeni bir filtre ile çıkardığında nabizla yükselip alcalan düzgün bir sinyal elde edeceksin. tepeler arasındaki zamanı ölçerek dakikadaki atım sayısını elde edersin. Şu an disaridayim, uygun olduğumda notlarimi bulursam paylasirim. Ayrıca olimex in msp430 ve nellcor probla yaptığı devreyi araştırmanı öneririm.

iyi çalışmalar.

pisayisi

Bu sensörlerin çıkışlarında algılayıcı olarak pin diyotu yada fotodiyot bulunur. Bu diyotlar kandaki oksijenlenmeye ve akışa bağlı olarak nabızla ilişkili sinusoidal benzeri bir çıkış sergilerler. Bu diyotlar akım kaynağı gibi çalıştığından uygun bir transempedans kuvvetlendiricisi ile akım değişiminin gerilim değişimine çevrilmesi gereklidir. Daha sonra filtre yada kuvvetlendiriciler kullanarak dc bileşenler filtre edildiğinde nabız değişimini gösterecek çıkışı elde edebilirsin. Sadece dıt dıt nabız vuru sesi almak istersen filtre ve kuvvetlendirici kullanmadan basit bir lm324 lü komparator kullanarakda kararlı devre yapabilirsin...

www.ti.com/lit/an/slaa274b/slaa274b.pdf
Murat

kantirici

Teşekkürler arkadaşlar. Daha önce benzer bir iş için kullandığım aşağıdaki devrede giriş için foto diyotu nasıl kullanmalıyım ?

@pisayısı hocam sizin verdiginiz pdf' de sayfa 4 teki gibi bir kullanım yeterli olurmu? Aslında deneme yaptım ama olmadı.

Opamp olarak elimde mcp6004 var onu kullanıyorum.

f15eagle

merhaba nette bir kaç devreyi toplamıştım,

Ldr ve fototransiströlü seçenekler bunlar. birde en son lm211 (yanlış hatırlamıyorsam lm311de olabilir) komparatörlü devre vardı onla analizde yapmıştım proteusda güzel sonuç vermişti bulursam paylaşırım.

Ben ldrli olan devreyi denedim lm358 ile güzelde çalışmıştı.

pisayisi

@f15eagle  in üst resimdeki ldr li devresine benzer olanı seneler önce beyaz 5mm lik led ışık kaynağı kullanarak yapmıştım çok kararlı çalışmıştı. Devrede basit olmuştu, şimdi medikal sensörü kullanayım dersen yapman gereken devrelerin zorluğu artabilecek. Maksadına uygun olarak oksimetre amacı ile kullansan tamam o devrelerle uğraşamaya değer diycem ancak sadece nabız ölçmek için beyaz led ve fotodirenç ikilisinden oluşan parmak sensörü kolayca yapabilirsin. Tek sıkıntı ortam aydınlanmasından izola etmek için sihay cırtlar var geniş olanlar onlardan kullanılabilir. Elindeki sensöre göre olan devreler aşağıdaki linkte mevcut bir gözatmanı öneririm...

http://www.ti.com/general/docs/lit/getliterature.tsp?baseLiteratureNumber=sprab37&track=no

[IMG]http://imageshack.us/a/img194/2285/pindiodeamplifier.png[/img]
Murat

ehliseyf

Bu probların datasheetleri oluyor.Firmasının sitesinde muhtemelen vardır .Bulamazsan markasını modelini gönder bakayım ben.Ama çoğunlukla yeni modellerde şu tip oluyor.Problarda 1 foto diyot 2 led bulunuyor.Bazı problarda ledler birbirine ters bağlanıyor. verilen gerilimin yönünü değiştirdiğinizde seçilen led yanmış oluyor. Çoğunlukla yeni modeller de böyle. Pulse oximeter iki ışığın kandaki absorblanma oranları ile çalışır. 660 nm ve 940 nm ledler kullanılmaktadır. HHB ve HBo2 dedikleri oksi ve dioksi hemoglobin oranları ile temiz kan ve kirlik kan oranı elde ediliyor.
bunun için gönderilen ışığın bir fotodiyot üstüne düşürülmesi gerekmektedir.Ve bu alınan ışık değerini akım gerilim dönüştürücüsüne iletmeniz gerekmektedir. Sonrasında 2 filtre kullanarak DC ve AC bölümü birbirinden ayırıp tekrar yükseltmeniz gerekecek.yükselttikten sonra ADC yardımı ile dijitalize edip SPo2 değerini söyleyebilirsiniz.( Gerekli matematiksel işlemleri yaptıktan sonra ) Daha ayrıntılı anlatırdım fakat şuan vaktim yok.Bilmek istediklerini sor teker teker cevaplarım. 
Code'm mu oturturum !

mustafacan

f15eagle  in birinci devresi istikrarlı çalışıyor. sora pice palsi saydırıyorsunuz.
saymanın 2 yönü var. uzun süre boyunca rakamları alıp sayıp ortalama yazarsınız. yada.
iki atış arası ms cinsinden ölçüp hesap yaptırarak 1 dakikaya oranla atım sayısını saniyelik nulursun.

ben 2. önerdiğimi yaptım.  opamp lm358dir.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

ipek

3M ve RS in proplarını tamir etmiştim 9 pinli tarafları preslenmiş açılması mümkün degil, dibini kasınca

alet çalııyor aldım falçatayı elime çok düzgün hacamat ettim tüm renkleri doğru bağladım yeni fişe fakat

alet ekranda error yazmaya başladı,bu seferde öbür tarafmı su koydu acaba diye yayları fırlatmadan

özenle açtım klasik foto diyot ve yandığı görülmeyen hangi dalga boyunda ışıldayan led.led ölçülemiyor

fakat cihazın meas butonuna dokununca geilim geliyor bunu okudum sonra cep telefonunun kamerasına

tutarak led'in ışıldadığını gördüm dedim sağlam e e ne olduda az buz çalışan alet çalışmaz oldu.9 lu fişin

bazılarında jumper olabileceği ihtimali ile dahada doğradım sonra şok oldum dallas DS1820 2 uçlu

parasitic mod'da bağlı cihaz bunun familya kodunu okuyunca çalışıyor yarın öbür gün benim düştüğüm

kuyuya düşmeyin

Eyüp75

hocam bısey sorcam ben f15eale nın devresını yapıcam ama 2. opamp orda tam olarak ne yapıyor opamplar daha dogrusu ıkısıde orda ne yapıyor bıde fıltre yapmıs orda kesım frekansı kac ? sadece alcak gecıren fıltemı yapmıs onu ogrenebılırmıyım ?

missloney

Alıntı yapılan: f15eagle - 11 Şubat 2013, 23:54:47
merhaba nette bir kaç devreyi toplamıştım,

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ldr ve fototransiströlü seçenekler bunlar. birde en son lm211 (yanlış hatırlamıyorsam lm311de olabilir) komparatörlü devre vardı onla analizde yapmıştım proteusda güzel sonuç vermişti bulursam paylaşırım.

Ben ldrli olan devreyi denedim lm358 ile güzelde çalışmıştı.

merhaba;
bişi sorucam lm 358 entg.4 bacagı nerede boşta mı? ve ben bu devreyi yapıcam baskı devresi varmı elinizde acaba?,