5DCV tetiklemeli röle

Başlatan ziyaretci, 23 Şubat 2013, 01:18:13

ziyaretci

Merhaba,

"Tek Kontaklı 10A 120V AC, 7A 240V AC "  120 volt AC akımda 10A'e kadar, 240 volt AC akımda 7A'e kadar dayanabiliyor.

Rölelerle yeni tanıştım, yani yeni lazım oldu :)

Röleler hakkında tecrübem olmadığı için ileride baktığımda kendimin de güleceği, bir soru sormak istiyorum sizlere;

"Tek Kontaklı 10A 120V AC, 7A 240V AC "  biz bu röleyi 5VDC ile tetikleyip yük olarak DC akım geçiremiyoruz mu bu elemandan ?  ;)

Cevabınızla birlikte biraz açıklama yapabilirseniz iyi olur benim açımdan,

Cevaplar için teşekkür ederim.

timpati

kontak kapandıktan sonra iletken bir yol veya basit bir telden farkı kalmaz akım yolunun. yani oradan ister dc ister ac akım geçirirsin. ac veya dc'nin farkedeceği tek nokta, kontak değil rölenin bobininin türüdür, sadece onu karıştırmayacaksın.
why mr. anderson, why ?

ziyaretci

Alıntı yapılan: timpati - 23 Şubat 2013, 01:40:11
kontak kapandıktan sonra iletken bir yol veya basit bir telden farkı kalmaz akım yolunun. yani oradan ister dc ister ac akım geçirirsin. ac veya dc'nin farkedeceği tek nokta, kontak değil rölenin bobininin türüdür, sadece onu karıştırmayacaksın.

Peki akımlarda bir sıkıntı olur mu?

timpati

üzerinde yazanın çok ötesinde kullanamazsın tabii. yani kontak akımı için max 16A yazan bir röleden 50A geçirmeye kalkarsan ya bir an geçer ve rölen havaya uçar ya da artık sürekli geçmeye karar verir yani kontaklar bir daha hiç bırakmamacasına birbirine "kaynar".
why mr. anderson, why ?

ziyaretci

Alıntı yapılan: timpati - 23 Şubat 2013, 02:49:01
üzerinde yazanın çok ötesinde kullanamazsın tabii. yani kontak akımı için max 16A yazan bir röleden 50A geçirmeye kalkarsan ya bir an geçer ve rölen havaya uçar ya da artık sürekli geçmeye karar verir yani kontaklar bir daha hiç bırakmamacasına birbirine "kaynar".

Yani demek istediğim, sınırlarda AC akım üzerinden örnek verilmiş , ben DC geçireceğim, AC deki akım sınırları DC içinde aynen geçerli olur mu?

Analyzer

Alıntı Yap
  Yani demek istediğim, sınırlarda AC akım üzerinden örnek verilmiş , ben DC geçireceğim, AC deki akım sınırları DC içinde aynen geçerli olur mu?
Alıntı yapılan: timpati - 23 Şubat 2013, 01:40:11
kontak kapandıktan sonra iletken bir yol veya basit bir telden farkı kalmaz akım yolunun.
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

selvi

DC de sürekli bir akım olacağından AC ile belirtilen sınırlar fazla gelebilir.
Yani DC kullanacaksan daha düşük akım kullanman lazım.
Mesela elimdeki bir rolede şu yazıyor
Role 12 volt ile çalışıyor
AC de 220 voltta 20A sınırı var kontaklar için
DC de ise 30 voltta 10 amper sınırı va kontaklar için
DC de hem daha az voltaj hem de daha az akım değeri belirtilmiş. Bazılarında Akım değeri aynı da olabilir.
Ama voltaj ac ve dc ye göre değişiyor. Bunlar rolenin uzerinde yazar. veya datashettine bakmak lazım.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

ziyaretci