Çin işi lcd datasheet yardımı

Başlatan metaltrrocker, 25 Şubat 2013, 10:46:36

metaltrrocker

Öncelikle herkese iyi günler dilerim.Elimde eski çin işi vcdlerden çıkma bir lcd ekran var bunu çeşitli mekronenetleyici projelerinde kullanmak istiyorum (mesela alarmlı saat,sayıcı,vs vs).Ancak üstünde yazan kodları nette arattığımda datasheet i bırakın kendisinin resmi yada görüntüsü bile zor bulunuyor.Bu tarz lcd lerin datasheetlerine sahip olan ,daha önce bunun gibi bir lcd ile çalışmış olan yada bacakların bulunabilmesi gibi konularda bilgisi olan varsa yardım eli bekliyorum.
Neden bununla uğraşmak istiyorum sorusuna gelirsek.Bu tarz çalışan malzemelerin bir tarafta durması fikri hoşuma giden bir şey değil.Eğer değerlendirme imkanım varsa bir köşede tozlu bir şekilde durmasından,yada çöpe atılmasındansa kullanma taraftarıyım.Fotoğraflar alttadır.İyi günler,saygılar,sevgiler...
[IMG]http://img515.imageshack.us/img515/1829/20130225083231.jpg[/img]
[IMG]http://img692.imageshack.us/img692/3909/20130225083942.jpg[/img]

WrtM

Sanırım bu lcd değil büyük ihtimalle vfd display bacak bağlantılarını deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz diye düşünüyorum.Bilgi vermesi açısından ;
http://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum_fluorescent_display

Burak B

Bu bir LCD. Polarizer ters çevrilmiş. Segment LCD yanlız. Dotmatrix değil. Static LCD süren bir MCU ile kontrol edilebilir.  Custom birşey olma ihtimali yüksek. Zaman kaybetme bence onla. Bir nokia 5110 LCD' si daha çok işini görecektir. Ama illa bunu kullanacağım diyorsan; söktüğün PCB den bağlantıları tespit et. Bildiğin statik lcd gibi sürülebilir ondan sonra. Deneme yanılma ile.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

metaltrrocker

@ByteMaster neden bunu kullanmak istediğimi mesajımda belirttim zamanın kaybolması önemli değil önemli olan parçanın bir şekilde değerlendirilmesi.Nokia değil de siemens a55 ekranı var nokialara benzer ama onun öncesinde bu tarz bir çalışma yapmak daha faydalı diye düşünüyorum.Bu arada statik lcd derken tam olarak neyden bahsediyorsunuz, kusuruma bakmayın lcd lere yeni giriş yaptığım için bazı kavramları bilmiyorum.O yüzden çok soru sorabilirim:)
@WrtM vfd' ler seven segmentlere benzer bir çalışmaya sahiplermiş bi gözattım tam okumadım.Ama bendekinin bacaklarına rastgele gerilim verdiğimde normal arka aydınlatması olan lcd ler gibi davranıyordu.Bendekinde arka aydınlatma için de + ve - diye iki uç var yan tarafta.

Burak B

Statik LCD demek sadece cam ve bağlantı noktaları olan sıvı kristaller kullanıcıya özgü yada belli bir ticari amaçla şekillendirilmiş olan LCD demek. Yani çoğu araba teybi, hesap makinesi, saat v.s. lcdleri bu sınıfa griyor.

Siemen A55 için buraya tıkla.

metaltrrocker

Peki bendeki lcd yi deneme yanılma yoluyla bulabilirmiyiz.Böyle bir imkan varmıdır?

Burak B

Evet. LCD devrede çalışıyorsa pinleri tek tek takarak segmentleri tespit edebilirsin.

Devre çalışmıyorsa bu dökümandaki bilgilere göre deneyebilirsin. , Segmentleri 30-100Hz aralığında bir frekans ile sürmen gerekiyor bunu unutma.

vedo35

Bu normal bir lcd segment display vfd degil.  Yanliz bunlarda usttte altta logolarida olabiliyor.  Gordugum kadari ile sol yandaki digitler biraz daha kucuk. En sagda iki tanesi tahminimce  arka isiklandirma.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Kabil ATICI

Resimdeki bacak sayısına bakarak bunun mux çalışan bir lcd olduğunu söyleybilirirm. Yani birkaç tane ortak ucu var.  Bu tür LCD'ler içiin atmel.com adresinde 8 bir mikrokrotroller  application notes başlığı alltında bazı bilgiler verdı. Özellikle doğrudan işlemci ile kullanmak üzere. Aksi durumda LCD sürücü devresine ihtiyacınız var.
ambar7

erdi34

LCD nin  kontrol edilmesi ve sürülmesi için içerisinde işlemci bulunmaktadır. Kapağını açıp o işlemcinin datasheetini aratabilirsin.

metaltrrocker

@erdi34 hocam maalesef entegre bilgilerine ulaşamam,entegresi vardı aslında lcd nin dışında duruyordu ama ismini tam olarak bilmiyorum ama bu hesap makinelerinde kullanılan yöntemle çip korunuyordu.çipin üstünde siyah kubbe biçiminde bir plastik vardı.tam da tarif edemedim ama resim bulursam koyarım anlatmak istediğimi.

z

Bu senin LCD camdan ibaret. Sürmesi falan pis iş bunların.

Bacakları bir tel parçacığıyla bile bulabilirsin. Telin bir ucunu tutup telin diğer ucunu pinlerde gezindirirsen segmentlerdeki siyahlaşmayı yada beyazlaşmayı görürsün.

1.5v pille de deneyebilirsin. Fakat bu LCD lerin sürme konusunu bir araştır uğraşmaya deymeyeceğini göreceksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

metaltrrocker

Aynen hocam bacaklar bulunuyor gibi ama fazla kafa yoramadım simdilik bu projeyi askıya alacam.çoğu seyi basit dusundugumden midir nedir. Hep bir zorlukla karşılaşıyorum.
Galiba en iyisi karakter lcd sürmek başlangıç olarak