MAX 6675 Termocupl converter

Başlatan cevat1, 26 Şubat 2013, 12:37:42

cevat1

Arkadaşlar MAX 6675 termocupl converter entegresinin fiyatı 20 tl civarı bayağı yüksek, dijital havya istasyonunda kullanmak istiyorum. Entegre bu fiyatıyla maliyeti bayağı artırıyor. Hazır istasyon fiyatları daha uygun gibi.
Bende hazır istasyon var. Bir tane de yedek havya var. Onu da değerlendirmek ve istasyonu kendim yapmak istiyorum.
http://paja-trb.unas.cz/elektronika/konstrukce/mikropajka_2011.html Hazırlamak istediğim havya burada...
Bunun yerine daha uygun fiyatlı termocupl sıcaklığı okuyabilecek başka ucuz malzeme türü var mı? Elimdeki TTechnic 'in istasyonunu söktüm maxim6675 entegresine benzer ne kullanılmış diye, atmega entegresini kontrol eden siyah boncuk kaplamayla bir entegre var. Demek ki, başka malzeme kullanılabiliyor. O malzemenin ne olduğunu bilen arkadaşlarımız yardımcı olurlarsa; memnun olurum.
Teşekkür ederim...

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

pisayisi

maxim6675 sayısal çıkışa sahip olduğu için pahalıdır, analog çıkışlı termokupl sürücü entegreler var analog dev firmasının birkaç dolara temin edilebilir, başka markaların da vardır. Ancak bu durumda analog işareti işlemciye girip ısı kontrolunu buna göre modifiye etmek gerekir, bu durumda da linkte verilen hazır sistemi kullanma da sıkıntı çıkar...
Murat

Logan

MAX6675 almayı düşündüğüne göre devrede muhtemelen MCU var. Onun yerine özel katlayıcı opamplar var TI marka falan. Giriş voltajını direk sabit 50-100 ve 200'e katlıyor. Bunlarla çalış daha sağlıklı olur.
İmza.