Collector'e 11 volt veriyorum, Emitter' den 4.2 volt alıyorum, nedeni var mı?

Başlatan ziyaretci, 28 Şubat 2013, 00:52:29

ziyaretci

Merhaba,

BC547 ile uğraşıyorum son 1-2 gündür, elektronik bir elemanı veya denetleyiciye tampon yaparken farkına varamadım düzgün çalışıyor gibi geliyordu, 547 ile röle sürünce farkına vardım, collector e 5 volt veriyorum, emitter' de 3.5 volt alıyorum,  sonra röle nin 5vdc beslemesi için mecburen collector e 11 volt verdim, emiterden 4.2 volt aldım,  anca bu şekilde röleleri sorunsuz sürebildim, datasheet'e baktım bişey göremedim iç direnç filan , bu transistörün göremediğim özelliği nedir?

OG

Anlaşılmıyor, Collectorden mi kontrol etmeye calışıyorsun. Ufak bir şema pls..
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ErsinErce

transistörü yanlış sürüyorsunuz, transistör yapısı ve kullanım şekillerine bir göz gezdirmenizde fayda var

ziyaretci

Base' den tetikliyorum, collector ucuna 5 volt bağlı , emiterde yük (röle, motor)ün çıkışı ile toprak

base 1k ile 5vdc ye bağlı

striger

transistor tam olarak satrasyona gitmiyor demek ki base direncini biraz kucultmeyi deneyin anahtarlama yapması icin, ve yukun collektorde olması gerekli normal sartlarda, role uzerine 4.3 volt dusmesi lazim

OG

Base giriş emetor çıkış durumuna voltaj takipcisi denir, base de girilen çıkıştan alınır Vbe (yaklaşık 0,7V) kadar eksiği ile. PIC-Base arasına direnç bağlamayın çıkış yaklaşık 4,3V olur, o da kollektore verilen gerilim 4,3V + VCE (0,5V gibi) = 4,8V dan aşağı olmamak şartı ile,  daha fazla olmaz. Kollektore 100V da verseniz çıkış base gerilimini takip eder.

ziyaretci

Alıntı yapılan: striger - 28 Şubat 2013, 01:00:52
transistor tam olarak satrasyona gitmiyor demek ki base direncini biraz kucultmeyi deneyin anahtarlama yapması icin, ve yukun collektorde olması gerekli normal sartlarda, role uzerine 4.3 volt dusmesi lazim

yük emiterde , direnci düşürmem hesaba kitaba göre gerekmiyor, 100mA collector akımı için base 5mA cekiyor, datasheet bilgisi,  5/0.005=R   = 1000 ohm 

Yükün emitterde olması bişey değiştirir mi?

Alıntı yapılan: OG - 28 Şubat 2013, 01:03:58
Base giriş emetor çıkış durumuna voltaj takipcisi denir, base de girilen çıkıştan alınır Vbe (yaklaşık 0,7V) kadar eksiği ile. PIC-Base arasına direnç bağlamayın çıkış yaklaşık 4,3V olur, o da kollektore verilen gerilim 4,3V + VCE (0,5V gibi) = 4,8V dan aşağı olmamak şartı ile,  daha fazla olmaz. Kollektore 100V da verseniz çıkış base gerilimini takip eder.

PIC base arasında direnç var,

OG

Çok az etkisi olsa da direnci kaldırın.

Yandım deseniz daha fazla vermez o bağlantıda.
Röleye ters paralel 4148 bağlamayı unutmayın, korumak için.

ziyaretci

OG

iceberg

Merhaba;
Röle sürme de en verimli yöntem transistörü anahtar olarak kullanman lazım. Bu da demektir ki tipi ne olursa olsun emiter direk (tipe göre) kaynak yada toprağa, yük ise kollektöre bağlanmalıdır. Pic'in seneden memnun kalması için beyze 1k civarı bi dirençle pic portuna bağlarsan iş biter. (roleye antiparalel diyot da lazım.)
kolay gele..

pisayisi

Yaa şu foruma şema eklemeden hikayevari bir dille devreyi anlatıp derman aramak bir alışkanlık haline geldi, okadar zor mu bir resim linki eklemek yapıştırmak anlamıyorum. Resim ekleyin ki hem forumun içeriği zenginleşsin aranabilirliği artsın hemde çözümler netleşsin. Aşağıdaki gibi bir devre kullanmanız icabeder. Emetör çıkışlı devre ile röle kontrolu olmaz...

Murat

Macera

Alıntı yapılan: imuhtar - 28 Şubat 2013, 11:59:06
bu da emiter çıkışlı

Emiter çıkışı kesinlikle 4.3 volt ve aşağısı olur kolektore ne gelirse gelsin.
Beyze geliş 5 volt
Dolayısıyla emiterde 5 volt -0.7 volt = 4.3 volt dur.

mesaj birleştirme:: 28 Şubat 2013, 12:14:22

Alıntı yapılan: pisayisi - 28 Şubat 2013, 11:34:12
Yaa şu foruma şema eklemeden hikayevari bir dille devreyi anlatıp derman aramak bir alışkanlık haline geldi, okadar zor mu bir resim linki eklemek yapıştırmak anlamıyorum. Resim ekleyin ki hem forumun içeriği zenginleşsin aranabilirliği artsın hemde çözümler netleşsin. Aşağıdaki gibi bir devre kullanmanız icabeder. Emetör çıkışlı devre ile röle kontrolu olmaz...

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Yukardaki devreyi denemiş biri olarak tavsiye ederim ama girişde voltaj bölücü yapmak şartı ile.
Pic'in çıkışı LOW olduğunda 0.8 - 0.7 volt arası dolaşabiliyor.
Röle çekmemesi gerektiğindede maalesef röle çalışabiliyor.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts