step motor kontrol sorunu

Başlatan toprak0258, 03 Mart 2013, 09:24:11

toprak0258

merhabalar...
bu konuda yasadigim sorunlari yanlis bolumde sordugum icin sanirim yeterli cevaplari bulamadim...elimde 23CEO10 1NM STEP MOTOR motorda var ve onu kontrol etmeye calisiyorum....yapmak istedigim 16f 628 veya 16f 87x ile bu motoru yavas ve hizli olarak iki kademede hareket etirebilmek...yane iki butun ile ileri geri yaptirabilmek birde hizini ayarlayabilmek....bunun icin bazi entegrelerde satin aldim elimde l293 , uln 2003 ve tip 41,tip 42 transistorlerde var ...genelde ccs c de yazdigim programi isisde denedigimde sorun gozukmuyor fakat pratikte yapamiyorum...uclari zaten linkinde verilmis ama ne kadar denedimsede bir turlu istedigim gibi donderemedim....motoru yeni aldim...birde acaba kulanim ve guc bakiminda hangi tip motorlar daha avantajlidirlar (biplarmi yoksa unuplarmi) ....
selamlar....
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.

engerex

Ucuza hazır devreler var. Ebay gibi sitelerden temin edebilirsin. Devrede hata yapmamış olursun.
Bipolar daha avantajlı.

skara1214

hocam verdiğiniz linkteki step  motorun faz akımı 2.8 amper verdiğiniz uln2003  ve l293 bu değerlere çok uzak size önerim ;
http://sahinrulman.com/site/index.php/tr/tb6560-cnc-kontrol-kart/3-eksen-lpt-6560-kontrol-kart.html böyle hazır bir kart alın hiç uğraşmayın
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Mr.Java

----

z

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 06 Nisan 2013, 12:48:48
Bipolar avantajlı fakat torku düşük olur bilginize..

Bu iddianın dayanağı nedir?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mr.Java

Pardon yanlış yazdım.

yoksa aynı boyuttaki iki motordan bipolar olanının torku daha fazladır.

z

Peki bu iddianın dayanağı nedir?

Tagli

Unipolar bağlantıda bobinin yarısını kullanmıyoruz. Sebep bu değil mi?
Gökçe Tağlıoğlu

z

engerex

Alıntı yapılan: z - 06 Nisan 2013, 15:30:52
Sen de kullan. Neden kullanmıyorsun? (Bu konuda sayfamda bir yazı hazırlıyorum.)
Oldukça açıklayıcı olmuş. Teşekkürler.

pisayisi

Harcanan gücün eşit olduğu durumda bipolar motorun çektiği akım , unipolar motorun çektiği akımın 0.707 (1/kök(2))katı kadardır. Bu durumda bipolar motorun ürettiği tork, unipolar step motorun      kök(2)=1.414  misli olacaktır. Ortalama olarak bipolar step motorların eş elektriksel güç koşullarında %40 oranında daha fazla tork ürettiği sonucuna varabiliriz. Harcanan elektriksel güç eşitken bipolar motorların daha fazla ısındığına şahit olabilirsiniz...
Murat

Mr.Java

Alıntı yapılan: pisayisi - 06 Nisan 2013, 20:51:22
Harcanan gücün eşit olduğu durumda bipolar motorun çektiği akım , unipolar motorun çektiği akımın 0.707 (1/kök(2))katı kadardır. Bu durumda bipolar motorun ürettiği tork, unipolar step motorun      kök(2)=1.414  misli olacaktır. Ortalama olarak bipolar step motorların eş elektriksel güç koşullarında %40 oranında daha fazla tork ürettiği sonucuna varabiliriz. Harcanan elektriksel güç eşitken bipolar motorların daha fazla ısındığına şahit olabilirsiniz...

+1

toprak0258

merhbalar...
http://sahinrulman.com/site/index.php/tr/tb6560-cnc-kontrol-kart/3-eksen-lpt-6560-kontrol-kart.html böyle hazır bir kart alın hiç uğraşmayın...
vermıs oldugunuz bu kartı alsam nasıl konrol edecegım ...bu ve benzerı kartları alıp kendım programını yazabıleceklerım varmı...bırde mesele verdıgım steppın fazla akım cekmesı ıse onu değiştirebilirim ... cnc konusunda elımde kart delmek ıcın kucuk bır tane var hazır olarak konrol devresınıde almışım ama bir turlü areste cizdiğim devreyi yükleyip deldiremedim...ben hala matkapla delmeye devam ediyorum ...o konuda oldukca uğraştım şimdi kenara bırakmışım...
selamlar...

darklancet

Uln ile falan olmaz stepmotor işleri.
İyi bir step sürücü yapacaksan
1. mosfet ve mosfet sürücü kullanman lazım
2.opamp kullanman lazım (çünkü opamplarla daha hızlı pwm elde edebilirsin)
3. opamplar için digital analog converter lazım
4.shunt direnci ile motor akımına baklam lazım, Tİ'nin ina193 current shut monitor'unu kullana bilirsin
veya lm324'le current monitor yapabilirsin.

toprak0258

merhabalar....
mosfetler ve opapmlardan gıbı farklı sıstemlerden bahs etmıssın ...emınım bu tıp tasarımlarında kendısıne göre avantajları vardır...bu tip tasarımlar ıcın herhangı bır örnek devre seması veya lınkı varmı veya paylasabılırmısın...ne kadar farklı bılgı ve yöntem zengınlıgı öğrenebılırsek okadar farklı devre yapma şansımızda artacaktır...ben farklı bir cok entegre ve yöntemler üzerinde çalışıyorum...istediğim sonuclara ulaşırsam yakında bazılarını paylaşacağım ...bu konularda birlikte bazı bilgi ve örnekleri ortaya cıkarabiliriz...
selamlar...