Memleket Meselesi - Düşük seviyeli teknik ürünler.

Başlatan Erol YILMAZ, 04 Mart 2013, 01:20:59

Erol YILMAZ

Ülkemizde neden şu malzemeler yapılmıyor anlamıyorum...

1) Şönt teli
2) Strain gauge

Şönt teli ve kendisinin İstanbul'da birkaç küçük imalatçı tarafından yapıldığını biliyorum ama
doğru dürüst bir web sitesi bile olmayan çok küçük imalatçılar bunlar,

Halbuki kullanımları çok geniş alanlara yayılan konular...

Şönt Teli Yapımında kullanılan en temel komponent:

Manganin is a trademarked name for an alloy of typically 86% copper, 12% manganese, and 2% nickel.
It was first developed by Edward Weston in 1892

Ayrıca Bakır Nikel alaşımları da kullanılıyor, En temel özellikleri dirençlerinin sıcaklık değişimine az bağımlı olmaları.

Bakır ve nikel nispeten kolay ulaşılabilir metaller,
Manganez biraz daha spesifik duruyor...
Kg fiyatını, satan bir yeri araştırdım ama pek bulamadım,
Ülkemizdeki manganez yataklarının durumunu okudukça acım arttı desem yeri var...

Öğrenebildiğim şey nikelin fiyatının 7 de biri kadar olduğu..

Gelelim Strain Gauge'e...   
Bir proje de kullanmam gerekmesi sebebi ile araştırdığım,
araştırdıkça tasarım ve imalatının kendi imkanlarım ile dahi mümkün olduğunu düşündüğüm bir komponent bu.

Ama anladığım kadarı ile ülkemizde bu konuda hiçbir şey yapılmamış,
İthal ürünler kullanılmış,
en fazla Strain Gauge bir Alüminyum yada Çelik bloğa yapıştırılarak "Load Cell" adıyla
bence anlamsız fiyatlara satılmış...
Universitelerde bazı araştırmacılar strain gauge ile ölçüm nasıl yapılır'ı anlatmış.

Gerçekten bu kadar özel bir şey midir bu ? özel mi pahalı mı olmalıdır ?
Kullanım oranı az mıdır ? Üretimi zor mudur ? Pahalı teknikler mi gerektirmektedir ?

Ne ilginçtir ki, bakır ve nikel ikilisi, daha özel adı ile Constantan yani CuNi44 burada da karşımıza çıkıyor.
Strain gauge üzerindeki metal 3-5 uM kalınlığında CuNi44 ....

Ayılıp bayılıp para verdiğimiz, veya veremediğimiz şey bu işte,
Kaç gr olduğunu öğrenmek istemiyorum,

Fakat bu konu Android'ten İphone dan daha mı önemsiz ?
Daha mı az zevkli ?
Daha mı az anlamlı ?

gevv

pisayisi

Şönt telini istanbulda üretenler de genelde yüksek güçlü reosta, direnç ve motor starter uygulamalarına dönük olarak imalat yapıyorlar. Yaptıkları imalatın ülkemizde strain gage sensör amaçlı olarak kullanımı söz konusu değil , hatta daha basitinden termo kupl olarak dahi kullananan duymadım görmedim.
Constantan, malzeme olarak basit bir alaşım ancak strain gage uygulamalarında ısıya karşı yüksek bir kararlık oranı ile önemli bir malzeme. Şimdi constantanı adamlar film yüzeyde polimit taşıyıcıya yapıştırıp iki ucuz malzemeden çook pahalı sensörler ortaya çıkarıyorlar . Ancak bizim ülkemizde bu ucuz malzemeleri bir araya getirip sensör yapabilecek bir zihniyet henüz oluşturulamadı.  Bunun sebebi, kendini ispatlamış markaların yüksek fiyatlara bu tip sensörleri satarken ülkemizde kimsenin kafasını bu tür işlere yormaması olabilir.

Yinede strain gage sensörlerin basit yapısı ile yüksek teknoloji gerektirmeden yerli üretim ile de yapılabilceğini düşünüyorum. sizin arayışınızda birkaç bin sensör için bir üretim hattı oluşturmak mantıklı olmasa da sadece sensör üretip para kazanırım diyecek bir zihniiyet için mantıklı olabilir...
Murat

Erol YILMAZ

peki,  para da kazanmayalım,

Sırf merakımdan Strain gauge yapmak istiyorum,

Üretilen düşük sinyalleri yükseltecek Opamp ve/veya High Resolution ADC'ler zaten sevdiğim başka bir konuydu.

Folyo şeklinde 5 uM kalınlığında Konstantan arıyorum,

Strain gauge yaptıktan sonra Alüminyum bloğu CNC de işleyerek Load cell de yapabilirim sanki...

z

Diyelimki yalıtkan zemin üzerine yaptığın kaplama kimi  yerde 5um kımı yerde 10um oldu.

Eğer bu durum, loadcell'in davranışını olumsuz etkilelemeyecekse loadcell düşük seviyeli bir üründür ve merdiven altında bile üretilebilir.

Fakat olumsuz  etkiliyorsa yüksek teknoloji ürünüdür.

http://www.efunda.com/DesignStandards/sensors/strain_gages/strain_gage_theory.cfm
http://www.efunda.com/DesignStandards/sensors/strain_gages/strain_gage_sensitivity.cfm
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

19 TL'ye satılan ev tipi basküllerde 4 adet SG mevcut
terazide tükürük çip var ekran chip on glass ortada sadece bir direnç birde kapasite var herhalde kalibrasyon dijital olarak yapılıyor.neyse düşürülmüş ekran gitmiş banada otopsi ve kadavra kısmı kalmış,bu SG leri görünce yıllardır yapmayı planladığım rüzgar yönü tespit projem vardı ama yine hayal oldu ,zira adam ne ile yapıştırmış ise ısıttım alt kısmından nar gibi oldu oynamadı bile ,sonuçta bir permatik kırdım içindeki jiletle alayım dedim kısacası olmadı dördünüde sinkaf ettim..

pisayisi

Alibaba da constantan folyo ilanları görrdüm 1um den 5um ye kadar satanlar var. Ancak bu folyo alındı diyelim aşağıdaki gibi bir deseni serigrafi yöntemi ile folyonun üstüne bastık diyelim. bu baskıdan önce folyonun fenolik reçine tipli sertleşen yüzeye yapıştırılması gerekir. Taşıyıcı olarak çoklukla polimit kullanıldığını biliyorum. Eğer folyo sıkı bir şekilde taşıyıcı yüzeye yapıştırılırsa, serigrafi yöntemi ile aşağıdaki gibi bir desen yüzeye basıldığında nikeli de eritebilcek bir aşındırıcı bulunduğunda deseni folyo üstüne bastınız, kalınlık ve yüzeye yapışma da ideal oldu ise, izolasyon amaçlı üstüne bakır kablo veriniği atılır. Sensör tamam, aslında daha kalın mikronlarda üretilse aynı baskıdevre yapar gibi üretilebilir. Ancak R=Ro.L/A  direnç formülünden, iletken yüzeyi yani folyo kalınlığını olabilcek en düşük değerde tutarak sensörün hassasiyeti artırılıyor.  iletkenin kesit yüzeyi  A  çok küçük tutulunca birkaçyüz ohhm luk bir stabil direnç elde etmek mümkün olabiliyor...

Murat

skara1214

yapacağınız şey fotolitography + evaporator.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: skara1214 - 05 Mart 2013, 12:00:13
yapacağınız şey fotolitography + evaporator.

bu konuda deneyiminiz var mı?
Rica etsem biraz konuyu açar mısınız ?