Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

picin sapıtma sebepleri

Başlatan skara1214, 04 Mart 2013, 21:28:52

skara1214

evet butona paralel olacak değeride 100nf
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

selvi

Alıntı yapılan: vatandas30 - 05 Mart 2013, 14:29:08
ben devrelerimde butonları pull-up direnç ve diğer ucunu gnd ye bağlıyorum. dediğinizden anladığıma göre butona paralel bir kapasite bağlanacak. doğru mu?
bir de kapasitenin değeri kaç olmalı?

Kondansatör bağlama bir yöntemdir. Ama fazladan eleman eklemek zorunda kalacaksın.
Programsal çözüm de bulabilirsin.
Butona bastıktan sonra While wend döngüsü kullan. Bırakana kadar bekler.
While wend den çıktıktan sonra 100 milisaniye gibi kısa bir süre bekleme yaptır. Arkları büyük oranda önlemiş olursun.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

K46

Her ne kadar beslemeyle vs. alakalı donanımsal sıkıntılar çıksa da, picle alakalı sorunların çoğunluğu yazılan programlardan kaynaklanıyor. Özellikle buton-switch uygulamalarında parazitleri donanımsal olarak engellemek tam olarak mümkün olmuyor. Yazılımı sağlam, neredeyse donanımsal önlem alınmamış bir sürü ticari devre kol geziyor piyasada...
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

skara1214

valla hocam sistem while döngüsünden çıkmıyor  rakamları uartla okuyunca çıkması gerektiği aşikar ortada ama çıkmıyor yani böyle bir problem nasıl aşılır gerçekten bilmiyorum

seyyah

piclerin sapıttığı falan yok da kim çıkardıysa bu muhabbeti muhtemelen o sapık. Devre teorisinden yazılımdan ve daha birçok şeyden habersiz amatörler genelleme yapıyor. Piclerde hata yok mu onlarca belki yüzlerce var her mikrokontrolcüde olduğu gibi ama işin kuralı bu; milyonlarca mantık devresini bir araya getiriyorsun işin içine üretim prosesleri vb giriyor bu kadar hata olması kaçınılmaz. Bu işi yapanın firma ve kullanıcılar tarafından yapılan bildirimleri iyi takip edip kendileri de bazı prensipler edinmeleri gerekiyor. Aksi halde kul yapısı herşeyde hata vardır. Burada da büyük ihtimal gözünden birşey kaçıyordur. Programı atarsan belki daha sağlıklı yorum yapılabilir. Atmazsan debug yapma imkanın varsa onunla rahatça bulabileceğini düşünüyorum. Kristal vb kolaylıkla test edebilrsin doğru olup olmadığını. Kurduğun while nasıl bir döngü?

Salih

Alıntı yapılan: seyyah - 05 Mart 2013, 19:21:07
piclerin sapıttığı falan yok da kim çıkardıysa bu muhabbeti muhtemelen o sapık.
;D

Erol YILMAZ

Yine de kırıcı olmamak lazım,
Kodlamayı öğrenmek kolay olmayan bir süreç...

skara1214

-piclerin sapıttığı falan yok da kim çıkardıysa bu muhabbeti muhtemelen o sapık. Devre teorisinden yazılımdan ve daha birçok şeyden habersiz amatörler genelleme yapıyor.
-Piclerde hata yok mu onlarca belki yüzlerce var her mikrokontrolcüde olduğu gibi ama işin kuralı bu.
1. ve 2. cümleyle süper  anlam bütünlüğü sağlamıssın.picler sapıtmıyor ama yüzlerce hatası var o hatalar sapıtmaya sebep vermeyip bilakis daha düzgün çalışmasını sağlıyor.
neyse senin gibi profesyonellerden öğreneceğimiz çok şey var.
konumuza dönersek;
set_power_pwm0_duty(800);
err=0;
DC2=1;
delay_ms(300);
ref=frekans_bul();
output_low(pin_c0);
sayiii=ref;
while(sayiii<(ref+50))
{
sayiii=frekans_bul();
if(pos_oku()>3000)
{
  break;
DC2=0;
}
DC2=0;
delay_ms(1);
}
her zaman  pos  oku alt fonksiyonundan dolayı  çıkıyor aslında oraya gelmeden çıkması gerekli ama birtürlü çıkmıyor.Motorun hareketine bakıyorum pos oku 3000 e gelmeden zaten çıkmalı sistem güvenlik amaçlı koydum onu

mustafacan

derleyicinin aptallıkları ve patates üretim komponentleri gözardı etmeyelim.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: cyclone - 04 Mart 2013, 22:43:37
işi bilmeyenlerin elinde tango bile yapar....

Sen pwm ile bi dc motor devri kontrol ette ne kadar bildiğini görelim canım :)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: vatandas30 - 05 Mart 2013, 14:29:08
ben devrelerimde butonları pull-up direnç ve diğer ucunu gnd ye bağlıyorum. dediğinizden anladığıma göre butona paralel bir kapasite bağlanacak. doğru mu?
bir de kapasitenin değeri kaç olmalı?

Bu kapasiteyi ilk PIC li devre yaparken kullanmıştım ve yazdığım ASM programı 2 gün boyunca çalıştıramamıştım...

Yaklaşık 10 yıldır hiç bir zaman butona paralel bir kapasite kullanmadım ve problem de yaşamadım bu konu ile alakalı....

Buton birkaç kez basıyorsa bu "kararlı olmayan süreyi" skopla ölçerek,
ilk basıştan sonra o kadar gecikme vererek kararlı bir okuma sağlayabilirsiniz.

Genelde 5 mS civarında çıkar ama butonun büyüklüğüne yapısına göre de değişir...

Butonları okumak için PLC nin çalışma mantığına yakın tarzda algoritmalar da oluşturabilirsiniz.
Daha da kararlı olur.

M.Salim GÜLLÜCE

piclerin sapıttığı falan yok da kim çıkardıysa bu muhabbeti muhtemelen o sapık. Devre teorisinden yazılımdan ve daha birçok şeyden habersiz amatörler genelleme yapıyor. Piclerde hata yok mu onlarca belki yüzlerce var her mikrokontrolcüde olduğu gibi ama işin kuralı bu; milyonlarca mantık devresini bir araya getiriyorsun işin içine üretim prosesleri vb giriyor bu kadar hata olması kaçınılmaz. Bu işi yapanın firma ve kullanıcılar tarafından yapılan bildirimleri iyi takip edip kendileri de bazı prensipler edinmeleri gerekiyor. Aksi halde kul yapısı herşeyde hata vardır. Burada da büyük ihtimal gözünden birşey kaçıyordur. Programı atarsan belki daha sağlıklı yorum yapılabilir. Atmazsan debug yapma imkanın varsa onunla rahatça bulabileceğini düşünüyorum. Kristal vb kolaylıkla test edebilrsin doğru olup olmadığını. Kurduğun while nasıl bir döngü?

Sapık ağır bir ifade olmuş. :)
Doğrusu ben başka şekilde ifade ederdim.

Önemli:
- Çalışmada Programlarda rastgelelik warsa Programsal değil Donanımsaldır.
- Donanımsal Problemlerde rastgelelik varsa işlemciden değil çevre elemanlarındandır.
- Çevre elemanlarından eminseniz çevre şartlarından başka seçeneğiniz kalmaz.

Hiç bir program rastgele çalışmaz davranış karakteri değiştirmez. Girdi çıktı birimlerini etkileyen unsurlar nedeniyle davranışı değişir.

- Çevrede parazitik beyaz gürültü kararsızlık oluşturur. Bilhasa power hattı üzerinden yüklü miktarda anormal etkileşimler sergilenir.
- Çevrede oluşan statik yükler Giriş portlarında Pull-up yada Pull-down dirençler kullanılmamışsa kaarsızlık sebebi olabilir. (Mos girişler Kapasitiftir. Hiç bir zaman akım çekmezler. Ama gerilim seviyesine göre hi yada lo gibi algılama yaparlar.)
- Çevre elemanlarında Mos kapı devreleri yada başka entegreler kullanmışsanız kullanmadığınız birimlerin girişini + yada - ye mutlaka bağlayınız çıkışını boş bırakınız. kararsızlık sebebiyle sizin algılayamayacağınız VCC parazitlerine sebebiyet verebilir.
- Power devrelerinizde ve MCU Power ayaklarına yakın yerlerde + ile - arasına LOW ESR Kondansatörler kullanın. Büyük ölçüde problemlerinizi çözümler. (LOW ESR kapasitörler GSM teknolojisinde kullanılmaktadır. Bulmakta zorlanırsanız cep telefonlarında SMD sarı renkli 226-157-475 falan gibi değerler yazan kondansatörleri telefon hurdalarından çıkarıp kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda SMD kahverengi renktede olabilir.)
- Devrenizdeki girdi hatlarının baskı devre üzerinde aşırı uzun olması veya ekranlanmamış kablolarla uzatmalar yapılması "ANTEN" oluşumu sebebiyle çevre şartlarından etkilenebilir.

Burada bazı LOW ESR Kapasitör türlerini görebilirsiniz.
http://www.lowesr.com/

LOW ESR Kapasitör özellikleri:
Birçok kondansatörde mutlaka ve mutlaka ya bobin yada direnç etkileşimi bulunur. Bazı Ürünlerde her ikisi birden bulunur. İmalatı yapılırken çalışılan alan göze alınarak yapılır. 50 Hz şebeke devresinde kullanılacak bir kondansatörün bobin etkisi sözkonusu edilmez. Zira 50 Hz enerjiyi etkileyecek boyutlara erişmez. Yüksek voltaj çalışmalarında ise rezistif  değerler önemsenmez. ancak yüksek akım yüksek voltaj yüksek frekans söz konusu edilince hepsi etkileşimde bulunur hatta belirli bir frekansta rezonansa gelebilirler. O yüzden malzeme seçiminde kondansatörlere özen göstermek gerekir. Bilhassa MCU ve Yüksek frekans devrelerinde.
LOW ESR ler genelde yarı iletken çip kapasitörlerdir. Rezistif ve indüktif özelliklerinden arındırılmış elemanlardır. Kısacası saf kondansatörlerdir.

Eren Eraslan

hocam Low voltage programming ve Brown-out konfigürasyonları zamanında bilmediğim için çok saçımı dökmüştü. yazılımsal olarak konfigürasyonlara dikkat.
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan