usb-rs232 dönüştürücü

Başlatan cengz, 05 Mart 2013, 22:37:05

cengz

arkadaşlar piyasadaki rs232-usb dönüştürücüler ters haberleşme yapıyormu yani usb'yi rs232 ye dönüştürüyormu şimdiden yardımcı olanlara teşeşkür ederim

polleme

Zaten bu cihazlar çift yönlü çalışır. Yeter ki USB bağladığınız yer USB'yi tanısın ve doğru sürücüler yüklenmiş olsun.

muhendisbey

Amacı o zaten :)
Piyasada FTDI, PL2303, CH340... gibi dönüştürücüler var. Eğer satın alacaksan muhakkak içerisinde entegre çip olan versiyonlarından al, dökme çip almaktan kaçın. Yoksa driverda olsun kullanımda olsun çok sıkıntı çekersin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sadogan

Soru çok ilginç.
Acaba usb si  olan bir aygıtı rs232 den pc ye bağlamayımı kastediyor( master taraf rs232 gibi mi ?)

polleme

Aslında USB-RS232 çevirici de bir RS232-TTL dönüştürücü gibi. USB port üzerinden bir seri port kullanılmış gibi oluyor. İçeride öyle kullanıyorsunuz. Tek farkı, bilgisayar üzerinde bir seri port gerekmiyor, USB portlar üzerinden bağlantı sağlanabiliyor.

muhendisbey

Alıntı yapılan: sadogan - 05 Mart 2013, 23:57:58
Soru çok ilginç.
Acaba usb si  olan bir aygıtı rs232 den pc ye bağlamayımı kastediyor( master taraf rs232 gibi mi ?)

Ben sorudan öyle birşey anlamadım. Ancak RS-232 ler arasında seviyeye göre bağlantı gerekir. USB'ye bağlanan dönüştürücü TTL 5V, Mikro elektronikte 3.3V hatta bu seviye daha da aşağıya iniyor. Bazı cihazlarda çıkışı 12V. Bunlar arasında seviye kaydırıcı devre kullanmak gerekir. Yani max232 yada max3232 gibi...
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

polleme

Ama USB tarafı her zaman TTL oluyor. Değişen RS232 tarafı.

mistek

Alıntı yapılan: muhendisbey - 05 Mart 2013, 23:36:41
Amacı o zaten :)
Piyasada FTDI, PL2303, CH340... gibi dönüştürücüler var. Eğer satın alacaksan muhakkak içerisinde entegre çip olan versiyonlarından al, dökme çip almaktan kaçın. Yoksa driverda olsun kullanımda olsun çok sıkıntı çekersin.

Hazır yeri gelmişken sormak istiyorum.

Şu sıralar usb-rs232 dönüştürücümde çok problem yaşıyorum(bağlantı kopması, pc driver tanımama, donma vs.) önerebileceğiniz kaliteli bir çevirici var mı? Bendekinin içerisinde bahsettiğiniz dökme çipten var sanırım kılıfından öyle gözüküyor.

Kullandığım; http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar/kaliteli-usb-to-rs-232-cevirici-adaptor-73830520
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

polleme

@muhendisbey'in dediği gibi PL2303 veya FTDI olan modelleri tercih ediniz.

aydınD

merhabalar
http://www.tekoelektronik.com.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=159&Itemid=33 elimde ki kart bu
hem pic programlamak hem de küçük uygulamalar gerçekleştirmek için kullanıyorum
acaba bu kart ile bilgisayrdan seri iletişim için de kullanabilir miyim
yani bilgisayrdan led kontrol gibi küçük uygulama yapmayı düşünüyorum şimdilik
acaba ilgilenen var mı