Merkezi saat sistemi Hk yardım

Başlatan aydinag, 07 Mart 2013, 16:57:55

aydinag

Merhabalar,

Siteye yeni üye oldum. Firmamıza Merkezi saat sistemi yapmak istiyorum fakat gerekli dökümantasyonları bulamıyorum. Bir PC üzerinden sistem saati, duvarlarda bulunan dijital saatlere aktarılması gerekiyor. Bu bağlantı gerek RS232 yada RJ45 den olabilir farketmez. Elimde yapmış olduğum bir dijital saat var.
Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

polleme

PC'deki saat bilgisini RS232 üzerinden bir mikroişlemci ile alıp işledikten sonra dijital saat RTC modülüne I2C veya SPI üzerinden (DS1302 veya DS1307 çok kullanılır) iletmeniz yeterli olur. Bir PIC ile bu işlem yapılabilir. PC'de de bu saat bilgisini sistemden alıp seri porttan ileten küçük bir kod yazmanız gerekecektir.

aydinag

İşte bana da bu lazım. Nasıl yapacağım hakkında bir fikrim yok. Elimdeki dijital saat çalışır durumda. Buna nasıl ekliyebilirim bu dediğinizi?

MC_Skywalker

yada;

Ethernet modülü ile çalışan bir sitem kuracaksın. Bir PC ye time (ntp)server kuracaksın bu saati ona bağlı olan tüm clientlere aktaracak. yada hazır time (ntp) serverlara bağlanıp datayı oradan alacaksın

http://www.pool.ntp.org/zone/tr

z

Elektrik şebekesi üzerinden saatlere bilgi gönderebilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mehmet

Bizim iş yerinde bu şekilde çalışan
en az yüz saat vardır. Hepsi de merkezi
sistemden veri alıp senkronlar.
Rs-485 üzerinden veri alıyor. Data kesilir
ise tali saatler kendi başlarına
çalışabiliyorlar.
Veri iletimi sistemini detaylı bilmiyorum,
ancak saat bilgisi seri olarak tek yönlü
gönderiliyordur.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

polleme

Alıntı yapılan: aydinag - 08 Mart 2013, 09:10:22
İşte bana da bu lazım. Nasıl yapacağım hakkında bir fikrim yok. Elimdeki dijital saat çalışır durumda. Buna nasıl ekliyebilirim bu dediğinizi?

Bunu yapmak için dijital saatin mikroişlemci kodlarına müdahele edebiliyor olmanız gerek. Bunu yapamıyorsanız olmaz. Eğer kendiniz bir dijital saat yaparsanız zaten sıkıntı yoktur. Dijital saatin mikroişlemcisi RS232 (UART) veya RS485 üzerinden PC'den gönderilen saat bilgilerini alır. Daha sonra DS1302 veya DS1307 ile I2C veya SPI ile iletişim kurup bu saat bilgilerini periyodik olarak RTC dediğimiz bu entegrelere iletir. Bu entegreler, dijital saatin tüm takvim ve saat bilgilerini üzerinde tutan ve bunu istendiğinde veren entegrelerdir. Aslında saat bu entegreler üzerinde çalışır. Mikroişlemcinin yaptığı, sürekli gidip bu entegrelerden o andaki zaman bilgisini okuyup LCD veya LED ekrana göndermektir.

PC'de de C# veya başka bir dille yazacağınız bir kod, sistem zaman saatini dijital saat üzerindeki mikroişlemcinin anlayabileceği formata çevirip seri porttan saate gönderir.

PC-saat arası bağlantı ethernet veya wireless da olabilir ama o zaman dijital saate bir de wireless veya ethernet modül eklemek gerekir.

OG

Alıntı yapılan: mehmet - 08 Mart 2013, 14:36:17
Bizim iş yerinde bu şekilde çalışan
en az yüz saat vardır. Hepsi de merkezi
sistemden veri alıp senkronlar.
Rs-485 üzerinden veri alıyor. Data kesilir
ise tali saatler kendi başlarına
çalışabiliyorlar.
Veri iletimi sistemini detaylı bilmiyorum,
ancak saat bilgisi seri olarak tek yönlü
gönderiliyordur.

Ah ARİM ah...  ;)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

halilgalic

merkezi saat illaki pc üzerinden olmayacaksa gps kullanablirsin sonuçta bütün saatler aynı yerden saat bilgisini alır yani senkron olarak çalışırlar.

mehmet

Abi bu seri yeni, arim' in sadece
adı var. Dışarıda yaptırılmıştır...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr