ds18b20 yi 20 mt kablo ile kullanılabilirmi

Başlatan styx75, 08 Mart 2013, 12:52:14

styx75

arkadaşlar selam..siteye yeni üye oldum yanlış yere zayıyorsam kusura bakmayım..
sorum  ds18b20 yi 20 mt kablo ile kullanılabilirmi..kullanılamaz ise nasıl bir yöntem uygulamak lazım..teşekkür ederim

OG

Pullup direnc değerini düşürerek dene, belki çalışır ama parazitler arada bir sıkıntı çıkarabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

skara1214

birde kabloyu tek damarli sec yoksa duzgun calismiyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

styx75

teşekkür ederim arkadaşlar deneyecegim..

teknikelektronikci

kablonun tek damar veya coklu olmasindan ziyade kablo üzeri ekranlanmis olmali (Türkcesi ne bilmiyorum ) parazitlerden etkilenmemesi icin bu ekranlamayi toprak ile baglarsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

OG

haydarpasamikro

Tavsiye edilmez. Ben olsam 8 bacaklı pic12f675,RS485 ve 5v reg. li minik bir devre kurarım. 4 damarlı kablo ile hem enerji hem de data aktararak bu işi hallederim.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

islergucler

Besleme bacaklarına 10uF kapasite ile bir dene.

teknikelektronikci

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

demket

cat5 cat6 gibi twisted pair kablo ile çok rahat kullanabilirsin. Problem çıkarsa dirençle oyna. Bizde ekransız cat6 ile yıllardır çalışıyor.

Selametle,

armsistem

Evet cat5-cat6 olabilir ama benim uygulamalarımda pcb'den uzaklaştıkça saçmalıyor.

mesaj birleştirme:: 15 Mart 2013, 19:52:31

camby

Alıntı yapılan: demket - 15 Mart 2013, 15:25:26
cat5 cat6 gibi twisted pair kablo ile çok rahat kullanabilirsin. Problem çıkarsa dirençle oyna. Bizde ekransız cat6 ile yıllardır çalışıyor.

Selametle,

mesafe ve sensör adeti nedir ? Parasite power değil mi ?

OG

Alıntı yapılan: haydarpasamikro - 13 Mart 2013, 20:16:56
Tavsiye edilmez. Ben olsam 8 bacaklı pic12f675,RS485 ve 5v reg. li minik bir devre kurarım. 4 damarlı kablo ile hem enerji hem de data aktararak bu işi hallederim.

Bu daha mantıklı ki ben de böyle uyguluyorum.

Okan AKÇA

20 m gibi kısa mesafede  haberleşir. ancak kablonun kalitesi burda cok onemli.

lojikmemo1

Merhaba

20 Metreden herhangi bir kablo ile çalışabilir. Uzun ömürlü ve kaliteli olsun dersen twisted pair parazitleri önlemek için yeterli. Biz yıllardır düz ekransız kablo ile çalıştırıyoruz.
İnsanlara Akılları Ölçüsünde Söz Söyleyiniz.