Tasarruf ampulleri(Kompak floransları) 100 volt 50 HZ gerilimde çalıştırmak.

Başlatan ayhani, 10 Mart 2013, 18:55:53

ayhani

Tasarruf ampulleri(Kompak floransları) 100-170 volt 50 HZ gerilimde çalıştırırsak  ampulün ömründe bir azalma olur mu?
Olursa neden olur?
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

MC_Skywalker

devre tasarımı destekliyorsa çalışır.  örnek olarak NXP firmasının CFL uygulamam notları incelenebilir.

http://www.nxp.com/

ayhani

pisayisi

Girişteki ac gerilim 100-170 volt aralığına kadar düşürülürse anahtarlama transistorlerinin beslendiği dc hat üzerindeki gerilim de bu oranda düşecek ve yüke aktarılacak güç miktarı azalacaktır. Bu durum ışık şiddetinde bir miktar azamaya yolaçsa da lambanın olağan  ömründe bir kısıtlamaya yolaçmaz...
Murat

ayhani

Alıntı yapılan: pisayisi - 10 Mart 2013, 21:16:32
Girişteki ac gerilim 100-170 volt aralığına kadar düşürülürse anahtarlama transistorlerinin beslendiği dc hat üzerindeki gerilim de bu oranda düşecek ve yüke aktarılacak güç miktarı azalacaktır. Bu durum ışık şiddetinde bir miktar azamaya yolaçsa da lambanın olağan  ömründe bir kısıtlamaya yolaçmaz...

Bende böyle düşünüyorum fakat üstadlara sormakta fayda var diye düşündüm. Cevabınız için teşekkürler.

z

Anahtarlama frekansı düşer. Nüvelerin çalışması bundan ne derece olumsuz etkilenir bilmiyorum.

Hissi konuşmak gerekirse nüveler ısınacaktır. Fakat emin değilim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com