Seri üretim malzeme tedarik

Başlatan salih18200, 11 Mart 2013, 16:04:44

salih18200

Merhaba Arkadaşlar,

Seri üretime yönelik malzeme tedariklerini hangi firmalardan karşılıyorsunuz. Çalışmasından memnun olduğunuz firmalar hangileri?

t2

firmanın çalışmasından memnun olsak bile malı dandik olabilir.  neredeyse dünyanın ve yurdun dört bir yanından malzeme geliyor. transistörü bir yerden, kondansatörü başka yerden, soketi daha başka yerden  alma durumu oluyor.

çünkü hepsi her yerde bulunmuyor.  önce numune temin edip bunları denemek gerek. yoksa elinde patlar. ürünü dandik olan firma,  25 kuruşluk dandik  malzeme, seni 250 lira zarara sokabilir.

salih18200

Ürünlerin tamamı markalı ve partnumber' lı seçilmiş ürünler. Elektronik ürünlerdede taklit  olayı varmı. Örneğin bir pic işlemcinin birebir taklitleri piyasada varmıdır.

subram

picin birebir aynısını yaptıklarını sananlar var, eski çalıştığım firmada arçelik çamaşır makinesinin kartları yapılıyordu. seri üretim için tüm malzemeler alındı kartlar yapıldı. potada çıkan kartlar hemen test ediliyordu.  Kartlar sağlamdı sorun yoktu. Ertesi gün işe devam ettik, akşam potadan çıkmış kartları test ediyoruz hiç biri çalışmıyor. sorun nedir diye bakarken, OSC kondansatörü değiştirildi kart çalıştı. dün testten geçen kartlara baktık tekrardan onlarda çalışmıyordu. yarım günün sonunda sorun çözüldü. picler ısınınca çalışıyordu. potadan çıktıktan sonra çalışması da, havya ile malzeme değiştirilince çalışması da bu yüzdendi.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

t2

Peki ısıyla ilgili olan bu durum picin orijinal  olmaması ile ilgili midir? yoksa o bahsettiğiniz ayrı bir durum mu oluyor?

subram

microchipin kendi üretimi değildi, yapanlar düzgün yapamamışlar.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

t2

Microchip işlemcileri test ediyor. deneme sonucu kelek çıkanlar ne olacak?  bunları çöpemi atacak? belki de onları çakma pic diye başka firmalara veriyor onlar satıyor olabilir mi? koskoca Microchip  bunu yapar mı? belki de microchipin çöplerini satın alan başka firmalar var.  işlemci üzerinde  yazı yoksa bile bunları alıp programlayıcı ile numarasını buluyor  öyle satıyor olabilir.

Orijinal olduğunu düşündüğüm piclerin üzerinde Retest yazıyordu. bu durum bende şüphe uyandırdı.daha önce yazmıyordu. test sonucu kelek çıkanlar ne olacak microchip bunları imha etmekle mi uğraşacak yoksa 10da bir fiyatına alan varsa, ona satmam mı diyecek?

subram

microchip kelek malları ne yapıyor bilmiyorum ama bize gelen picler geldiği gibi geri gitti satan firmaya. eğer bahsettiğiniz şekilde çalışan firma varsa o ürünlerin iade olayına farklı bir çözüm bulmları gerekecektir, yoksa kazanç sağlaması zor.

Yada bizde de çokça rastladığımız bir yöntem; malları sat ürünüm bozuk diyenleri biraz oyala, o arada satmaya devam. sonra kepenkleri kapatıp, vınn.

erkan614

eğer seri üretime yeni giracek isen ve garanti iş istiyorsan
dudulludaki özdisan (karaköydeki değil ordan uzak dur)
tüm bom listeni ver yıllık anlaşmanı yap komponet bakımından gözün arkada kalmasın
sonradan yavaştan diğer firmalardan teklif iste gelsinler gitsinler vsvs sonrası ticaret ve ssatınalma kabiliyetinew bağlı

t2

Ben de karaköydeki  yere defalarca malzeme sormama rağmen garip bir tavırla karşılaşmıştım. sanki satmamak için çalışıyordu başka firmanın sürekli mosfet vs temin ettiği kocaaa özdisan bu olmamalıydı. bir türlü inanamamıştım. demekki orası başka firma belki de  elemanlar maaşlı çalışıyor prim filan yok. sallıyor ilgilenmiyor. daha az çalışıp aynı parayı almayı uygun görmüş olabilir.

salih18200

Analog Device ve Texas ürünleri için önerebileceğiniz distribütör veya satıcı var mı?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: salih18200 - 12 Mart 2013, 18:22:43
Analog Device ve Texas ürünleri için önerebileceğiniz distribütör veya satıcı var mı?

Analog için Elektro
Texas için Empa

erkan614

ikisi içinde arrow ve ebv hatta ebv bir adım önde
elektro ile hiç çalışmadım
empa ile de çalışmışlığım var ama nasıl desem ısınamadım adamlara çok avrupailer
arrow ve ebv ise avrupa firması olmasına rağmen çok daha fazla türk gibi davranıyolar

karaköydeki özdisan aslında farklı bi firma sadece özdisanın ismini kullanıyo ama ordan satın alacağın malzeme
hakkaten orj özdisan deposundan mı gelir yoksa karaköydeki bi bodrum kat firmanın deposundanmı gelir bilemem

Dudulludaki özdisan ile gözü kapalı çalış gezdim ben orayı deposunun kalitesi ve malzeme kalitesi mükemmel

elektromagma

Selam,

Üretmekte olduğum cihazlar için bende malzeme tedariği konusunda sıkıntılar çektim. İlk önce piyasada bulunan birçok tedarikçi (konuda da adları geçen) ile çalıştım. En sonunda yurtdışından direkt getirtmeyi mantıklı gördüm. Şu anda yurtdışından direkt getirtmekte ve stok yapmaktayım. İhtiyacımdan enaz %25 fazla ürün getirttiğim için hatrı sayılır bir stoğumda oluştu.

Eğer ihtiyacınız olan malzeme ve adet hakkında bilgi verirseniz size yardımcı olmak isterim.

İyi Çalışmalar.
Anadolu MakerSpace http://www.anadolums.com/

gtekdemir

Merhaba,
Alıntı yapılan: elektromagma - 18 Mart 2013, 07:58:47
Üretmekte olduğum cihazlar için bende malzeme tedariği konusunda sıkıntılar çektim. İlk önce piyasada bulunan birçok tedarikçi (konuda da adları geçen) ile çalıştım. En sonunda yurtdışından direkt getirtmeyi mantıklı gördüm. Şu anda yurtdışından direkt getirtmekte ve stok yapmaktayım. İhtiyacımdan enaz %25 fazla ürün getirttiğim için hatrı sayılır bir stoğumda oluştu.

Eğer ihtiyacınız olan malzeme ve adet hakkında bilgi verirseniz size yardımcı olmak isterim.

İyi Çalışmalar.

Hocam yurtdışından malzeme getirken malzeme fiyatına ilave olarak yaklaşık ne kadar masraf gidiyor ve gümrük süreci nasıl işliyor? Mesela Çinden 3000$ lık malzeme aldım, bu rakama ilave olarak ödeyeceğim tutarı nasıl hesaplayabilirim açıklar mısınız?