MII intertface nedir ?

Başlatan brlesc, 16 Mart 2013, 14:32:19

brlesc

Kolay gelsin arkadaşlar MII arayüzü tam olarak nedir . biraz araştırmama rağmen anlaşılır bişeyler bulamadım.
stm32f4 discovery ile bu arayüzü kullanmak istedim fakat tam olarak nasıl çalıştığını anlayamadım. genel olarak açıklayabilirmisiniz. ayrıca bu elimdeki kit ile bu arayüzü kullanmak için başka bir ek donanım gerekli mi ? RTL8201BL gibi bazı cipler bu arayüzü kullanıyor sanırım ? discovery kit ile bunun gibi cip mi kullanmam gerekli yoksa stm32f407 de içinde bular dahilmi? yardımcı olabilirmisiniz
edeb ya hu...

brlesc

yardımcı olabilecek kimse yokmu ?
edeb ya hu...

muuzoo

Alıntı yapılan: brlesc - 16 Mart 2013, 15:32:52
yardımcı olabilecek kimse yokmu ?

Bu çip içinde donanımsal olarak ethernet desteği var fakat size aynı zamanda bir PHY katmanı gerekiyor. O yüzden harici bir PHY çipine ihtiyaç var. PHY entegresinin ilgili pinlerini stm32f4 ün ilgili pinlerine bağladıktan sonra denemelere başlayabilirsiniz.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

brlesc

cevabınız için çok teşekkür ederim hocam peki enc28j60 gibi spi kullan cipten farkı ne olur bunun? anladığım kadarı ile en başta hız farkı olacak sanırım?
edeb ya hu...

muuzoo

Alıntı yapılan: brlesc - 16 Mart 2013, 15:43:51
cevabınız için çok teşekkür ederim hocam peki enc28j60 gibi spi kullan cipten farkı ne olur bunun? anladığım kadarı ile en başta hız farkı olacak sanırım?

Spi kullanan çipler dahili etherneti olmayan mcu'lar için kullanılıyor genellikle. Sizde ise zaten ethernet var sadece fiziksel katman için uygunlaştırmak adına entegreye ihtiyacımız var. Hız adına büyük fark olacaktır.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

brlesc

pic ile enc28j60 aşinalığım oldu.. stm32f407 de ethernet olduğunu biliyordum ama hiç bir yerde doğru düzgün bunun la ilgili bilgi veya kod  bulamamıştım . enc28j60 yerine bu donanımı kullanmak istedim karşıma MII arayüzü cıktı.. size danışmak istedim rtl8201bl bulabileceğim bi cip. bunun haricinde daha kolay kullanabileceğim yada önerebileceğiniz cip varmı.?
ilgilengiğiniz için tekrar teşekkür ederim.
edeb ya hu...

brlesc

bunun üzerine biraz gitmeyi düşünüyorum.. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim..
edeb ya hu...

brlesc

DP83848 veya ST802RT1 entegrelerini yurt içinde internet üzerinden temin edebileceğim bir yer varmıdır?
edeb ya hu...

haydarpasamikro

DP83846 / DP83848 NXP örnekleri lpc17xx keil code buddles içinde var. Kendinize göre uyarlayıp kullanabilirsiniz. Entergeryi farnell den alabilirsiniz. Ancak SMD montajı nasıl yapabilecek misiniz?
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

brlesc

çalıştığım yerde pcb kazıma makinesi var rica edersem benim için pcb çıkartacaklarını umuyorum lehimleme işi sorun değil. yalnız farnel ebay gibi sitelerden alışveris yapmadım daha önce ne kadar zamanda ne kadar fiyata elimde olur taminen bilginiz varmı? yada daha kolay temin edebileceğim rtl8201bl var fakat keilin .h dosyalarını incelediğimde genel olarak DP83848 veya ST802RT1 için register tanımlamaları yapılmış
edeb ya hu...