Soft Starter Yöntemi Seçimi

Başlatan allen15, 18 Mart 2013, 08:41:26

allen15

Merhaba arkadaşlar.Yüksel akımlı bir dc motoru bulanık mantık ile kontrol etmek istiyorum.Projemde yumuşak anahtarlama tekniği kullanacağım ama bu konuda fazla bilgim yok.Yumuşak anahtarlama yöntemlerinden hangisini seçmeliyim.Bunun bir yöntemi var mı?Nasıl yapmalıyım.
ikinci olarak seçimi yaptım devreyi nasıl yapıcam.Bu devreler standarmı yoksa özel bir devre elemanı koyarak yapmammı gerek.Örnek devre gösterirseniz sevinirim.

Mnemonic

merhaba,
yöntemi seçtikden sonra devrenin hazırlanması esnasında ıgbt yada fetlerle sürmek yerine intelligent bit modul kullanırsanız daha rahat edersiniz.
mikroişlemci çıkışları bu tarz modullere direk bağlanabildiği için arada sürücü devreleri ve bunların beslemeleri ile uğraşmak zorunda kalmazsınız

fuzzy logic konusunda bilgim olmadığı için diğer sorunuza yardımcı olamayacağım

allen15

Teşekkürler cevap yazdığınız için.Elimde Mosfetler var.Onları değerlendirmem gerek.ama intelligent modülüde değerlendireceğim.Takıldığım nokta bu konuda yeni birisiyim.Soft Starter devreleri standartmı.Bunu nasıl yapıcam.Yoksa elimdeki motora göremi bir devre tasarlamam lazım.(Devre elemanı değerleri değişecektir ama yerleri nasıl olmalı).Aşağıdaki resimde bir soft starter devre var örnek olarak oradan cevaplarsanız sevinirim.

[IMG]http://img832.imageshack.us/img832/5664/ekranalntsoo.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Mnemonic

Soft starrtı tamamen motorunun frekansı ve voltajına göre yapman gerekiyor. soft start dediğin olay çıkmak istediğin maksimim voltaj ve frekans değerine V/f oranı ile eşit oranlı olarak arttırarak yapman bunuda belirli bir hızda yapıyorsun en son maksımum volt ve frekans seviyesine ulaşıyorsun

allen15

mnemonic kardeş ilk olarak yöntemi seçmenin şartları varmı.Yoksa istediğimi seçmelimiyim.
2.olarakta devreyi nasıl yapıcam.Burada sorun yaşıyorum.Elimde Mosfet var.ama bu tarz devreler standartmı olur yoksa neler eklemem gerek bunu tam anlayamadım.