Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

CD Eject sorunu

Başlatan z, 18 Mart 2013, 12:08:56

z

Kullandığım tüm desktop makinelerde bir süre sonra CD eject sorunu başlıyor.

Eject butonuna bsınca bir iki kez deniyor olmuyor. CD önündeki küçük deliğe iğne vs sokup ittirince eject yapabiliyor.

Neden böyle oluyor?  Genelde makineleri olması gereken pozisyonda değil de 90 derece yatık konumda kullanıyorum. B sorun üzerinde etkisi olabilirmi?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 18 Mart 2013, 12:08:56
Kullandığım tüm desktop makinelerde bir süre sonra CD eject sorunu başlıyor.

Eject butonuna bsınca bir iki kez deniyor olmuyor. CD önündeki küçük deliğe iğne vs sokup ittirince eject yapabiliyor.

Neden böyle oluyor?  Genelde makineleri olması gereken pozisyonda değil de 90 derece yatık konumda kullanıyorum. B sorun üzerinde etkisi olabilirmi?
Hocam ben dik kullanıyorum benim makinada da böyle bir sorun var. Eski diye üstelemiyorum.
Daha önce başıma gelen lastiğin gevşemesi gibi bir problemdi. iki plastik kasnak lastikle bağlanmıştı.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

HexfeT

Tepsi mekanizmasını hareket ettiren motor mekanizmaya lastik ile bağlı. Bu lastik zamanla gevşiyor, motorun hareketi iletilemiyor.

erkan614

zamanla pc fanının dan dolayı çeşitli tozlar cd tepsisinin kanalından mekanizmaya doluyor çarklardaki yaşlarla birleşip katılaşıyor
bundandolayıdır ki lastiğe fazla yük bindiğinden gevşiyor
gevşemese dahi sıkışmadan dolayı motor fazla akım çekince zaten duruyor

z

Aynı sorunu farklı farklı makinelerde yaşayıp duruyorum. Eject mekanizması hemen hemen tüm cihazlarda aynı.

Tasarım sorunu olduğu belli o zaman.

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 18 Mart 2013, 13:13:37
Aynı sorunu farklı farklı makinelerde yaşayıp duruyorum. Eject mekanizması hemen hemen tüm cihazlarda aynı.

Tasarım sorunu olduğu belli o zaman.
Ben aynı sorunu philips ve sony ile yaşadım. Creative marka eski olanı da söktüm mekanizmada hep o lastik var nedense.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Gökhan BEKEN

hiç açılmıyorsa çözümü var
youtube.com da videolu anlatımı var hatta: CD/DVD-ROM Kapağı Açılmama Sorununun Çözümü
çok basit
tepesindeki yuvarlak kısmı çıkartın(maket bıçağı ile)
oraya ufak ve yuvarlak bir kağıt(kartvizitten kesebilirsiniz) koyun. Ortasını delmeniz lazım
sonra daha önce çıkarttığınız mıknatısı kağıdın üzerine koyun
montajlayın artık çatır çatır açılacaktır.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

z

Bu video dalga geçmek için şaka amaçlı hazırlanmış gibi geldi.

Alakayı kuramadım.

muhendisbey

Alıntı yapılan: z - 18 Mart 2013, 21:45:34
Bu video dalga geçmek için şaka amaçlı hazırlanmış gibi geldi.

Alakayı kuramadım.
galiba mıknatısı uzaklaştırmak amacıyla plastik koyuyor. CD rom açılırken okuma mekanizması aşağıya iniyor ki CD konulan plastiğe okuma kafası çarpmasın ve yakınlaşsın. Videodaki adama göre buradaki mıknatıslanma fazla olduğundan mıknatıs ile cd'yi alttan kavrayan parça ayrılmıyor. İyi de bunu CD üreticisi neden akıl edememiş veya benim aklıma takılan tam çembersel kesilmezse ufakta olsa sarsıntı oluşturur gibi geldi.

Gökhan BEKEN

ben denedim açılmayan 3-5 tane cd rom-dvdrom-rw larda felan işe yaradı.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

metaltrrocker

Yapan yapmıs eğer kimse yaptım calısıyor demeseydi, 1:49 da video neden kesilmiş diye soracaktım.hala da sorabilirim.montaj oldugu aşikar olurdu.

Meric Işıkçı

1.49 daki kesinti parcayı aramış :)
anlatılan doğru, bu işi yapanlar konuyu bilir.