laptop start almıyor

Başlatan floresan, 18 Mart 2013, 14:27:42

floresan

arkadaşlar fujitsu-siemens laptopumu 2 ay önce aldığım akım, gerilim ayarlı MERVESAN marka güç kaynağına bağladım çalıştırıyordum. açıldığında 19v 3A  akım çekiyordu. sonra laptopu kapatma düğmesine bastım, kapanırken güç kaynagı sapıtmaya başladı. göstergeler değişik rakamalar göstermeye başladı, içindeki röleler takır takır saydırıyordu. sonra bağlantıyı kestim çıkışa bi baktım 35v veriyor. bilgisayarda mevta oldu artık açılmıyor.

anakartta 19v verince 0,01A akım çekiyor. super i/o ayaklarında 3v, 5v ölçüyorum. başka bobinlerde voltaj yok. start butonda da 3,5v var. ama starta basınca sistemde tık yok. sorun nerde olabilir? internette o kadar aradım taradım anakart şemasını da bulamadım. hangi noktalara bakmalıyım? starta basınca voltaj önce nereye gelir?
.

peko

Muhtemelen girişteki mos 'larda bir yada bir grubu şuan kısa devre. Bu iyi haber, çünkü bu sayede yüksek voltaj ve akım diğer kısımlara sıçramamış olabilir.
Şema olsa evet güzel olur, ama genelde olmaz :) Bu nedenle açık devre yaparak (Komponenti sökerek) arıza nedir tespit etmen gerekecek.

Notebook'ların büyük çoğunluğunda power katlarında olan sorun aynıdır.

(Sony'nin elektronik ürünlerinde de bu şekildedir. Muhteşem bir power katı vardır, onarırken karın ağrıtır, ama bozulmaz kolay kolay.

http://hk.renesas.com/company_info/magazine/2005/vol_0043/index.jsp

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

floresan

hocam mosfetleri sökmeden kontrol ettim hiçbirinde kısadevre gözükmüyor. 3 tane sigorta var, onlarda sağlam. siyah smd bobinler ve 0 ohm drençlerde sağlam. power entegrelerde sorun olabilir mi? birkaçtane var hangisi olduğunu nasıl anlarım?

peko

Bu noktada fujitsu-siemens onarımı yapan birine başvurmak en doğrusu, çünkü arızası küçük bir şeyi hata yaparak komple çalışmaz hale getirmekte söz konusu.
Gözden çıkardım diyebileceğiniz bir modelse uğraşmaya devam edebiliriz.. En azından bir resmini gönderirsen, yada tam modelini yazarsan iyi olur.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

floresan

model: amilo pro v2065

resimleride yarın eklerim.

mustafa_09

bende de fs vardı önceden. benim makina durduk yere güç giriş kartı yandı (orjinal adaptör kullanıyordum) servise göndereyim dedim o zaman için sadece arıza tespiti için 60 tl civarı para istediler. bende göndermedim bir iki ay mmakina yattı öyle, bir gün kafam bozuldu direk anakarta gerilim versem nolur dedim. ya bilgisayar temelli mefta olur yada çalışır. bende bir soket buldum kasaya monte ettim. soketide güc kartından ana karta giden kabloya bağladım bastım düğmeye  ;D makina çalıştı. bir yıl kadar daha kullandım sonra sattım.

floresan

sorun çözüldü. arıza dc/dc converter entegrelerindeymiş. değistirdim düzeldi.
ilgilenen arkadaşlara teşekkür ediyorum.