Direnç Hesaplamayı Bilen Var mı?

Başlatan subram, 19 Mart 2013, 03:20:03

subram

http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

artapon

Aldanma İnsanların Samimiyetine, Menfaatleri İçin Gelirler Vecde, Vaad Etmeseydi Allah cenneti, O'na Bile Etmezlerdi Secde!   (NFK)

fgokcegoz

"Vicdanın ziyası, ulûm-u diniyedir. Aklın nuru, fünun-u medeniyedir. İkisinin imtizacıyla hakikat tecelli eder." (Bediüzzaman Said Nursi)

Andromeda

Yıldız üçgen dönüşümleri yapılıyor bu tür sorularda..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

airforce

ipek

z hocam 'dan bir cevap gelmemiş hala hesaplıyor galiba. ;D

z

Yıldız üçgen dönüşümü hep angarya gelmiştir. O yüzden elimi sürmeyi düşünmüyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

speak48

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: speak48 - 19 Mart 2013, 17:52:12
airforce nın cevabı doğru

Yıldız üçgene gerek yok
çok basit bir şekilde A noktasındaki 3 direnci ve B noktasındaki 3 direnci pararlel bağlamanız akımı etkilemez
zira gerilim değerleride eşit olduğundan birleştirilen hatlardan akım akmaz.
geriye kalır hesaplama
A ile A noktasından sonraki  birinci düğüm 1/3 ohm B noktasından önceki 2. düğüm ile B arasında 1/3 o halde 1. düğüm ile 2. düğüm arasında 1/3 ohm olması gerekir.
3 adet paralel 3 ohm dirence (paralel olunca 1 ohm olur) ne bağlarsak değerini 1/3 ohm a indire biliriz. tabiiki 2 tane daha 1 ohm bağlarsak. çözülür. Ama biz 3 tane bağlamak zorundaysak....

2 adet bir ohm 0.5 ohm eder. 3 adet 1.5 ohm =0.5 ohm Olacağından
R=1.5 ohm bulunur.

:)
Air force cevabı zaten vermiş.
Ama pratik çözümlemeyi ben veriyorum.

airforce

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 19 Mart 2013, 19:09:25
Yıldız üçgene gerek yok
çok basit bir şekilde A noktasındaki 3 direnci ve B noktasındaki 3 direnci pararlel bağlamanız akımı etkilemez
zira gerilim değerleride eşit olduğundan birleştirilen hatlardan akım akmaz.
geriye kalır hesaplama
A ile A noktasından sonraki  birinci düğüm 1/3 ohm B noktasından önceki 2. düğüm ile B arasında 1/3 o halde 1. düğüm ile 2. düğüm arasında 1/3 ohm olması gerekir.
3 adet paralel 3 ohm dirence (paralel olunca 1 ohm olur) ne bağlarsak değerini 1/3 ohm a indire biliriz. tabiiki 2 tane daha 1 ohm bağlarsak. çözülür. Ama biz 3 tane bağlamak zorundaysak....

2 adet bir ohm 0.5 ohm eder. 3 adet 1.5 ohm =0.5 ohm Olacağından
R=1.5 ohm bulunur.

:)
Air force cevabı zaten vermiş.
Ama pratik çözümlemeyi ben veriyorum.

Eline sağlık hocam çok iyi anlatmışsın :)

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: airforce - 19 Mart 2013, 19:11:21
Eline sağlık hocam çok iyi anlatmışsın :)
Tiyo: (Kimse duymasın ama 30 yıl önce karşıma gelmişti Fakat eşdeğer direnç olarak.)