hi-tech ram hafıza değerleri karışıyor.

Başlatan picman, 19 Mart 2013, 09:01:22

picman

arkadaşlar. hi-tech 9.60 pro derleyici ve pic18f452 ile bir proje üzerinde çalışıyorum. proje kodları geliştikçe program içinde tanımladığım dizi değişkenler birbirine karışmaya başladı. yeni tanımladığım dizi değişkeni kaldırıyorum problem düzeliyor. program derlenirken hata vermiyor yada bir uyarı. ram hafızasının sadce %37 dolu gibi görünüyor. fakat dediğim problem oldu. konu hakkında bilgisi olan var mı acaba..
Bilgi paylaştıkça artar..

FEHMİ_ASM

Hocam dizinin boyutları ile alakalı olabilir. Öyle ki, RAM hafızasının dolmaması, mesela RAM uzunluğunca bir dizi tanımlayabileceğin anlamına gelmez.  Lkr dosyasında değişiklik yapmak gerekebilir. 

Ancak derleme hatası vermemesi, yukarıdaki önerdiğim çözümün doğru olmayabileceğini de gösteriyor.
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

picman

hocam bu lkr dosyası hakkında kısa bir bilgi verirmisiniz. nasıl bir değişiklik yapmam gerekecek kendim halletmeye çalışırım.

FEHMİ_ASM

Hocam önce sizin lkr dosyasının yedeğini alın (18f452.lkr). Sonra proje dosyasındaki lkr dosyasını çift tıklayın ve aşağıdaki kodlar ile değiştirin.

// $Id: 18f452.lkr,v 1.1 2003/12/16 14:53:08 GrosbaJ Exp $
// File: 18f452.lkr
// Sample linker script for the PIC18F452 processor

LIBPATH .

FILES c018i.o
FILES clib.lib
FILES p18f452.lib

CODEPAGE   NAME=vectors    START=0x0            END=0x29           PROTECTED
CODEPAGE   NAME=page       START=0x2A           END=0x7FFF
CODEPAGE   NAME=idlocs     START=0x200000       END=0x200007       PROTECTED
CODEPAGE   NAME=config     START=0x300000       END=0x30000D       PROTECTED
CODEPAGE   NAME=devid      START=0x3FFFFE       END=0x3FFFFF       PROTECTED
CODEPAGE   NAME=eedata     START=0xF00000       END=0xF000FF       PROTECTED

ACCESSBANK NAME=accessram  START=0x0            END=0x7F
DATABANK   NAME=gpr0       START=0x80           END=0xFF
DATABANK   NAME=gpr1       START=0x100          END=0x4FF
DATABANK   NAME=gpr5       START=0x500          END=0x5FF
ACCESSBANK NAME=accesssfr  START=0xF80          END=0xFFF          PROTECTED

SECTION    NAME=CONFIG     ROM=config

STACK SIZE=0x100
Hz.Hamza'nın Belinde İki Kılıç Duruyor ! Attığı Her Adım Bir Kalbi Durduruyor ! Ey Hamza ! Gördüğün Hiçbir Şeyden Korkmazsın , Bu Doğru Ama Heybetini Gizli Tut , Yürüyüşün Ölümü Korkutuyor !  İşte Hz.Ömer ve Hz.Ali , Biri Hattaboğlu , Biri Haydâr-ı Kerrar ! Ve Kolkola Ölümün Ağzına Giriyorlar !  Azrai

picman

dizi içerisinde tanımladığım türkçe karakterlerden kaynaklı bir problem olabilir mi sizce. glcd fonksiyonunda pointer kullandım belki türkçe karakter adreslerine erişim konusunda sıkıntı yaşanıyordur. iş yerindeyim şimdi deniyemiyorum da sizin görüşünüz nedir.

FEHMİ_ASM

Hocam sorun çözülmediyse benim başka bir önerim yok. Türkçe karakter varsa kaldırmayı deneyiniz. Ayrıca kodlarınızı (önemli değil ise) buraya atarsanız çözüm daha rahat gelebilir.

picman

tamam onu evde denerim. kodlar önemli değil zaten proje bittiğinde paylaşırım ama isterseniz eve gittiğimde de gönderirim size program daha bitmedi yanlız birçok hatası var. :-)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: picman - 19 Mart 2013, 10:36:41
kodlar önemli değil zaten proje bittiğinde paylaşırım ama isterseniz eve gittiğimde de gönderirim size program daha bitmedi yanlız birçok hatası var. :-)

Hocam paylaşmayın lütfen :)

picman

hocam projemizi bitirdik derken yine aynı şey ile katrşılaştık. bazı değişkenlerin değerleri karıştı yine bu hi-tech in en düzgün versiyonu hangisidir acaba. ben pic18 v9.60 pro kullanıyorum.

Mr.Java

9.83 sürümünü deneseniz ?Mplab x ile.

picman

tamam hocam onu deneyecem bildiğiniz bir link var mı bu sürüm için. bir de ben mplab x hiç kullanmadım ben onun direk c derleyicisi olduğunu sanıyordum. mplab da hi-tech derleyicisini mplab a tanıtarak kullanıyorduk. mplabx içinde aynı şey mi geçerli. bir de bu versiyon pic18 içinmi acaba