neodymium mıknatıs

Başlatan salim ALTIN, 23 Kasım 2004, 20:05:48

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşlar bana çok güçlü mıknatıslar lazım. Küçük boyutlarda. Bunları türkiyeden kimlerden alabilirim.?
ben bir derece hallettim aslında. :D  Eski harddiskler vardı elimde. Bunların içindeki motorun mıknatısları tam istediğim gibi. Bi tek boyut ve şekil problem oldu. :D
Mıknatıs ta ancak su jeti ile kesilir herhalde. :roll: bunların uğraştırmayacak olanını bulmalıyım...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

mmengi

Hocam cam içi jaluzi işi yapanlarda görmüştüm uzak doğudan getirtmişler 1-2 cm2 boyutlarda dehşet kuvvetli mıknatıslar bunlar ile iki camın arasındaki jaluzi mekaniğini camın dışından bunlar vasıtasıyla yukarı aşağı indirip kaldırıyorlardı.Bu piyasayı bir araştır derim. Benimde orta kuvvette mıknatısa ihtiyacım olmuştu çeşitli yerli üreticilerle görüştüm çok yüksek fiyatlar istemişlerdi.Bende sırf mıknatısı için 750 bin tl. ye tahtakaleden pencere alarmları alıp onların mıknatısını kullanmıştım.150 adet cihaz bana kaldı içinden bir sürüde parça karım olmuştu, çünkü yerli firmalar bunlardan daha kötü mıknatısı 1 milyon tl. ye satıyorlardı.

salim ALTIN

Merhaba
hocam çıkma buldum ama boyut problemi var. Neodymium mıknatısın kaynagı çin. oradan çok ucuza getiriyorlar. ama bizim derdimiz oralarda olan bir tanıdık bulmamız gerekli. aslında arçelik ve vestel gibi firmaların oralarda ikamet eden adamları var. Bir tanesini tanıyor olsak ihya oluruz.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

cozturk

Karaköyde Manyet(veya Mıknatıs)  ltd gibi bir şirket tabelası görmüştüm. sanırım sırf bu işi yapıyorlar. Yolun tünel kıyısında bir yerlerde galiba 2. kat . Bir de eksoza vb.  takıp %30 enerji tasarrufu sağlayan(!) cihaz yapanlarda  olabilir.

aster

bobinle yapılan bir türü var diye biliyorum
enerjiyi veriyorsun kitliyor, sonra tekrar veriyorsun çözüyor
kımıldatmanın imkanı yok, işini görürmü bilemem
bir de bir yerde mevzusu geçmişti antrak ta olabilir mıknatıs yapmak

cozturk

Cam kapılarda kullanılan tür de olur. çok kuvvetlidir.

salim ALTIN

Merhaba.
Arkadaşlar bakıyorum sağa sola ama bulamadım henüz istediğim gibi birşey. Biraz internette dolaştım çinli bayağı uğraşmış bu işle.  Harddiskin içinden çıkanlar acayip kuvvetli. 2-3 mm kalınlıkta 1cm x 1,5 cm ama elips, ama ben bir tane gördüm aspirinin iki katı büyüklüğünde. metalin üzerinden elimle alamadım. metalin kenarına doğru itip birazını boşluğa getirip zar zor alabildim. işte benim aradığım böyle bişey. 1 veya 1,5 cm en boy unda kare,  dikdörtgen formunda yaklaşık bişey. kalınlık ta 6 veya 10 mm gibi yeterli.
@coztürk cam kapılarda dediğin nasıl bir şey. mobilyacıların kullandıkları diil değilmi?

cozturk

Güvenlik-Access sistemi satan yerlerde olur. sigara paketi(nden az uzun) 2 parçadan oluşur. kapının üst kısmında yer alır. sabit kısma elekt. verince kapı açılmaz. Vay be 250 kg tutma kapasitesi varmış.12v/400mA veriyorsun tamam.

SL-200 & SL-200S MANYETİK KİLİT

600 Lps (250 Kg.) tutma kuvveti

12/24 V DC çalışma volvajı

400mA/12VDC-200mA/24VDC

250L x 42Hx 25W(mm.) -2 Kg.

SL-200 Ek olarak İndicator ve Monitör çıkışlı  

BR-200 Aparat ile kapı açılır yöne tutturulabilir.

UB-200 ve EB-200 veya SB-200 ile kilit karşılığı cam kapıya tutturulabilir.  

SL-220 & SL-220S- MANYETİK KİLİT

1200 Lps (500 Kg.) tutma kuvveti

12/24 V DC çalışma volvajı

500mA/12VDC-250mA/24VDC

500L x 42H x 25 (mm.) -5 Kg.

SL-220 Ek olarak İndicator ve Monitör çıkışlı

BR-220 Aparat ile kapı açılır yöne tutturulabilir.

UB-220 ve EB-220 veya SB-220 İle kilit karşılığı cam kapıya tutturulabilir.  
http://www.bilgielektronik.com.tr/sayfalar/yurunler.htm
gidiim ordan da avantamı aliim :)

z

Zayif miknatis ne demek kuvvetli miknatis ne demek?

Salim nerede kullanmayi dusunuyorsun ?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

Merhaba.
@coztürk ne kadar rayiç :D

Hocam bu mıknatıs işimi görecek sanırım. bir bakayım deneyince paylaşırız sonuçları.
Bir endüstriel işte kullanacağım.

aster

bahsettiğim bobinli tip bu resimdekiler gibi ama benim gördüklerim daha güçlüydü yerinden levyeyle oynatabileceğin gibi kuvvetli idi
püf noktası kullanılan demirde bitiyordu galiba

cozturk

Demirler magnetik akıyı yoğunlaştırarak noktasal hale getiriyor. bu yüzden kuvvet artmış gibi görünüyor. Örn. Çanta veya  cep tel. kılıflarının kapağındaki mknatısı çıkarıp dışarıda kullanmaya kalksak fazla bir kuvveti olmadığını görürüz.

z

Magnetik akı, hava aralığı ne kadar düşükse o kadar artar. Bu nedenle mıknatısın kutupları demir yönlendirme parçaları ile çekilmek istenen yüzeye yönlendirilir. Böylece akının neredeyse tamamı çekilen demir malzeme üzerinden akar ve büyük çekim kuvveti oluşur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sky76

Pilsiz çalışn fenerlerde var.Yada izmirde mıknatıs üretimi yapan firmadan tanesi 15 - 20 YTL.den satın alabilirsiniz.
http://www.miknatis.net/?b=urunler&uid=108

salim ALTIN

Merhaba.
yeterli paranız ve sabrınız varsa çinli amcamlar yapıyolar. Türkiyede birçok firma da zaten direk olarak dışarıdan getiriyor. Ama mal alıcam diye elde cımbız dolaşmaktanda bıktım. İmalatçı denilen firmaların gerçekten imalatçı olup olmadıklarını bilemiyoruz.
Bizde herkes gibi kasmıyoruz ve çin ile bağlantıya geçiyoruz. Ne kadar paramız varsa ölçüp ayağımızı ona göre uzatıyoruz artık.
Bu firmanın sayfalarını daha önce de görmüştüm imalatçı olduğundan eminmisiniz.?
birde neye 15-20 lira.? geçen gün geldi bir miktar numunem çinden 1 cm kalınlıkta ve 1cm çapta neodmiyum. 1,5 dolara mal oldu bana. şimdi yeni parti geliyor 4cmmx4cmx6mm o da 1,2 dolar gibi.