ccs c programında yazılmış led sürekli yanıyor

Başlatan Recep METE, 20 Mart 2013, 11:24:23

vedo35

Ben verdiginiz kodu derledim kendi deneme kartinda denedim RB0 nolu led yanip sonuyor ,hic bir problem yok siz o devrenizdeki osilator kismina oncelikle bir goz atsaniz?
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Recep METE

Arkadaşlar devreyi dediğiniz şekilde bağladım.(bacaklara datasheet e göre bağlantı yapıldı hata yok,kondansatör kaldırıldı,pice yeniden serdar çiçek hocanın yazdığı program yüklendi) Ama led yine yanıp sönmedi sabit yanıyor.Artık tek çarem yeni bir pic le denem yapmak.Sipariş verdim gelmesini bekliyorum.Kristalde sipariş verdim onuda değitireceğim.Sonucu birlikte göreceğiz.
Yeniden bağladığım devrenin resmini gönderiyorum.Led sürekli sabit yanıyor. Yanıp sönmüyor.

[IMG]http://img826.imageshack.us/img826/6922/20130321191352.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Buda çok uğraşıpda yanıp söndürenediğim led yak söndürün sönmeyen devresinin videosu.

http://youtu.be/c-wS3zemF4U
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

mehmet

Farklı pinleri ve farklı portları denemediniz mi?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

z

Osiloskopun yoktur şimdi senin. Belki de led çok hızlı yanıp sönüyor.

Piezo kristaller var. Bir metaldisk üstünde kırılgan bir zımbırtı, bu zımbırtının da üstünde metal ince bir zar şeklinde kaplama.

Bunun iki ucuna kablo lehimle. Bunu da led uçlarına paralel bağla.

Eğer frekans 20Khz altında ise duyarsın. Hatta 20Khz üstündeki sinyallerde bile bazen sesler duyarsın.

Led çoğu zaman yanıltır.

Belki çu anki sorununa çare olmayacak ama gün olur işine yarar. MCU besleme uçlarına muhakkak 100nF bağla.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Recep METE

Alıntı yapılan: mehmet - 22 Mart 2013, 03:09:53
Farklı pinleri ve farklı portları denemediniz mi?

Hocam, b0 ucunu programda lojik 1 yapmıştım.Led sadece b0 bacağında yanıyor diğer bacaklarda yanmıyor.Programı değiştirerek b2,b5,c1,d2 vb... bacakları lojik 1 yaptım sonuç yine aynı led yanıp sönmedi.Sabit yandı.Herhalde kristal görev yapmıyor.Pic kristalden doğru bilgi alamadığından delay komutlarını çalıştıramıyor.Bu yüzden sabit yanıyor görülüyor tahminen.Yeniden kristal siparişi verdim gelince ilk işim bu tahminimi denemek olacak.Bir şey açıklamadan geçemeyeceğim; bu kadar bu işle uğraşmam beni breadboard özelliklerini, pic bacaklarının görevleri,boarda söküp takmakve pice program atma konusunda uzmanlaştırıp serileştirdi ki ben bile kendime hayret ediyorum.Ne demişler "bir musibet bin nasihatten iyidir." diye.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Recep METE

Alıntı yapılan: z - 22 Mart 2013, 04:47:32
Osiloskopun yoktur şimdi senin. Belki de led çok hızlı yanıp sönüyor.

Piezo kristaller var. Bir metaldisk üstünde kırılgan bir zımbırtı, bu zımbırtının da üstünde metal ince bir zar şeklinde kaplama.

Bunun iki ucuna kablo lehimle. Bunu da led uçlarına paralel bağla.

Eğer frekans 20Khz altında ise duyarsın. Hatta 20Khz üstündeki sinyallerde bile bazen sesler duyarsın.

Led çoğu zaman yanıltır.

Belki çu anki sorununa çare olmayacak ama gün olur işine yarar. MCU besleme uçlarına muhakkak 100nF bağla.

Hocam MCU besleme ucu dediğiniz  MCLR ucu mu acaba,

muhittin_kaplan

besleme uçları +5v ve 0v verdiğin yerlerdir.
(VCC ve GND)

MCLR, master clear pinidir ve 0v verdiğinde (mantıksal 0 )Programın başa dönmesini sağlar, işlemciyi resetler.

mehmet

Proteus ("8") proje, hex, cof dosyaları ekte...
https://www.dropbox.com/sh/5uiz7i21nvhiexf/s2oNmIUJKe
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

vedo35

Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

Extreme

bendede pickit2 var sorunsuz şimdilik aynı şekilde sorunun programlayıcıdan kaynaklandığını düşünmüyorum

vedo35

siz o hex dosyasini bur usb flasha kopyaletip bir arkadasinizdan flash eprom programlayici ile programlatmayi deneyin pic ler kolay bozulmuyor cunku. Ben ters voltaj verdim isindi ama hala calisiyor. pic bozuksa programlayici programlarken hata vermesi lazim.

Recep METE

Bugün kargodan verdiğim pic,kristal ve 100nf lik kondansatör vb malzemeler geldi.Ben heyecanla hemen devrenin kristalini değiştirdim ama sonuç yine aynı led sabit yanmaya devam ediyor.Olasılıkların bir tanesi daha boşa çıktı çok üzgünüm.

Recep METE

Hocam benim pic programlama kartım "PIC PROG USB-Z"  bununla pic proramlamaya çalışıyorum.Derleyicisi MikroPro.  Normal olarak çalıştığını zannediyorum.Ama bu başarısızlıklardan sonra bu karttanda şüphelenmeye başladım.

mesaj birleştirme:: 22 Mart 2013, 20:42:00

Hocam devreyi isisde denedim çalışıyor.Resmini koyuyorum.
[IMG]http://img138.imageshack.us/img138/4792/recohp.png[/img]

Uploaded with ImageShack.us

mesaj birleştirme:: 22 Mart 2013, 21:02:02

Yeni aldığım pici programlayıp devreye kurdum sonuç yine hüsran.Olmadı led yanıp sönmüyor sabit yanıyor delirecem yaw.Bir sürüde masraf ettim.Olmadı yapamadım.Ben nerde yanlış yaptım.Nerede nerede?

vedo35

Ya hayret ediyorum bir tane cankusunuz yokmu? Yada elektronikci olup elinde universal programlayicisi olan biri para verip o hexi sizin pice attirin sonra eve gelip evde su sizin devre ustunde deneyin. Boyle ucuz cozumler varken ha bire malzeme aliyorsunuz  sonra malzemeler elde kaldi :)  Bende bir aralar fasule programlayicilar aldim programliyor ama bir b..k programladigi yok sonra gittim eprom. flash, mcu universal programlayici ve ql200 pic deneme karti aldim programlayicisi ustunde. Yani o programlayicinizin programinin duzgun calistigindan eminmisiniz? Win 7 ile kullaniyorsaniz admin modunda programi calistirin birde oyle deneyin.  Hemen programlayici cihazinizia b...k atmayalimda o sizin software belki en fazla winxp uyumlu win 7 de admin modunda yada uyumluluk kismindan xp yapip deneyin. Benim simdilik aklima bunlar geldi.