Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ili9325 stm32f100

Başlatan muhittin_kaplan, 21 Mart 2013, 10:36:25

Mucit23

Dikmi yazdırmışsınız hocam? Max nekadar büyüklükte yazabiliyorsunuz?

muhittin_kaplan

Mucit fontconvertorün çevirdiği datayı iyi anlamak gerkiyor.
sonrasında boyut önemini yitiriyor.
Fontun büyüklüğü kadar yer açıyorsun.
Bu dataya göre aynı resim basar gibi gönderiyorsun.

M_B

@muhittin_kaplan hocam;
Yeni konu acmadan burdan sormak istedim.  Elimdeki  Font dosyamda bulunan 5 font dizisinden  2 si normal diğer 3 tanesi Aynadaki goruntusu cıkıyor.

Bunu nasıl ters cevirebilirim.
Normalde LCD_init teki reg. degerini değiştirerek ters dönderebiliyorum ama cozum değil. Çunku Bu sefer duz olanlar Ters oluyor.
Dizideki degerleri ters cevirmem gerekiyor. Kısa yoldan nasıl yapabilirim.

16x24 Normal
16x8   Normal

12x12 TERS
8x12   TERS
8x8     TERS

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

muhittin_kaplan

hocam o ters olan fontları basarken init deki değeri değiştir bas sonra eski değerine geri al. ı denermisiniz.
yoksa teker teker çevirmek gerekiyor.

M_B

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 28 Mart 2013, 17:18:38
hocam o ters olan fontları basarken init deki değeri değiştir bas sonra eski değerine geri al. ı denermisiniz.
yoksa teker teker çevirmek gerekiyor.
Hocam o yontem benimde aklıma geldi ama ben tum fontları bir fonksiyonda gonderiyorum.
O fonksiyon icine ilgili fontlara gore ayri bir dongu fonksiyon koymam gerekecek.
İşin aslı o fonksiyonumu bozmak istemiyorum. 

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

bocek

Font dosyasını excel'e at (kopyala/yapıştır). Kolonların yerlerini değiştir. sonra geri kopyala.
Excel'de iyi değilsen buraya ekle ben çevireyim.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

M_B

Alıntı yapılan: bocek - 29 Mart 2013, 09:46:22
Font dosyasını excel'e at (kopyala/yapıştır). Kolonların yerlerini değiştir. sonra geri kopyala.
Excel'de iyi değilsen buraya ekle ben çevireyim.
hocam kopyala yapıstır yapınca tek hucreye  bır cok deger geliyor.

Hocam fonts dosyam
http://s3.dosya.tc/server2/PzASnW/fonts.rar.html

bocek

Buyur düzeltilmişi:
http://s3.dosya.tc/server2/PlldM4/fonts_duzeltilmis.zip.html

edit:
Nasıl yapıldığını da yazayım bari lazım olur.
Kopyala/yapıştır yapınca tek hücreye bütün satır gelir. Bunları kolonlara ayırmak için "Metni Sütunlara Çevir" diyeceksin. Ayraç olarak ta virgil vereceksin kolonlara ayrılacak.
Sonra kolonların, kes/yapıştır  ile yerlerini değiştireceksin. Sonra da kopyala/yapıştır ile tekrar c dosyasına yapıştıracaksın. Bu sefer virgül yerine TAB karakteri gelecek. Onları da Bul/Değiştir ile tekrar virgül yapacaksın.

M_B

Hocam Çok Teşekkür ederim.  Birazdan deneyecem.
Hocam vaktiniz dogrultusunda nasıl yaptığınızıda gosterebilirmisiniz.

Tekrardan teşekkürler Elinize sağlık

bocek

Rica ederim. Yukardaki mesajı düzenledim nasıl yapıldığına dair.

M_B

Hocam
Fontun ilk hali:

Cevrilmis hali:

Excel de nasıl yapılacagını sayenizde ogrendim
ama henuz olay bitmedi ;)
Goruntu gene istenen sekılde değil :(

diot

M_B fontu bu şekilde ters çeviremessin  . bit bit terslenecel 16. bit 1. 1 bite 15.bit 2. bite 14. bit 3. bite şeklinde

muhittin_kaplan

karakterler kendi aralarında simetrik. SS ve SM bitleri ile değişiyor aslında ama

diot

@M_B

7" kitteki TE , PWM, FCS ve SDCS pinlerini discovery kitte hangi pinlere bağladın ? Kit için pcb çiziyorum bu yüzden sordum.

M_B

Alıntı yapılan: diot - 02 Nisan 2013, 16:32:24
@M_B

7" kitteki TE , PWM, FCS ve SDCS pinlerini discovery kitte hangi pinlere bağladın ? Kit için pcb çiziyorum bu yüzden sordum.

hocam benim pin baglantım 3.2" ekranınkıyle aynı.  ekstradan bir pin baglantısı yapmadım.
Sadece PWM ve FCS pini baglamadım.  Şimdilik bunları kullanmıyorum. Ama fcs pinini baglayabilirim.
Flash kullanmak icin.