Bilgisayarda C derlemek için GCC ya da MinGw kurulumu YARDIM!!

Başlatan KIRIKDR, 22 Mart 2013, 16:48:18

KIRIKDR

Arkadaşlar bilgisayarda c kodlarını derlemek için GCC ya da minGW adlı programlar kullanılıyormuş. GCC anladığım kadarıyla sanal bir işletim sistemi üzerinden çalışıyor. Mingw ise windows için sıkıştırılmış bir program.. Yalnız iki programı da bilgisayarıma kurabilmiş değilim özellikle GCC için sitede FTP dosyası çıkıyor.. Bu programları nasıl kurabilirim bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olur ise sevinirim ..

MC_Skywalker

DevC++ de kullanılabilir.  http://www.bloodshed.net/devcpp.html

Microsoft amcanın express sürümleri var o kullanılabilir.

KIRIKDR

DEV C++ 'ın içerisinde GCC ve minGW varmış hocam teşekkürler..

Tagli

Windows için bildiğim kadarıyla ayrı bir GCC yok. Windows'taki haline zaten minGW deniyor. DevC++'ın içinde geliyor ancak ayrı da kurmak mümkün. Ben daha önce ayrı olarak kurmuştum, bir sorunla karşılaşmadım.

Bu arada, DevC++ ölü bir proje, yani yapımcıları tarafından artık güncellenmiyor. Burada resmi olmayan güncel bir sürümü var, bir adam işi devralıp geliştirmeye devam etmiş.

Belki DevC++'tan türetilmiş biraz daha gelişmiş bir program olan wxDevC++ tercih edilebilir ama onun da son versiyonu 2011 sonunda çıkmış, pek güncel sayılmaz.

Artık Windows ortamında kod yazmıyorum ama zamanında NetBeans + minGW kullanıyordum. NetBeans yerine Eclipse de kullanılabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

KIRIKDR

Hocam netbeans sanal işletim sistemi mi yoksa eclipse gibi bir derleyici ortam mı .. Netbeans + minGW için indirme linki paylaşır mısınız ..

Gökhan BEKEN

Hocam sorması ayıp, tabiri caizse modası geçti bu dillerin. Bazı özel amaçları olabilir o yüzden soruyorum neden kullandığınızı.
Bir arkadaşım visual basic 6 ve eski sürüm visual c++  kullanıyordu neden .net c#2010 veya daha üstünü kullanmıyorsun dediğimde, bazı müşterilerin bilgisayarında win95 kurulu demişti.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Tagli

GCC (Windows üzerinde minGW, ki açılımı "minimalist GNU for Windows"tur) derleyicinin kendisi. Diğer programlar IDE, yani geliştirme ortamı (işletim sistemi değil, bildiğin düz program). NetBeans, Eclipse, DevC++ minGW'yi kullanıyor ancak başka derleyicileri kullanacak şekilde de ayarlanabilirler. Eclipse ve NetBeans özellikle Java'cılar arasında popüler. Eclipse ayrıca gömülü sistem geliştiricilerinin de en çok tercih etttiği IDE'lerden biri, muhtemelen genişletilebilir olması (eklentiler ile) sebebiyle.
Gökçe Tağlıoğlu

speak48

Alıntı yapılan: meftun - 22 Mart 2013, 19:26:23
Hocam sorması ayıp, tabiri caizse modası geçti bu dillerin.

diller modaya tabi değildir.
yapısına,gücüne ve ihtiyaca göre kullanılır.

Gökhan BEKEN

O ihtiyacı merak ettim işte hocam. Artık görsel ortamlarda yazıyor programcılar.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

speak48

olaya şöyle bakabilirsin elindeki programların %kaçı c/c++ ile yapılmış,%kaçı .net ile
sıradan sayabilirsin windows,matlab,proteus,hatta java c# virtual machinleri.

bence bu göresel diller insanları bilgisayar sistemden uzaklaştırarak programcıklarla oynasın diye üretilmiş ve herkes arasında yayılması sağlanmış.
c/c++ bilen insanların sayısı apilerdir,assemblydir,cdir bu tür bilgiler nettede azalıyor.
heralde buda sağlam programcılarında tekelde olması amacı güdülüyor.

KIRIKDR

Bu arada devC++ c derlemek için gayet efektif , boyutu da küçükmüş.. Çalıştığınız dosyanın uzantısı ile oynadığınızda istediğiniz formata çeviriyor. .gcc gibi ...

yusufburak

Alıntı yapılan: speak48 - 22 Mart 2013, 20:15:32
olaya şöyle bakabilirsin elindeki programların %kaçı c/c++ ile yapılmış,%kaçı .net ile
sıradan sayabilirsin windows,matlab,proteus,hatta java c# virtual machinleri.

bence bu göresel diller insanları bilgisayar sistemden uzaklaştırarak programcıklarla oynasın diye üretilmiş ve herkes arasında yayılması sağlanmış.
c/c++ bilen insanların sayısı apilerdir,assemblydir,cdir bu tür bilgiler nettede azalıyor.
heralde buda sağlam programcılarında tekelde olması amacı güdülüyor.

O zaman iyi ki bitirmemi assembly ile yapmışım diyorum ve şimdi de iyi ki C çalışıyorum :D

Sanırım bu dilleri bildiğimiz zaman diğerlerini öğrenmek çok daah basit oluyo  en temeli bunlar. Yani işin mantığı burda...
Öğretici aranıyor :)

Tagli

KIRIKDR, yanlış anlaşılma olmasın, derlemeyi yapan DevC++ değil. O sadece IDE. Derleme işini GCC (minGW) yapıyor.

Alıntı YapÇalıştığınız dosyanın uzantısı ile oynadığınızda istediğiniz formata çeviriyor.
Bu kısmı anlamadım.
Gökçe Tağlıoğlu

yusufburak

KIRIKDR, yanlış anlaşılma olmasın, derlemeyi yapan DevC++ değil. O sadece IDE. Derleme işini GCC (minGW) yapıyor.
Bu kısmı anlamadım.
[/quote]

Yanlış değilsem istersek c uzantılı istersek c++ uzantılı vs. vs. kaydedebilme özelliğinden bahsediyor arkadaş
Öğretici aranıyor :)

KIRIKDR

Haklısın Tagli hocam sizin dediğiniz doğru.. DevC++ ta basit bir c programı yazdım derleme yaparken hata verdi, çünkü minGW bilgisayarıma düzgün kurulmamış. NetBEans idesi ile tekrar deneyeceğim ..