Windows kurulum esnasında HDD bölerken HDD uçtu!

Başlatan elt42at, 22 Mart 2013, 22:56:49

elt42at

Merhaba arkadaşlar! Vatan bilgisayardan Seagate baracuda 7200.12 serisi ST31000524AS 1TB Harddisk aldım.
Windows7 32bşt pro kurulumunda HDD ilgili seri numarası ile listede göründü. İşletim sistemi ve programlar için 300gb lık bir bölüm oluşturduğum sırada işlem gereğinden uzun olarak beklemede kaldı. Sistem tepki vermesine karşın farenin bekleme işareti hiç değişmedi.
Sonradan reset atmak zorunda kaldım. Sonrasında DVD den tekrar kurulum yaparken HDD de 100mb lık bir alan görünmekte idi. 300gb lik alan oluşmamış. İşlemi tekrar ettim ancak durum aynı.
Bu işlemi üçüncü kez yapmak için bi sabır tekrar denedim. Bu sefer bios HDD yi görse de Windows 7 boot lu kurulum dvd miz görmedi gitti. Sata port değişimi falan nafile.

Derkeennnnnn..

Açılışta ASUS anakartımız uyarıyor:
biiip biiipp..........biipp biippp

SATA 6G _1: ST31000524AS
S.M.A.R.T Status Bad, backup and replace
Press F1 ..... bla bla

Bu sorunla karşılaşan arkadaşlarımız var ise, bizlere yardımcı olabilirler mi?
Şimdiden teşekkürler!

MC_Skywalker

Seagate in sitesinden SeaTools adında programı indirip oluşturacağınız CD ile  HDD nizi test edip durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.
http://www.seagate.com/support/downloads/seatools/

Tagli

Donanımsal bir hata. Genelde hardiskin fiziksel darbe alması sonucu oluyor diye biliyorum. Bildiğim kadarıyla sorunun çözümü yok, garanti kapsamında servise ver, değiştirsinler. SMART hatası zaten hardiskin kendi yazılımı tarafından veriliyor.

Ben bu durumu bir arkadaşın dizüstü bilgisayarında görmüştüm. Anlattığına göre, bilgisayarı kötü bir şekilde yere düşmüş ve olaydan birkaç hafta sonra bu hatayı vermeye başlamış. Linux ile sistemi açıp hardiski test eden bir programla bir gece açık bırakmıştım makineyi. Sabah bir okuma yazma hatası gözükmüyordu ama disk SMART hatası verdiği için Windows 7 bu diske kurulmayı reddediyor. Mecburen diski değiştirdik. (O işi de ben yaptım tabi, hayatımda ilk kez bir dizüstü parçaladım ve Dell'in muhteşem(!) mühendisleri diski anakartın altına soktukları için akla gelebilecek her parçayı sökmem gerekti. 2 günümü aldı.)
Gökçe Tağlıoğlu

elt42at

Seagate in Tool yazılımının GUI versiyonunu mevcut masaüstümde denedim. HDD yi ilaveten taktım ve PC nin açılışını ınanılmaz yavaşlattı. Ve TOOL kardeş Seagate olmayan WD harddiskimi güzelce gördü. Bios Seagate HDD yi görmüştü halbuki.

Ben HDD yi bi yanlışlık Internet kanalı ile aldım. Aslında Vatan dan Komple bir sistem aldım. İçinde orjinal windows7 de ekledim ama oem ürünleri kutulu mutulu gönderdiler. PC bileşenleri 5 farklı kargo olarak geldi. DVD RW antalyadan, CPU, HDD, RAM izmir, Anakart, kasa ekrankartı vs marmara....
Kasa kendi kutusu gayet yeterli koruma sağlamış. Anakart, ekran kartı falan kendi kutuları gayet emniyetli zaten. Ama vatan İşlemci, Windows7 DVD, 2x RAM ve HDD yi küçük bir kutunun içine istiflemiş. Ne köpük, ne çatpat ne de sünger... Büyük ihtimal kutunun bütün darbelerine HDD maruz kalmıştır

Mr.Java

Kesinlikle sorunun cevabını yazmışsınız zaten.Birde ben söyleyeyim ;

Aldığınız harddisk bilindiği üzere mekanik bir harddisk.Aynen Plakçalar gibi sistemi vardır.Büyük ihtimal iğnesi eğilmiştir veya herhangi bir sebepten dolayı yazma ve okuma işi yapamıyor.Siz siz olun hard diski kesinlikle kargo ile almayın derim.Hele hele ptt ile hiç ama hiç almayın :)

fatih6761

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 23 Mart 2013, 02:23:42
Kesinlikle sorunun cevabını yazmışsınız zaten.Birde ben söyleyeyim ;

Aldığınız harddisk bilindiği üzere mekanik bir harddisk.Aynen Plakçalar gibi sistemi vardır.Büyük ihtimal iğnesi eğilmiştir veya herhangi bir sebepten dolayı yazma ve okuma işi yapamıyor.Siz siz olun hard diski kesinlikle kargo ile almayın derim.Hele hele ptt ile hiç ama hiç almayın :)
Hocam söylediğiniz doğru yalnız iğne değil de "kafa" desek daha doğru olacak. Bu kafanın diske zarar vermesi olayına Head crash veya kafa düşmesi deniyor. Bu olay genelde disk çalışırken sallanırsa yaşanır. Kafalar çalışmıyorken park durumundadır. Park durumunda kafa düşmesi olmaz. Ama manyetik diskler yani bildiğimiz diskler :) zarar görmüş olabilir.
Not : SMART hata verdiğine göre disk içinde çalışırken kafa düşmesi, içtek step motorun arızalanması, manyetik disklerin oynaması tarzında mekanik sorunlar vardır.

pisayisi

Smart hatası garanti var ise değişim kapsamındadır, benim hp laptopta aynı sorun oldu 2 gün içinde yeni hd ile değiştirdiler. Uğraşmaya deymez garantiyi kullanmaya bakın...
Murat

bymrz

Hocam, ürünü internet üzerinden aldıysanız ve 7 gün(veya 15 gün) geçmediyse koşulsuz olarak iade edebiliyorsunuz. Mağazadan aldıysanız da bire bir değişim hakkınız var. Yani "bunu servise göndereceğiz, kontrol edip yenisini gönderirler" derlerse kabul etmeyin. Koşulsuz değişim hakkınız var. Tabi kutu ya da poşetlerini de unutmayın...

Bu arada kargo ile almayın diyen arkadaşlar için önerim şudur ki; kargo ile(daha doğrusu internet üzerinden) satın almak her zaman daha avantajlı. Üründe sorun olsun olmasın, koşulsuz iade edip paranızı geri alma hakkınız var.  Ben en son bir kahve makinesi almıştım internetten, kahveyi tam ısıtmıyordu. Yanında hediye bir pakette kahve gelmişti, çoğunu da içtim :) ama sıcaklığından dolayı beğenmedim cihazı ve dibinde biraz kalan kahve ile makineyi geri kargoladım 1 hafta sonra... Ve kısa bir süre içerisinde de paramı iade ettiler... Fakat ürünü mağazadan almış olsa idim, uğraşıp duracaktım, paramı da geri alamayacaktım...