Pi sayısı hakkında

Başlatan z, 23 Mart 2013, 01:37:28

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

metaltrrocker

hiç böyle düşünmemiştim açıkçası. :(
farklı bir bakış açısı kazandırdığınız için teşekkür ederim hocam. ;D

XX_CİHAN_XX

Merak edenler için dizinin adı: Person of Interest.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

fractal

bu sadece pi ile alakalı değilki tüm irrasyonel sayılar için aynı edebiyat yapılabilir.devirli sayılar için ne diyeceğiz
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

speak48

jacobun blacksmokun sırrını anlatamayan benjamin piyi anlatacak güldürmeyin

pisayisi

Olabilcek tüm kombinasyonlar sonsuza kadar gittiğine göre bu pisayisi her rastgele modele uyuyor demektir. Hoca mesela doğum tarihiniz bile ay gün yıl olarak pisayisinin biryerlerinde sıralı olarak saklıdır diyor ancak buna pek inanamıyorum. Buna ikna olmak için pisayisini olabilcek son noktaya kadar sayısal olarak hesaplatıp doğum gününüzü gün ay yıl olarak yazıp bakmak lazım doğru mu diye, eğer doğru ise çok ilginç bir durum olur...
Murat

z

Alıntı yapılan: fractal - 23 Mart 2013, 08:09:02
bu sadece pi ile alakalı değilki tüm irrasyonel sayılar için aynı edebiyat yapılabilir.devirli sayılar için ne diyeceğiz

Takılmış plak diyebiliriz.

fractal

şunu sorayım pi sayısının içinde tüm sayıları tüm varyasyonları vardır deniliyor.ozaman pi sayısının içinde kendiside olmalıdır bir yerlerde ama bütür bir düşünceyi sınamak pekde imamkanlı değil gibi..
matematiği çok seviyorum..şu Z nin sitesindeki matematik yazılarını okudum.herne olursa olsun çoğu kişi için güzel bir kaynak olmuş.bir çok kişinin ünide anlamakta zorluk çektiği bazı konuları güzel bir dille anlatmış.
ama şu an öğrencilerin çoğu sözel yönelim içinde.kimse düşünmek istemiyor..konuşup   para kazanmak istiyorlar..

jrcapa

Bir ip alalım elimize, bu ipin bir ucunu sabitleyip  ipi döndürerek çember oluşturalım. İpin uzunluğu ne olursa olsun, oluşan çemberin çevre uzunluğunun  ipin uzunluğuna oranı hep aynı çıkıyor. Pi sayısı ile çember arasındaki bu bağlantıyı hep merak etmişimdir. Belki diğer irrasyonel sayılar ile  doğadaki farklı şekiller arasında da bağlantı vardır, kimbilir.

z

Başından sonuna tüm hayat hikayem pi içine gömülü ise, sizin de tüm hayat hikayeniz pi içine gömülü ise, şu an yazdıklarım ve yapacaklarım Pi nin içinde varsa kafayı yerim.

Bu, bir kağıdı boş yer kalmayacak şekilde siyaha boyayıp, ardından bu kağıtta evrendeki herhangi bir nesnenin resmi gömülü demek gibi bir şey.

Açıkcası ben de pi içinde böyle bir gizem olduğuna inanmıyorum. Ama bu işler inançla yürümez...

fractal

irrasyonel sayı üreten bir formül varmı?yada bir sayının kaç basamaktan sonra tekrarsız olarak devam ediyor olması irrasyonel sayı olması kabulünü gerektirir.virgülden sonra 10gogol basamakta bir tekrar eden sayının pratikte herhangi bir irrasyonel sayıdan farkı nedir?hiçmi.komplexirrasyonel sayılar bize ne anlatır?bir çok soru geliyor aklıma.

muhittin_kaplan

Matematik Doğada Yoktur. Onu Biz Sınırlı Algımızdan Dolayı Doğayı Anlamak İçin Yaparız. irrasyonel sayılar bunun buglarıdır.

ziyaretci

İzledikçe izliyorum :) , gerçekten muazzam...

Gökhan BEKEN

Bize pi sayısını 3,14 diye öğrettiler ne işe yaradığını kendileride bilmiyorlardı. :)
Bir şeyin ne işe yaradığını bilmeyce kimse o şeyi öğrenmez.
Videoyu paylaşan z hocama teşekkür ederim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

z

Alıntı yapılan: fractal - 23 Mart 2013, 14:33:58
irrasyonel sayı üreten bir formül varmı?

En basit örnek Karekok(A)

A=2, 3, 5 deneyebilirsin.