Senkron jeneratör

Başlatan trgtylcnky, 23 Mart 2013, 10:31:34

trgtylcnky

İyi günler,
Önümüzdeki birkaç yıl içinde rüzgarı bol bir yerden küçük bir arsa alıp bir tane 50 KW civarında bir türbin dikmeyi düşünüyorum. Türbin firmalarının her şey dahil şeklinde çalışma anlayışları var genelde basıyoruz parayı sonra parayı basmaya başlıyoruz (en azından öyle iddia ediyorlar) Ama ben buna pek ısınamadım çünkü işletmeci değil mühendis olmak istiyorum. Tahminen dört yıl sonra mezun olacağım için şimdiden araştırmaya başlasam iyi olur (olur mu?)

Kafama takılan konulardan biri şebekeye nasıl bağlanacağı. On-grid denilen invertörler var ama bu kadar yüksek güçte önce ac-dc sonra tekrar dc-ac dönüşümü yapmak verimsiz ve pahalı olur gibi göründü. Senkron jeneratör diye bir şey vamış, o daha uygun olur mu? Rüzgar türbininin devir sayısı sabit olmayacağı için nasıl bir sistem kullanmak gerekir?

trgtylcnky

Bu konuda bana kaynak önerebilir misiniz?

Extreme

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 23 Mart 2013, 10:31:34
. Tahminen dört yıl sonra mezun olacağım için şimdiden araştırmaya başlasam iyi olur (olur mu?)

tahminen 4 yıl sonra mezun ollacağım derken şu an 1.sınıfsın yani.

şu an böyle bir ticarete atılman için çok çok erken  diye düşünüyorum hobi için internetde araştırma yapabilirsin.

trgtylcnky

Hocam şimdiye kadar hep hobi olarak yaptım ama artık meslek seçmiş oldum, mecburen bazı şeyleri ciddiye almak gerekiyor.

fahri-

Bu işe başlamadan önce,
bildiğim kadarıyla lisans alman gerekli. Çünkü havadaki rüzgarın sahibi devlet ;)

engineer42

üniversitede hocamın biri şehir de rüzgar potansiyeli olan bi yere rüzgar türbini dikti geçen senelerde.. ama hızı sabit olmadığı için bi frenleme sistemi oluşturmaya çalıştı hava ve sürtünme ile... şu anda türbin kapalı vaziyetteymiş... benim merak ettiğim hızı ve frekansı nasıl sabit tutuyorlar? 

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 23 Mart 2013, 10:31:34
İyi günler,
Önümüzdeki birkaç yıl içinde rüzgarı bol bir yerden küçük bir arsa alıp bir tane 50 KW civarında bir türbin dikmeyi düşünüyorum. Türbin firmalarının her şey dahil şeklinde çalışma anlayışları var genelde basıyoruz parayı sonra parayı basmaya başlıyoruz (en azından öyle iddia ediyorlar) Ama ben buna pek ısınamadım çünkü işletmeci değil mühendis olmak istiyorum. Tahminen dört yıl sonra mezun olacağım için şimdiden araştırmaya başlasam iyi olur (olur mu?)

Kafama takılan konulardan biri şebekeye nasıl bağlanacağı. On-grid denilen invertörler var ama bu kadar yüksek güçte önce ac-dc sonra tekrar dc-ac dönüşümü yapmak verimsiz ve pahalı olur gibi göründü. Senkron jeneratör diye bir şey vamış, o daha uygun olur mu? Rüzgar türbininin devir sayısı sabit olmayacağı için nasıl bir sistem kullanmak gerekir?
Rüzgardan aldığı enerjiyi olduğu gibi şebekeye aktaran sistemden bahsediyorsun.

Parametrelerin rüzgar ve 50 Hz 220V
Sürtünmeler ve dönüşümler çıktıktan sonra ele avuca sığar bir güç kalırsa MCU kontrollü sistem otomatik olarak şebekeye bağlanıp aldığını transfer ediyor.
Rüzgar aşırı güçlü gelince devir yükselmesin diye kanat eğimlerini kontrol eden otomasyon sistemi içeriğinde olmak zorunda. (Tıpkı helikopterlerdeki gibi).

Akülere enerji depolayıp inverterle tekrar şebekeye transfer yöntemi tarihte kaldı.
Zira akü ömürleri ve işletme masrafları aşırıya mal olduğundan ekonomik olmaktan uzak kalıyor.
Engineer 42 arkadaşada dolaylı yodan cevap vermiş olduk.

Kısacası her olay baştan sona bilgi işlem, otomasyon ve sensing.

Haa ayrıca üretilen enerjiyi her zaman devlete satabilirsiniz. veya dağın tepesinde üretip şebekeye aktardığınızı sanayideki fabrikanızda kullanabilirsiniz. Kanunlar epeyce esnetildi o konuda. Sadece satmayıp nakil için cüzi ücret ödeyip kendi elektiriğinizide devlete elektiriğinizi taşıttırabiliyorsunuz.

trgtylcnky

Devir sayısı yükseldiği halde frekansı değiştirmemek mümkün mü?

OG

@trgtylcnky  tebrik ederim, daha işin başında iken bu girişimin sana çok şey kazandıracak. Emin olabilirsin.

Memleketin esas derdi niteliksiz insan yetiştirmek. Okuduğu dersi, hayat ile birleştirmeyi beceremeyen yığınla niteliksiz insan.

mesaj birleştirme:: 23 Mart 2013, 21:08:12

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 23 Mart 2013, 21:03:58

Arada AC-DC-AC dönüştürücü varsa mümkün. Ki sanıyorum öyle yapıyorlar, sanıyorum. Çünkü kocaman kütleyi aynı hızda tutmak için alınacak mekanik önlemler yanlızca zarar.

Rüzgar çok esiyorsa ben de çok enerji üretmeliyim. Boşa atmamalyım. Az esiyorsa az enerji. Adı xVolt, 50Hz. Ama güç her an değişken.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mistek

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 23 Mart 2013, 21:03:58

Frekans devir sayısı ile doğrudan orantılı oluyor.
Senkron Jeneratör için f= 2*kutup sayısı*Devir sayısı/60     devir sayısı birimi dev/dk
Bildiğim kadarıyla rüzgar türbinlerinin içerisinde dişli kutusu var hız ve frekans ayarı buradan yapılıyordur.

Okuduğum bir kaynakta asenkron jeneratörler bu iş için daha uygunmuş

mesaj birleştirme:: 23 Mart 2013, 21:16:12

Şurayı mutlaka okuyun http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/ruzgar-turbinlerinde-asenkron-jenerator-kullanm/6885#ad-image-0
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

trgtylcnky

Peki kanat açılarını değiştirmek yerine mesela statorun rotorla olan mesafesini ya da açısını değiştirerek daha fazla güç alıp aynı zamanda harekete daha fazla direnç göstermesini sağlamak nasıl olur? Amaç yükselen hızdan kaçmak yerine faydalanmak.

OG

Alıntı YapŞurayı mutlaka okuyun http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/ruzgar-turbinlerinde-asenkron-jenerator-kullanm/6885#ad-image-0

Arada yine dönüştürücüler var. Olmazsa 50Hz de korumak imkansız gibi. Hem 50Hz 'i koruyacak hem şebeke ile olan senkronizasyonu kaçırmayacaksınız. Gerçi hidrolik santrallerde mekanik olarak ayarlanıyor gibi bir şeyler hatırlıyorum ama orada en azından su basıncınız sabit tutulabiliyor. Çünkü su değişken değil, havuzdan geliyor. Yük değişken.

Kanatlar ile rüzgarın büyük oranlı akış farklılıkları azaltılıyordur. Tam 50Hz ayarı ise convertor ile dir, sanıyorum, çünkü mantık üzere gidiyorum.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pisayisi

Rüzgar türbinleri temelde sabit hızda çalışan ve yeninesil değişken hızda çalışan tipler olarak ayrılmakta. Sabit hızda çalışan eski modellerde 50 hz yakalamak için rotorun belli bir hızda dönmesi ve bu dönüş hızının mekanik elemanlarla dengelenmezi zorunluğu vardır. Bu açıdan bir kapasitif bank ile reaktif güç kompanzasyonu uygulanarak doğrudan 3 fazlı şebekeye besleme yapabilir genelde sincap kafesli indüksiyon jeneratörü kullanırlar. Sabit hızda çalışan sistemler karmaşık elektronik donanım gerektirmez bir bakıma hidroelektrik santraller gibi çalışır. 50 hz i tutturmak için rüzgarın dar sınırlar içinde belli bir limit içinde olması zorunluğu vardır, rüzgar hızına bağlı olarak verim düşer...

Değişken hızda çalışanlar ise indüksiyon yada senkron jeneratörün çıkışı doğrultulup dc ye çevrildikten sonra inverter üzerinden frekans kontrolu sayısal olarak yapılarak şebekeye verilir. Bu durumda pahalı igbt tipli inverter ve kontrol devreleri gerekirken , çok düşük rüzgarlarda bile enerji üretme potansiyeline sahip olurlar...

Murat

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: OG - 23 Mart 2013, 21:29:44
Arada yine dönüştürücüler var. Olmazsa 50Hz de korumak imkansız gibi. Hem 50Hz 'i koruyacak hem şebeke ile olan senkronizasyonu kaçırmayacaksınız. Gerçi hidrolik santrallerde mekanik olarak ayarlanıyor gibi bir şeyler hatırlıyorum ama orada en azından su basıncınız sabit tutulabiliyor. Çünkü su değişken değil, havuzdan geliyor. Yük değişken.

Kanatlar ile rüzgarın büyük oranlı akış farklılıkları azaltılıyordur. Tam 50Hz ayarı ise convertor ile dir, sanıyorum, çünkü mantık üzere gidiyorum.
Elektronik AC-DC-AC Dönüştürücülerde Şebekeye Senkronlamak biraz Problem arzedebilir.

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 23 Mart 2013, 21:21:09
Peki kanat açılarını değiştirmek yerine mesela statorun rotorla olan mesafesini ya da açısını değiştirerek daha fazla güç alıp aynı zamanda harekete daha fazla direnç göstermesini sağlamak nasıl olur? Amaç yükselen hızdan kaçmak yerine faydalanmak.
Zaten sizin kurulu sistemden alabileceğiniz güç jeneratörün gücüyle sınırlıdır. Fazla rüzgar jeneratörünüzün üzerine çıkmaya çalışınca müdahil olmanız gerekir.
Kanat açılarını değiştirmenin asıl sebebi budur. Sadece 50 Hz meselesi değil.
Aksi takdirde hızınız sabit olduğu sürece kanatlara gelen rüzgar sizin tüketeceğiniz maximum gücün altında kaldığı sürece sıkıntı yok. Transfer ettiğiniz enerji rüzgar kuvvetine göre artar yada azalır. Fakat sizin limitlerinizi aşmaya başladığında ya jeneratörünüzü yakarsınız ki gücünün üzerinde çıkışa zorlanmaktandır. Yada  transfer mekanizmasının torkunu aşan bir yapı oluşursa (sonucu farklı frekanslarda çarpışma olur) hene büyük patlamalara sebebiyet verecek transfer yerine tüketime geçen bozuk yapılar ortaya çıkar. Enerjinin depolanması zaten pahalı iş o yüzden daha fazla üretim isteniyorsa bir ünite daha eklemek en ucuz yoldur.