ADSL zayıf sinyal sorunu

Başlatan HexfeT, 23 Mart 2013, 11:59:46

HexfeT

İki gün önce ttnet 8mbit netlimitsiz yalın internet abonesi oldum. Dün gelip binanın yan cephesindeki bağlantı dağıtım kutusundan evin penceresine her türlü dış etkene açık şekilde 10-15 metre kadar bildiğin dolanık ikili tek damarlı zil telini çekip gitmişler. Kabloyu içeri alıp modeme bağladım.

Sinyal değerleri şöyle: 8mbit, S/N ratio downstream 6dB, upstream 6dB

Haliyle bu berbat değerlerle bağlantı sürekli kopuyor. Arıza bildirince çaktırmadan hızı 4mbit e çekip çözdük dediler. Tabi hızınızı düşürdük demek yerine "hattın oturması zaman alıyor" gibilerinden saçmalıyorlar.

Aynı dağıtım kutusundan çıkış alan komşularda bir sorun yok. 8mbit de 20dB üzerinde SNR oranı ile sorunsuz kullanıyorlar.

Adamları bağlantıda fiziksel bir kusur olduğuna ikna edemiyorum. Altyapı desteklemiyor deyip çıkıyorlar işin içinden. Başlarım altyapınıza, ben cayıyorum desem bir ton sorun çıkarıcaklar şimdi başıma.

Merak ettiğim adsl bağlantısı için ikili dolanık zil teli kullanımı sinyali bozmaz mı? Diğer abonelere kalın tek damarlı sağlam kablolar çekilmiş.

peko

Ben bu gibi durumlarda o fiziksel hatayı oluşturan yerden eminsem daha beter hale getiriyorum.
Geldiklerinde üşendikleri ve yapmadıkları düzenlemeyi yapıyorlar...

Üzgünüm bunu yaptığım için ama başka çare yok..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

HexfeT

Başka bir adreste daha öncede adsl sorunları yaşadım. Nasıl çalıştıklarını biliyorum. Direğin tepesinde açıkta ek yapılmış kablo oksitlenip sinyali bozuyordu. Kalıcı bir çözüm üretmek yerine her seferinde gelip ek yerini tazeleyip gidiyorlardı. Hiçbir izolasyon yok, yağmuru yiyip tekrar oksitleniyordu.

Eğer adam gibi bir çözüm bulmazlarsa hatta direk 220V basıcam. Gerçi önlem alınmıştır böyle durumlar için ama. :)

Mr.Java

Aynı sorun benimde başıma gelip %100 sonucu cat6 kablolar ile çözdüm. metresi/50Krs. kaç metreyse al kutudan size gelen o dandirik kabloyu çıkar,yerine cat6 kablo bağla.Veya ara telekomu gelsin kendileri taksın.
O kablolarda aşırı bir kayıp olur.

polleme

Sorun bazen splitterda olabiliyor, kontrol ederseniz iyi olur.

HexfeT

Kullandığım modemi komşunun hattına bağlayıp test ettim. 8mbit bağlantıda 20dB üzerinde SNR değeri var, yani ne benim modemimde ne de aynı bağlantı kutusundan gelmesine rağmen komşunun hattında bir sorun yok.

Gel de bunu amele durağından toplanmış olma ihtimali yüksek ttnet çalışanlarına anlat. İstediğin kadar dil dök faydası yok. Yaptıkları tek şey hızı düşürüp "sorun çözüldü mü?" diye aramak.

Bahane hazır. 8mbit taahhüt etmiyoruz, 8mbit e kadar diyoruz. İyi de sen benim bağlantımı 4mbit yaptığında 8mbit e kadar değil 4mbit e kadar olmuyor mu?

Bağlantı kutusunu parçalamadan kimsenin gelip yaptıkları amele işi kablolama ve bağlantıyı düzelteceği yok anlaşılan.