Keil'de Jlink cihazı üzerinden SWD debug işlemleri yapmak

Başlatan z, 23 Mart 2013, 16:24:17

z

Jlink cihazıyla Keil'de JTAG portu üzerinden sorunsuz şekilde debug işlemleri yapabiliyorum.
Fakat aynı cihazı SWD amaçlı kullanmam lazım.

Jtag cihazındaki GND, SWCLK ve SWDIO pinlerini işlemcimin aynı isimdeki pinlerine bağladım ve çipe program atmayı denedim. Yemedi.

JTAG yazılımı benim niyetimi nerden bilecek? Jtag sinyallerini bulamazsa SWD ye mi yönelecek?

Bu işlemi yapan varsa nasıl yapıldığını açıklayabilirmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

z

Öyle bir seçenek göremedim.

Debug ve utilites de cihaz olarak Jlink / J Trace Cortex seçili.

JLINK programına parametre olarak SI 1 ile swd ye geçirebiliyorum ama bunun böyle command promptla olmaması lazım. Zaten bu şekilde command promptla seçsem de işe yaramadı.

muhittin_kaplan

hocam cihaz yanımda değil. ezberden konuşuyorum.
target ten utility
oradan jlink seçimi ve yanndaki setting e tıklayın (nasıl bir anlatım oluyor)
debug sekmesinde PORT olacak. orada muhtemelen jtag dır bir kurcalayın bakalım orayı.

mesaj birleştirme:: 23 Mart 2013, 16:39:35

http://www.segger.com/IDE_Integration_Keil.html

mesaj birleştirme:: 23 Mart 2013, 16:40:12

Ezberim Guvvatlıymış :)

z

Evet evet gördüm.

Deneyeyim hemen....

Çipe program yüklemeye kalktığımda

Jlink  CortexM Error başlıklı bir kutu içinde

No Cortex-M SW Device Found mesajı çıkıyor.

Dediğim gibi 3 pin yetiyor değilmi?  Gnd, SWDClk ve SWDIO

Edit

Malesef 4. pinden yani JTAG cihazının Vt pinine 5v uygulamak gerekiyormuş.

5Vu verince hata mesajı kalktı. Allahtan PCB yi bassınlar diye yollamamıştım.

X-Fi

evet 3 pin yetiyor bazı düşük güç modlarında reset atıp programlamanız gerekir reset pininizde buton varsa sorun yok.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

z

Mesajımı editlerken sende yazmışsın.

Sorunun kalkması için Vt pinine 5v uygulamam gerekti.

mesaj birleştirme:: 23 Mart 2013, 17:10:27

Evet çipe kod yüklendi. Ekrana debug penceresi geldi. VT ye 5v uygulayan kabloyu elimle veriyordum. Bu kabloyu ayırdım ardından kodu adımlat dedim. Kabloyu kontrol edin deyip debugdan çıktı.

Şimdi gene en başa döndüm. Vt den +5 v versem de vermesem de debug moda geçemiyorum.

mesaj birleştirme:: 23 Mart 2013, 17:14:45

Option ayarlarda JTAG yerine SWD seçili iken 20 pinli JTAG kablosunu taktım bu kez debug yapmaya başladı.

---------------------

İyi de benim amacım jTAG pinlerini boşa çıkarmak. Remap yaparak bazı pinlerim TAG pinlerine çarpıyor. Bu nedenle JTAG yerine SWD kullanmam gerekiyor.

Sorun ne neden stabıl bir durum yakalayamadım?

------------------------------------------------------------------------

Vt pinine ilk başta 3.3v vermiştim yemeyince ne olursa olsun deyip 5v verdiğimde çalışmıştı. JTAG kablosu takıldığında bu pinde 3v3 okudum. Tekrar 4 kablolu bağlantı yapıp Vt pinine 3v3 verince kodlarım da yüklendi debug da yapmaya başlayabildim.

Normalde SWD için 3 pin yetiyordur da JLİNK cihazı Vt pininde voltaj istiyordur diye düşünmeye başladım.

X-Fi

hocam doğru yere değinmişsiniz SW data ve clock pinleri bağladıktan sonra birde Vdd mcu pini Vdd voltajında olmali (Vt dediğiniz) bu pinin amacı mcu voltajını ölçmek bağlı değilse Vdd pini 1V seviyesinin altında uyarısı verecektir bu pini Swd uçlarında sürekli olan 3v3 piniyle birleştirirseniz işlem çakmaz devam eder swd ile jtagdaki tüm yetkilere sahipsiniz ayrıca traceswo pininide bağlarsanız trace menüsü aktif olacaktır.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)