ARM 'ye Başlamak İstiyorum ve Geliştirme Kiti Tavsiyesi?

Başlatan mavikaplan, 23 Mart 2013, 21:20:53

mavikaplan

Merhaba arkadaşlar,
Daha önce PIC mikrodenetleyiciler ile çalıştım ama ben daha gelişmiş projeler yapmak istiyorum. Mesela "renkli grafik lcd sürmek",arm bir işlemciye android kurmak v.b. gibi kompleks şeyler yapmak istiyorum. C programlamayı çok iyi derece biliyorum. Assembly ile çalışmak istemiyorum. Ama ARM hakkında çok bilmediğim terim var, mesela ; LPC felan diyorlar bu tam olarak ARM 'nin hangi sürümünü teşkil ediyor?

Geliştirme Kiti 'de satın almak istiyorum devreyi BreadBoard 'a kurmayı deneyince çalışma süresi ve öğrenme süresi çok uzun oluyor. Piyasadaki en iyi geliştirme kitini almak istiyorum para önemli değil :).

MC_Skywalker

Alıntı Yaphttp://mbed.org/  kitini alarak başlaya bilirsin. tüm herşeyi üsütünde. herhangi bir derleyici kurmadan web tabalı derleyicisi var. 

respected

Bende PIC ten ARM a geçiş yapan biriyim. Epey araştırdım bana en uygunu STM32F4 geldi. Extended board, lcd ve kamera alınca tam oluyor.
http://www.st.com/web/catalog/tools/FM146/CL1984/SC720/SS1462/PF255417

Mr.Java

Benimde kafamda sürekli atmega işlemciler var.Haklarında tek bildiğim piclerden 4 katı daha hızlı işlem yapıyor olmaları fakat yeni nesil J K serisi picler çıktı piyasada hep.Bunlar çok ama çok hızlı.Bu picler varken neden atmega atmel kullanayım sizce ? bunun bana +'sı ne olur ? özellikle picten atmega veya avr işlemcilere geçenler nasıl ikna ettiler kendilerini acaba ?

speak48

avrnin artıları
pic göre coru daha optimize bir cordur ambly instructionlarının çoğunu 1 clokta diğerlerini 2 clokta yapar.
pic gibi her seri için ayrı bir mimarisi yoktur hepsi aynıdır eğer asm ile yazıyorsan problem yaramaz
tabiki avryi pic 12,16,18 le kıyaslama yapmak gerekir
ha diğer picler 24/30/33/32 var onlara geçerim demek yerine heleki 12/16/18 mimarileri bile birbirinden farklıyken  12,16,18 yerine atmega yetmiyorsa arm

Mr.Java

Alıntı yapılan: speak48 - 24 Mart 2013, 01:02:45
avrnin artıları
pic göre coru daha optimize bir cordur ambly instructionlarının çoğunu 1 clokta diğerlerini 2 clokta yapar.
pic gibi her seri için ayrı bir mimarisi yoktur hepsi aynıdır eğer asm ile yazıyorsan problem yaramaz
tabiki avryi pic 12,16,18 le kıyaslama yapmak gerekir
ha diğer picler 24/30/33/32 var onlara geçerim demek yerine heleki 12/16/18 mimarileri bile birbirinden farklıyken  12,16,18 yerine atmega yetmiyorsa arm

Anladığım kadarıyla sabit bir mimari ve hız en büyük artısı.
Yani benim düşüncem şu;
ben endüstriyel bir sürücü ile makine arasında bir haberleşme kartı yapmak istesem ve en üst düzey bir pic kullansam osilatörde o biçim.Sizce pic mi avr mi desem ?
Çünkü ne zaman avr arm işlemciler hakkında işe koyulmaya kalksam "Bunda harcayacağın zamanı pic ile çalış kendini daha da ilerlet" zihniyeti doğuyor.Assembly komutlarını bilir ama çok nadir kullanıyorum.Genel olarak C ile geliştiriyorum.

carirt

Alıntı yapılan: mavikaplan - 23 Mart 2013, 21:20:53
Merhaba arkadaşlar,
Daha önce PIC mikrodenetleyiciler ile çalıştım ama ben daha gelişmiş projeler yapmak istiyorum. Mesela "renkli grafik lcd sürmek",arm bir işlemciye android kurmak v.b. gibi kompleks şeyler yapmak istiyorum. C programlamayı çok iyi derece biliyorum. Assembly ile çalışmak istemiyorum. Ama ARM hakkında çok bilmediğim terim var, mesela ; LPC felan diyorlar bu tam olarak ARM 'nin hangi sürümünü teşkil ediyor?

Geliştirme Kiti 'de satın almak istiyorum devreyi BreadBoard 'a kurmayı deneyince çalışma süresi ve öğrenme süresi çok uzun oluyor. Piyasadaki en iyi geliştirme kitini almak istiyorum para önemli değil :).

para sorun değilse bunu al sadece bilgisayara bağlaman yeterli üstünde kendi programlayıcısı var hemen denemelere başlarsın
http://www.elektrovadi.com/EasyMx-PRO-v7-for-STM32-ARM,PR-1376.html

speak48

önemli olan bu kart ne yapacak.
pic olsun avr olsun kontrolcü amacıyla üretilir.
eğer tasarlıyacağını kartın yapacağı işler çevre birimlerine hitap etmiyorsa
coreların yapacağı bir şey yok.iş çevre birimleriyle halldeiliyorsa piclede yapılır.

armın gidişatı böle giderse ne avr kalır ne pic hepsi 8051 gibi olur.
8051 kullanan varmı merak ederim.

Mr.Java

Tasarlayacağım kartın çalışma prensibini kabaca anlatacak olursak siemens USS haberleşme sistemini kırmak olacak diye söyleyebilirim.Hexadecimal kodları kıyaslayıp belirtilen bir dizi içerisindeki kodları makinaya göndermek.Bunun üzerinde 3 aydır çalışıyorum ve haberleşme kartı olacak tamamen.İnşallah kalkıcağız altından.

mavikaplan

Kimse kusura bakmasın ama PIC 'lerle uğraşmak amelelikten başka birşey değil. Ben şuana kadar PIC 'e harcadığım zamana acıyorum. Çok küçük hızlarda çalışıyor bu mikrodenetleyiciler. Bi grafik lcd programlayayım desen yapamassın, ne bileyim bi sistemin şifrelerini kırıcı bir donanım yapıyım desen yapamassın çok yetersiz kalıyor bu durumlar için. Ama hobi devreleri ve küçük otomatlar için iyi. Bu arada ben piyasada hiç PIC kullanan da görmedim. Hangi cihazın içini açsan hep ARM gibi gelişmiş işlemciler çıkıyor içinden, hiç PIC kullanan yok. Günümüzde teknoloji o kadar hızlı gelişiyorki 8bit işlemci diyince insanın gülesi geliyor..

Mr.Java

Sanırım haklısınız fakat emeklenmeden de koşulmuyor amacım şahsen benim donanım datasheet olayini tamamen picler üzerinde deneyim elde edip sonra 16 bit işlemcilere geçmek.

Aslında burada arduino çok daha iyi gibime geliyor.ARM olayını tamamen basitleştirmişler.

LukeSkywalker

Bana kalırsa bir işlemci üzerine yoğunlaşmamak en mantıklısı. Önemli olan programa diline hakim olmak ve algoritma oluşturma yeteneği edinmek. Bu ikisine bir de ingilizceyi ekledinizmi o zaman her tür işlemciyi programlarsınız.

muhendisbey

Stellaris Launchpad.
Neden?
En son Cortex serisi M4'e sahip.
Stellaris kütüphanesi kadar  geniş kütüphanesi olan ARM bulmak zor.
Keil, Code Composer, yada IAR'a alışmanı sağlar.
Fiyatı uygun 13 dolar. Kapına kadar da teslim. kargosu bilmem nesi yok.
PinMux yazılımı ile haberleşme I2C, SPI, UART kullanman daha kolay.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

sadogan

Alıntı yapılan: mavikaplan - 24 Mart 2013, 02:46:59
Kimse kusura bakmasın ama PIC 'lerle uğraşmak amelelikten başka birşey değil. Ben şuana kadar PIC 'e harcadığım zamana acıyorum. Çok küçük hızlarda çalışıyor bu mikrodenetleyiciler. Bi grafik lcd programlayayım desen yapamassın, ne bileyim bi sistemin şifrelerini kırıcı bir donanım yapıyım desen yapamassın çok yetersiz kalıyor bu durumlar için. Ama hobi devreleri ve küçük otomatlar için iyi. Bu arada ben piyasada hiç PIC kullanan da görmedim. Hangi cihazın içini açsan hep ARM gibi gelişmiş işlemciler çıkıyor içinden, hiç PIC kullanan yok. Günümüzde teknoloji o kadar hızlı gelişiyorki 8bit işlemci diyince insanın gülesi geliyor..
Alınmadık ama siz pic leri sadece 16f877 den ibaretmi sanıyosunuz ?

mistek

Alıntı yapılan: mavikaplan - 24 Mart 2013, 02:46:59

Şuraya bir göz atsanız iyi olur https://www.picproje.org/index.php/topic,42989.0.html
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R