step motor bacaklarının bulunması

Başlatan fthdmrl, 25 Mart 2013, 17:15:00

fthdmrl

merhaba arkadaşlar.Step motorların bacaklarını nasıl buluyorsunuz elimde 4 ve 8 kablolu iki adet step motor var internetten buldum birşeyler ama yeterli değil gibi geldi bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler

polleme

4 kablolu için:

İçinde iki adet bobin olduğunu düşünün. Bir multimetre ile her iki bobinin uçlarını bulmanız gerekir. Her iki bobine bağlandığında eşit empedans ölçmeniz gerekir. İki farklı bobinin uçlarını ölçmeye çalışırsanız zaten açık devre göreceksiniz. Bobin uçları belirlendikten sonra yönleri belirlemek gerekir. Her iki bobine sırayla voltaj veya komut gönderip dönme yönüne bakarak ta hangi ucun artı veya eksi olduğunu belirlersiniz. Her iki bobinde aynı polaritede olan uçları doğru bağlarsanız motor sorunsuz çalışacaktır.

8 uçlu step motor hiç görmedim, 6 uçlu olamaz mı? 6 uçlu ise bobinlerden orta uç çıkıyor demektir.

fthdmrl

teşekkür ederim ..elimde 8 uçlu step motor var bipolar olmalı hatta hepsini ölçtüm her kablonun değer gösterdiği bir uç var ve aynı direnç değeri ortaya çıkıyor..5 uçlularda bir uç dışarda kalıyor bunun mantığı ne acaba

engerex

5 uçlu 6 uçlunun sadeleştirilmiş hali gibi bir durum. 6 uçluda orta iki uç içerde birleştirilip tek çıkıyor. 5 uçludan uzak durun. Yine 6 uçluda öyle.
8 uçlu uçlar birleştirilip 4 uçluya düşürülebiliyor.